A szakgondozók olyan szakképzett egészségügyi dolgozók, akik a járóbeteg-szakellátásban segítik, támogatják, fejlesztik gondozottjaikat, akik legtöbbször valamilyen krónikus, hosszú lefolyású betegségben szenvednek.
Gondozottjaik lehetnek idősek, pszichiátriai betegek, értelmi fogyatékossággal élők, szenvedélybetegek vagy fertőző betegséggel élők is.
A gondozó feladatköre több puszta betegellátásnál – az ellátás során speciális, orvosi kezelést kiegészítő támogatást nyújt, amely csökkenti a gondozott feszültségét, szorongását, segíti a betegségteherrel való megküzdést, szükség esetén a munkába, közösségi életbe való visszatérést is.
Gondozást végző szakemberek és feladatköreik
A szakgondozói feladatokat elvégző személyek képzettsége szerint is megkülönböztetünk szakterületeket.
- Gerontológiai gondozó: az idősek körében végez ápolási, gondozási feladatokat (pl. fürdetés, etetés, gyógyszerek beadása, segítségnyújtás). Ezenfelül segítői tevékenységet is folytat az idősek körében: segíti a társadalomba történő beilleszkedésüket, programokban való aktív részvételt biztosít, kapcsolattartást a hozzátartozókkal stb.
- Pszichiátriai gondozó: képzett szakember a pszichés tünetek felismerésében és az egyes kórképek jellemzőit illetően. A pszichiáter szakorvos utasításai szerint alkalmazza a megfelelő gyógyszereket gondozottjainál. Egyes rehabilitációs osztályokon vagy krónikus belgyógyászati osztályokon szocioterápiás módszerekkel is hozzájárul a betegek kezelésé
- Szenvedélybeteg-gondozó: felismeri a szenvedélybetegségek tüneteit és az egyes szerek hatásait, valamint a szenvedélybeteg családjának bevonásával támogatja a felépülést, és előkészíti a társadalmi életbe való visszatéré
- Szociális gondozó: fogyatékkal élő vagy idős emberek körében végez fejlesztői, ápolási, gondozási tevékenységet. Szakirányai:
- fogyatékossággal élők gondozója: megszervezi a fogyatékos emberek egészségügyi ellátását, valamint a mindennapi életvitelük során segítséget nyújt számukra;
- szociális gondozó és ápoló: főleg az idősellátásban van szerepük, a mindennapi tevékenységek és életvitel segítésé
A szakgondozók munkájuk során a gondozottjaikon és családjaikon kívül számos szakemberrel állnak kapcsolatban:
- Az orvosi csoport tagjaival:
- szakorvosok,
- szakápolók,
- segédápoló
- Más osztályok szakembereivel:
- gyógytornászok,
- dietetikusok,
- asszisztensek,
- gyógyszerészek,
- szociális munkások, pszichológusok,
- szakoktató
- Kórházon kívüli szakemberekkel:
- szociális hivatalnokok,
- lelkész, pap,
- hatóságok, anyakönyvi hivatal, jegyző.
A szakgondozás helyszínei
A szakgondozást végző szakemberek bárhol végezhetik a munkájukat, ahol az adott betegpopuláció tagjai megfordulnak. Így a szakgondozás számos formában megvalósulhat.
A gondozás helyszíne lehet:
- a beteg otthona,
- lakóközösségek,
- fogyatékosok intézményei,
- állami nevelőintézetek,
- idősgondozást végző intézmények,
- rehabilitációs intézmények,
- kórházak járó- és fekvőbetegosztályai,
- civil szervezetek intézményei,
- szanatóriumok,
- honvédség.