A hospice-ellátás három szinten valósulhat meg:
- otthoni ellátás;
- ambulánsan/szakrendelés keretében, kórházi konzultatív csoport (mobil team);
- specializált osztályon: intézeti hospice, kórházi hospice-palliatív osztályon.
Otthoni hospice
Nem minden hospice-ellátásra szoruló betegnek kell intézményben lennie. Az otthoni hospice-kezelés célja, hogy a végstádiumú beteg testi és lelki tüneteinek kezelése otthoni környezetben, a szerettei körében történjen.
Kik végzik az otthoni hospice-ellátást?
Az otthoni ellátás során egy több szakemberből álló csapat végzi az ellátást, és segíti a családot. A csapat tagja orvos, ápoló, hospice-koordinátor, gyógytornász, szociális munkás, pszichológus/pszichiáter, lelkész, önkéntes segítő(k). Jelenleg Magyarországon 62 otthoni ellátást végző csoport dolgozik.
Otthon hospice-ellátás igénylése
Az otthoni hospice-ellátást kezdeményezheti a beteg, a családtagok, a kezelőorvos vagy a háziorvos. Az ellátás igénybevételéhez szükség van egy egészségügyi dokumentumra, amely igazolja, hogy a beteg olyan állapotban van, amely indokolja a hospice-ellátást (pl. zárójelentés). Az otthoni hospice-ellátást szakorvosi (onkológus szakorvos, palliatív szakorvos, egyéb illetékes szakorvos) javaslatra a háziorvos rendelheti el. Ezt követően a beteg, a családtagok vagy az orvos felveszi a kapcsolatot a területileg illetékes ellátóval. Otthoni ellátás esetén 50 támogatott vizit lehetséges, ami kétszer meghosszabbítható (így összesen 150 finanszírozott hospice-vizitre jogosult a beteg).
Hogyan történik a felvétel?
A kapcsolatfelvételt követően a hospice-koordinátor veszi fel a családdal a kapcsolatot. Felméri a beteg állapotát és a szükséges teendőket, és a családdal közösen meghatározza a célokat. Ezt követően kitöltik a felvételhez szükséges dokumentumokat (elrendelőlap, megállapodás). A felvételt követően ő az az ember, aki koordinálja az ellátócsapat és a család munkáját. A felvétel után a team tagjai a meghatározott céloknak és szükségleteknek megfelelően elkezdik a látogatásokat és az ápolást. Ennek során akár napi rendszerességgel is segíthetnek a beteg ellátásában, valamint megtanítják a családtagokat is az ellátásra.
Mit nyújt az otthoni hospice-ellátás?
Fontos kiemelni, hogy a hospice-ellátás szakellátás, így nem feladata a beteg felügyelete vagy az egyéb, nem szakmai jellegű feladatok ellátása – azonban a nem szakmai jellegű ellátás megszervezésében is tudnak segíteni.
Otthoni hospice-ellátás keretében az alábbi ellátásokra van lehetőség:
- alap- és szakápolás;
- fájdalomcsillapítás;
- gyógytorna, fizioterápia;
- szociális tevékenységek szervezése;
- dietetikai tanácsadás;
- a beteg és a hozzátartozók mentálhigiénés gondozása, tanácsadása;
- a gyógyszerelés tervezése és ellenőrzése.
Fontos megjegyezni, hogy az otthoni hospice-ellátás igénybevételével egyidejűleg otthoni szakápolás nem rendelhető. A lakóhely szerinti illetékes önkormányzattól szociális jellegű támogatás keretében a nem szakmai feladatok ellátásában lehet segítséget igényelni.
Intézményi hospice-ellátás
Jelenleg Magyarországon 24, fekvőbetegek ellátására alkalmas kórházi osztály vagy intézmény van, összesen 358 ággyal. Az intézményi hospice-ellátás történhet külön erre a célra létrehozott intézményekben vagy kórházak hospice-palliatív osztályán. Főképp a daganatos betegek esetében jellemző, hogy komoly, sok esetben elviselhetetlen testi fájdalmat élnek meg, ami gyakorlatilag ellehetetleníti a mindennapjaikat. Ezért az egyik legfontosabb tevékenység az állandó és szakszerű fájdalomcsillapítás, amelyre napjainkban széles körű lehetőségek adottak. Mivel a fájdalom jellege, megjelenése akár betegenként is eltérhet, ezért igyekeznek a fájdalomcsillapítást minél inkább személyre szabni. Továbbá nagy hangsúlyt fektetnek a beteg mentálhigiénés ellátására: pszichológusok, lelkészek és egyéb mentálhigiénés szakemberek támogatják a betegeket. Gyakorta szerveznek a pácienseknek különféle közösségi alkalmakat vagy terápiás foglalkozásokat, programokat.
Kik végzik az intézményi hospice-ellátást?
A hospice-intézményekben állandó ápolói és rendszeres orvosi felügyeletet nyújtanak a bent fekvőknek. További fontos szereplői az ellátásnak a mentálhigiénés szakemberek, gyógytornászok, dietetikusok stb.
Hogyan lehet intézményi hospice-ellátásra bekerülni?
Az intézményi hospice-ellátásba olyan betegek szoktak kerülni, akik ellátása otthoni körülmények között nem kivitelezhető. Alkalmanként úgynevezett tehermentesítő ellátás is igénybe vehető – ennek célja, hogy az otthoni ápolást nyújtó családtagokat egy meghatározott időre tehermentesítsék. Az ilyen intézmények többségébe előjegyzéssel lehet bekerülni, emellett néhány intézményben a bennmaradás idejét is nagyságrendileg meghatározzák, ami az esetek többségében körülbelül 3 hónap. A felvételt a beteg, annak kezelőorvosa vagy a háziorvos kezdeményezheti.
A felvétel módja intézményenként eltérő lehet. A bekerüléshez általában szükség van a hospice-ellátást indokló egészségügyi dokumentumra (képalkotó vizsgálat eredménye, zárójelentés), esetenként felvételi kérelemre is szükség lehet, amely a szolgáltató webes felületén elérhető. Kórházi hospice-palliatív osztályos felvétel esetén háziorvosi beutaló is szükséges. A bent fekvés során rendszeresen felülvizsgálják a beteg állapotát, és az állapot függvényében döntenek a beteg otthonába történő visszahelyezésről.
Mit nyújt az intézményi hospice-ellátás?
Az intézményi hospice-ellátás nem azonos az „elfekvő” vagy krónikusbeteg-ápolási osztályokkal, sem pedig a rehabilitációs osztályokkal. A hospice-ellátás egy jól koordinált csapat munkája, amelyben egyenlően vesznek részt a testet és a lelket ápoló szakemberek.
Az ellátás helye alapján fontos különbség lehet a kórházban lévő hospice-palliatív osztály és a külön hospice-intézmény között. A kórházi osztálynak megvan az a nagy előnye, hogy jól felszerelt egészségügyi háttérrel rendelkezik, míg a külön intézmény esetében az a nagy előny, hogy a kis csoportos és családias légkör könnyebben megteremthető, így légkörében jobban hasonlít az otthoni ellátáshoz. Bár formájukban emlékeztethetnek a kórházi osztályok elrendezésére, jellegükben már kevésbé.
További hospice-ellátási formák
Mobil hospice-ellátás
Jelenleg Magyarországon 4 mobil hospice-team működik. Mobil hospice-ellátásban olyan előrehaladott stádiumú betegek vehetnek részt, akik valamilyen kórházi osztályon fekszenek. A mobil hospice-csapat célja, hogy a beteg palliatív ellátását koordinálja, és a beteg ellátását segítse. Munkájával segíti a kórházi osztályon dolgozókat és a családtagokat. A mobil hospice-csoport tagjai ugyanolyan multidiszciplináris ellátást képesek nyújtani, mint az otthoni vagy intézményi hospice munkatársai.
Mobil hospice-ellátást a beteg kezelőorvosa kérhet konzultációs jelleggel. Ilyenkor 24 órán belül felveszik a kapcsolatot a beteggel, majd a kezelőorvost és a családot is bevonva megbeszélik a beteg állapotát, a reális célokat és a hospice-ellátás lehetőségeit.
Ambuláns járóbeteg-rendelés
Jelenleg Magyarországon 4 palliatív járóbeteg-rendelés működik. Arra is van lehetőség, hogy a hospice-palliatív osztályok vagy fájdalomklinikák szolgáltatásait alkalmi jelleggel vegyék igénybe. Ebben az esetben az ápolt személy nem fekszik be az osztályra, hanem elmegy az intézménybe, és ott beállítják a fájdalomcsillapító gyógyszereit. Az intézményben dolgozó gyógytornászok, pszichológusok és további munkatársak is foglalkoznak a beteggel. Az ellátást kezdeményezheti a beteg közvetlenül az ellátónál vagy orvosán keresztül is. Az ellátás igénybevételéhez szükség van a beteg egészségügyi dokumentációjára, kórházi szakrendelő esetén szükség lehet háziorvosi beutalóra is.
Nappali kórház
Ez a típusú ellátás azoknak a betegeknek ajánlott, akik alkalmasak arra, hogy huzamosabb időre is elhagyják otthonukat. A nappali ellátás során a beteg részt vesz az intézményben történő foglalkozásokon, kezeléseken, amelyek nagyban javíthatják a betegek életminőségét, és arra is alkalmasak, hogy az adott napra tehermentesítsék a családot. Sok esetben hasonló lehet az ambuláns kezeléshez, azzal a különbséggel, hogy a nappali ellátás során az ápolt a nap jelentős részét az intézményben tölti.
Gyászolókat támogató csoportok
Ezek a csoportok a hozzátartozók segítésére jöttek létre, azoknak a családtagoknak/hozzátartozóknak, akiknek szükségük van arra, hogy megosszák terhüket olyan emberekkel, akik hasonló szituációba kerültek. Az ilyen csoportok rendszeres kapcsolatban vannak a különféle hospice-intézményekkel és otthoni ápolást nyújtó szolgálatokkal, így folyamatos segítséget tudnak nyújtani a hozzátartozóknak.
Egyéb segélyszolgálatok
Olyan telefonos vagy chates szolgáltatás, amely segítséget nyújt az ápolt szakszerű ellátásában mind a szakembereknek, mind pedig a hozzátartozónak. Segíthet abban is, hogy a megfelelő hospice-palliatív ellátó központtal kapcsolatba lépjenek.
Vonatkozó jogszabályok:
- 1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről
- 2015. évi CXXIII. törvény az egészségügyi alapellátásról
- 43/1999. (III. 3.) Korm. rendelet az egészségügyi szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból történő finanszírozásának részletes szabályairól
- 20/1996. (VII. 26.) NM rendelet az otthoni szakápolási tevékenységről