A fülfájás a külső- vagy belsőfül területéről eredő, vagy onnan eredőnek érzett fájdalom. A fülből jövő fájdalom azokból a közeli szövetekből is kiindulhat, amelyeket ugyanaz az érzőideg lát el.
Sugározhat fájdalom a fülbe az orrból, az orrmelléküregekből, a fogakból, az ínyből, az állkapocsból, a nyelvből, a mandulákból, a gégéből, a nyelőcsőből, a légcsőből és a fültőmirigyekből.
A fülfájdalom általános jellemzői
A fülfájást a kiváltó októl függően átmeneti halláscsökkenés és fülfolyás, vagy a fül viszketése kísérheti. A betegség kezdetén nátha, torokgyulladás és a felső légúti hurut tünetei is megfigyelhetők. A heveny középfülgyulladás általános tüneteként hányinger, hányás, hasmenés, hőemelkedés, kisgyermekeknél magas, akár 40 oC feletti láz is előfordulhat. A csecsemők és gyermekek fülfájását nehéz azonosítani. Erre utalhat, ha a csecsemő vagy kisgyermek felszínesen alszik, éjszaka látszólagos ok nélkül keservesen felsír, napközben viszont aluszékony, fáradékony, étvágytalan, nyűgös, és gyakran nyúl a füléhez.
Heveny középfülgyulladás esetén a dobhártya spontán perforálhat (kilyukadhat) a felszaporodott váladék miatti nyomás következtében. Erre utal a fájdalom hirtelen csökkenése, a fokozott váladékozás a fülből és a láz csökkenése.
Az idült középfülgyulladás jellemzője, hogy a fülfájdalom megszűnik, és csak a fülfolyás és a halláscsökkenés marad vissza, mint fő tünet. Az ismert krónikus középfülgyulladás mellett kialakuló fülfájdalom, illetve fejfájás mindig szövődmény meglétére utal.
A fülgyulladás miatt bekövetkezhet a piramiscsont csúcsának gennyedése, amelynek jellegzetes tünetegyüttese a szem mögötti vagy melletti fájdalom, a kettős látás és a fülfolyás (Gradenigo-szindróma). A betegséget kísérő általános panaszok között lehet hőemelkedés, fejfájás, fülfájdalom, fénykerülés és néha hányinger.
A veleszületett koleszteatoma (cholesteatoma) egyfajta fejlődési rendellenesség, melynek során leggyakrabban a hallójárat, a középfül, a csecsnyúlvány területén és a sziklacsont csúcsán többrétegű elszarusodó laphám keletkezik, amely folyamatosan keratint termel – távozni viszont nem tud – így ciszta képződik. Idővel fertőzés alakul ki, a melynek következménye a rendkívül bűzös fülfolyás, szédülés és tompa fájdalom a fülben.
A hallócsont-láncolat megszakadása bekövetkezhet közúti baleset, vagy a dobhártya perforációja közben létrejövő hallócsontsérülés, gyermekeknél idegentest fülbe helyezése miatti dobhártyaszakadás, hallócsont-károsodás, illetve egyéb sérülések miatt. Tünete a hangokra, erős zajra való érzékenység és a fül tompa, esetleg átható fájdalma.
Lezajlott bárányhimlőt követően a betegséget okozó vírus az ideggyökökben marad, és évtizedek múlva reaktiválódik a csökkent immunrendszeri működéssel járó állapotokban. A Ramsay-Hunt szindróma 1-es típusa a hallóideggyök herpes zoster fertőzése (lásd még: Herpeszvírus-fertőzések), amelynek jellemző tünete az arc és fülkörnyék bőrének spontán fájdalma, majd hólyagocskák (vesiculák) megjelenése a fájdalom helyén. Arczsibbadás, halláscsökkenés, a fül viszketése és fájdalma, egyoldali szembezárási képtelenség és ízérzészavar kíséri. Posztherpeszes neuralgia áll fenn, amennyiben a herpes zoster heveny tünetei után 6 héttel a fájdalom még tart. A neuralgia (elhúzódó fájdalom a betegség helyén, jóval annak gyógyulása után is) főleg idősebb korban alakul ki, és sokszor hónapokig, akár évekig is tarthat.
A fül gennyes gyulladásai miatt kialakuló agyi tályogot otogén agytályognak nevezzük. Az agytályog az agyszövetben kialakuló gennytartalmú térfoglaló folyamat. Leggyakrabban középfülgennyedés, csecsnyúlvány-gyulladás, ritkán a fülben elhelyezkedő daganat (cholesteatoma) elgennyedése, vagy belsőfül-gyulladás (labyrinthitis) váltja ki. Erre utalhat az egyoldali fülfolyás, halláscsökkenés, duzzanat a fül mögött, fülfájdalom, fültáji nyomásérzékenység és az elálló fül.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fülfájáshoz az alábbi tünetek valamelyike társul, minél hamarabb forduljon háziorvosához, illetve a házi gyermekorvoshoz:
- a fájdalom nem múlik vagy fokozódik;
- csillapíthatatlan magas láz;
- fülfolyás;
- fejfájás;
- a fül bedagadása;
- az arcizmok bénulása.
Kétévesnél fiatalabb gyermeknél jelentkező magas láz, éjszakai nyugtalanság és etetési nehézség együttes fennállásakor haladéktalanul javasolt a gyermekorvosi vizsgálat!
Amennyiben a heveny, gennyes középfülgyulladás a bevezetett kezelés ellenére nem javul, valamint a fülfolyás, a láz és a fülfájdalom visszatér, haladéktalanul jelentkezzen a lakhelye szerint illetékes fül-orr-gégészeti szakrendelésen.
A fülfájdalom kiváltó okai
A fülfájás általában valamilyen fertőzés következményeként alakul ki, de az alábbi betegségek, illetve állapotok is okozhatják:
- allergia vagy irritáció;
- hirtelen légnyomásváltozás (pl. repülőút során);
- a hallójáratba került idegentest;
- sérült dobhártya (baleset vagy középfülgyulladás miatt);
- a dobhártya sarjképződéses gyulladása (myringitis granulosa);
- felhalmozódott fülzsír;
- fájdalomküszöböt elérő zajterhelés;
- a fül közelében lévő fertőzések (pl.: arcüreggyulladás, mandulagyulladás);
- a hallócsont-láncolat megszakadása;
- fogászati problémák, tályog a foggyökéren.
A fülfájdalom lehetséges szövődményei
A középfülgyulladás szövődményeként vezetéses halláscsökkenés, az egyensúlyszervek működésének zavara, tartós dobhártya-perforáció, csecsnyúlvány-gyulladás (mastoiditis), piramiscsúcs-gennyesedés (petrositis), belsőfül-gyulladás (labyrinthitis), arcidegbénulás (facialis paralysis) és külsőfül-gyulladás (otitis externa) alakulhat ki.
A dobhártya sarjképződéses gyulladása következtében a felmart hám helyén zavart szenved az újrahámosodás, és ennek következtében szemcsézett szövetképződés indul meg. Ez további folyadékot termel, pusztítva a környezetét. A kóros folyamat addig halad előre, amíg a dobhártya szövetei sorvadni kezdenek, és foltokban kalciumkristályok szaporodnak fel. Előfordul, hogy a szemcsézett szövet beszűkíti a füljáratot, és szűkület alakul ki.
A fülfájdalom diagnosztizálása
A fülfájdalom nem betegség, hanem tünet, amelynek kivizsgálása a kórelőzmény felvételén, a klinikai tüneteken, az általános fül-orr-gégészeti szakvizsgálaton és műszeres vizsgálaton, vagyis fültükrözésen (otoscopia) alapszik. Bizonyos esetekben képalkotó eljárások (röntgen, CT, MR) elvégzésére is szükség lehet a kiváltó ok felderítése, illetve az esetleges szövődmények felmérése céljából. A műszeres hallásvizsgálat az esetleges halláscsökkenés és a dobűri nyomás mérését szolgálja.
A fülfájdalom kezelése
A fülfájás az esetek többségében néhány nap alatt spontán gyógyul. Száraz, meleg borogatás, illetve olyan fejfedő használata ajánlott, amely óvja a fület a hidegtől és a széltől. Fájdalom esetén használható gyógyszeres fájdalomcsillapítás is.
A repülőgépút során jelentkező légnyomás-ingadozás következtében fellépő fülfájdalom ellen hasznos lehet a rágógumizás, mert csökkenti a fülben lévő nyomást. Csecsemő esetében hasonló hatást vált ki a felszállásra, illetve leszállásra időzített szoptatás vagy tápszer adása.
A heveny középfülgyulladás kezelése antibiotikum adásával, szükség esetén a dobhártya átmetszésével (paracentézis), orvosi utasításra fülcseppek adásával történik. Orrcseppel javítható a fülkürt szellőzése. Konzervatív terápiára nem múló krónikus középfülgyulladás esetén az orrmandula műtéti eltávolítása (adenotomia) és/vagy szellőző tubus (grommet) dobhártyába való behelyezése, illetve a csecsnyúlvány légtartalmú sejtjeinek műtéti eltávolítása (mastoidectomia) válhat szükségessé.
A dobhártya sarjképződéses gyulladásának kezelése helyi szteroid cseppekkel, esetleg antibiotikus kenőcsökkel, alkalomszerűen ezüst-nitráttal való ecseteléssel és lokális kimetszéssel történik.
Amennyiben heveny vagy idült középfülgyulladás következtében a Gradenigo tünetegyüttes (ld. feljebb) alakul ki, azonnali műtéti beavatkozásra és antibiotikus kezelésre van szükség.
Mit tehet fülfájdalom esetén?
Középfülgyulladás esetén a száraz meleg helyi kezelés alkalmazása ajánlott. Erre a célra megfelel a pamut zokniba vagy vászonzacskóba helyezett meleg só, vagy a melegítő lámpa. Gyógyszertárban kapható olyan speciális sapka, amelynek fülrésze a hőt jól tároló anyaggal van megtöltve.
A fület óvatosan melegítse, mert a túlzott meleg fokozza a fájdalmat!
A melegítés ne tartson 5-10 percnél tovább. A fül melegítése előtt alkalmazott orrcseppel elkerülhető a hallójárat elzáródása.
Fülfolyás esetén gondos ápolás, a gennyes váladék eltávolítása, majd a fülbe vatta helyezése szükséges. A vattát gyakran cserélni kell. A fülkagylóra rászáradt váladékot langyos kamillateával mossa le. Szükség esetén a fül bőrére bőrvédő kenőcsöt alkalmazhat.
Sose próbálja házilag eltávolítani a fülben keletkezett zsírt, és ne engedjen forró vizet a fülébe. A fület bármilyen eszközzel piszkálni, abba bármit cseppenteni orvosi utasítás nélkül nem szabad! A fül tisztítása fülfájás esetén is csak a fülkagyló (külsőfül) tisztításából állhat.
A fülfájdalom megelőzése
A fülpálcikával történő fültisztítás kerülendő. A fül öntisztuló folyamata révén a fület elegendő addig mosni, ameddig az ujj beér a hallójáratba!
A gyermekek középfülgyulladásának megelőzésében fontos szerepe van a hosszabb szoptatási időszaknak, a korlátozott idejű cumiztatásnak, valamint a dohányfüsttől mentes környezet biztosításának (lásd még: Passzív dohányzás).
Fülfájdalom gyermekkorban
A gyermekek körében igen gyakori heveny középfülgyulladás kezelésének elsődleges feladata a dobüreg szellőzésének helyreállítása és fenntartása. Ennek érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani csecsemő esetében a rendszeres és alapos orrszívásra, nagyobb gyermeknél a helyes és rendszeres orrfújásra.
Kisgyermekeknél gyakran előfordul, hogy játék közben apró tárgyat dugnak a fülükbe vagy az orrukba. Az idegentest eltávolítását mindig fül-orr-gégész szakorvosra kell bízni, mert a szakszerűtlen beavatkozás a fül sérüléséhez (hallójárat-sérülés, vérzés, dobhártyarepedés) vezethet.