A háziorvosi ellátás az egészségügyi alapellátás meghatározó formája: gyógyító-megelőző ellátást biztosít a lakóhely közelében, valamint szükség szerint gondkoskodik a járó- vagy fekvőbeteg szakellátásba történő beutalásról. Háziorvosi ellátásra minden társadalombiztosítással rendelkező állampolgár térítésmentesen és folyamatosan jogosult nemtől, életkortól, illetve a betegség természetétől függetlenül. Mindenkinek joga van a háziorvosát megválasztania a lakóhelyén vagy annak közelében.
A háziorvosi ellátás igénybevétele
A választott háziorvoshoz először személyesen kell bejelentkezni, ekkor az orvos megindítja a szükséges adminisztrációt (törzskartont nyit), kikérdezi a kórelőzményt, és egészségügyi állapotfelmérést végez. A biztosított személy ettől kezdve – amennyiben panaszai vagy egészségi állapotával kapcsolatos kérdései vannak – bármikor a háziorvosához fordulhat.
Ha ez valami miatt nem lehetséges, akkor a lakóhelye/tartózkodási helye szerint illetékes háziorvoshoz kell fordulnia, vagy a kijelölt helyettesítő háziorvost kell felkeresnie. Az illetékes háziorvos az utcanévlista alapján kikereshető az önkormányzatok honlapján.
A háziorvos az ellátást megelőzően ellenőrzi, hogy az ellátást kérő személy szerepel-e az ellátásra jogosultak nyilvántartásában a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatbázisában. Ha az állampolgár nem szerepel a biztosítottak közt, az orvos csupán a társadalombiztosítási jogviszony nyilvántartásra hivatkozva nem utasíthatja el az ellátást, ám a betegnek ezt követően fel kell keresnie az illetékes megyei kormányhivatalt a jogviszonyának tisztázása, vagy rendezése céljából.
A háziorvos feladatai
A háziorvos feladatköre szerteágazó, röviden összefoglalva:
- Az állampolgárok egészségi állapotának lehetőség szerinti megőrzése, a betegségek megelőzése, kezelése, valamint egészségfejlesztés.
- A háziorvos feladata továbbá a beteg megfelelő egészségügyi ellátóhoz – szakrendelésekre, gondozóintézetekbe, kórházakba – irányítása is.
- Tevékenysége kitér a terhesgondozási, életmódvezetési, egészségnevelési és egyéb tanácsadásokra, a szűrővizsgálatok elvégzésére vagy elvégeztetésére.
- Segít a beteg gondozásában, rehabilitációjában.
- Végzi a receptfelírást, a betegéletúttal kapcsolatos adminisztrációt.
- Szükség esetén intézi a betegállományba vételt, és kiállítja a keresőképtelenségi igazolást, valamint intézi a kötelező és a szabadon válaszható védőoltásokkal kapcsolatos teendőket.
- Ha úgy adódik, ellátja a halottvizsgálatot és az ehhez kapcsolódó feladatokat is.
- A háziorvosnak szerepe van továbbá a gyermekvédelmi jelzőrendszer működtetésében is. Szükség szerint szervezi a mentést, és irányítja a mentőszolgálat megérkezéséig.
A háziorvos napi 8 órában áll a betegek rendelkezésére. Hetente legkevesebb 15 órát és munkanapokon legkevesebb 2 órát rendel. Az ellátást a háziorvosok hétköznapokon, rendelési időben, a háziorvosi rendelőben végzik Az ellátás indokolt esetben a beteg otthonában is történhet. A háziorvosnál egyes szolgáltatások térítéskötelesek, ilyen például a látleletkészítés, a gépjárművezetői alkalmasság vagy a lőfegyvertartás alkalmassági vizsgálata/igazolása.
A házi gyermekorvos tevékenységi köre
A 19. életévüket be nem töltött személyek számára a házi gyermekorvosi ellátás biztosít általános egészségügyi és egészségmegőrző ellátást, de 14 és 19 éves kor között felnőtt háziorvosi ellátás is kérhető. A házi gyermekorvos segít a csecsemők és a gyermekek ellátásában, tanácsadást vagy szükség szerinti otthonlátogatást is végez. A szülést követő napokban felkeresi az anyát és gyermekét, illetve gyermekápolás címén a jogosult szülőt keresőképtelen állományba venni. A gyermek 5 éves korában elvégzi az iskolaérettség meghatározásához szükséges fejlődési szint vizsgálatát és a kapcsolódó adminisztrációt.
A háziorvosi ügyelet
A folyamatos ellátás érdekében a háziorvosi és a házi gyermekorvosi (a továbbiakban: háziorvosi) rendelkezésre állási időn túl – hétvégén, ünnepnapokon is – háziorvosi ügyeletet kell szervezni. Az ellátás ügyeleti rendszerben, a jogszabályok mentén, az önkormányzatok és a háziorvosok közti megállapodás szerint történik.
A háziorvosi ügyelet alapfeladata a munkaidőn/rendelési időn túli egészségügyi vészhelyzetek, életveszélyes állapotok, sürgős beavatkozást igénylő esetek, megbetegedések ellátása. Amennyiben a helyzet rendkívül súlyos, megítélése szerint gyors beavatkozást igényel, de nincs idő felkeresni az ügyeletet, akkor hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
Az ügyeleti ellátás helyét és rendelési idejét minden esetben az önkormányzatok jelölik ki és teszik közzé, jellemzően a hivatalos honlapjaikon és az orvosi rendelőkben is. Az ügyeletes háziorvos akkor keresi fel a beteget otthonában vagy más, rendelőn kívüli helyszínen, ha az valóban indokolt: például súlyos betegség vagy mozgáskorlátozottság esetén.
A háziorvosi ügyelet nem a háziorvosi rendelés helyettesítésére szolgál. Amikor valaki halasztható problémával (pl. receptírás) keresi fel a háziorvosi ügyeletet, azzal más, esetleg vészhelyzetben lévő betegtől vehet el értékes perceket és erőforrásokat.
A háziorvosi körzetek és ügyeleti rend
A háziorvosi – és a házi gyermekorvosi – rendszer feladatellátási területe és a működési feltételeinek (pl. rendelők) biztosítása önkormányzati feladat, míg a szakmai-tartalmi előírásokat, a személyi-, tárgyi feltételeket jogszabályok határozzák meg. A háziorvosi szolgálatokról, az azokhoz tartozó ellátási körzetekről és az ügyeleti rendről – a háziorvos(ok) és az illetékes önkormányzat közti megállapodás mentén – az információk településenként eltérnek, ezért a részletes tudnivalók az önkormányzatoknál vagy a honlapjaikon érhetők el.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel szerződött háziorvosi szolgálatok listája, megyénkénti sorrendben, az alábbi listában tekinthető meg.