A tettleges fizikai bántalmazás az a szándékos vagy gondatlan cselekedet vagy mulasztás, amely az áldozat testi vagy lelki sérüléséhez, legsúlyosabb esetben halálához vezethet.
A fizikai erőszak a bántalmazás egyik megnyilvánulási formája, amely mellett lelki bántalmazás, szexuális bántalmazás és kizsákmányolás, valamint gazdasági bántalmazás is előfordulhat a párkapcsolatokban és a családokban.
Lásd még: Bántalmazás - van segítség
A fizikai bántalmazás főbb formái
A fizikai erőszak körébe tartozik mindenfajta szándékos fizikai bántalmazás: verés, ütlegelés, rúgás, harapás, fegyverrel történő megsebesítés, megégetés, leforrázás, megrázás, megragadás, falhoz nyomás, földre vagy ágyra lökés. A felsorolt cselekvések mindegyike kimeríti a bántalmazás fogalmát, még abban az esetben is, ha az erőszakos tett nem jár látható következménnyel, és az így okozott testi sérülés nem igényel orvosi ellátást.
A családon belüli fizikai bántalmazás irányulhat a házastárs vagy élettárs, a gyermekek és az idős vagy beteg családtag ellen. A párkapcsolatokban létrejövő fizikai erőszak áldozata az esetek döntő többségében a nő, mivel a férfi – feltéve, hogy nem beteg vagy magatehetetlen – lényegesen nagyobb testi erővel rendelkezik. Olykor mégis előfordul, hogy a nő bántalmazza a férfit, azonban az ilyen esetekben főként lelki terrorizálás történik. A családon belüli erőszak másik formája a gyermek fizikai bántalmazása, amit bármelyik szülő elkövethet. Megeshet továbbá, hogy a gyermek bántalmazza a szüleit, ami elsősorban beteg, mozgáskorlátozott vagy idős szülők esetén jellemző.
A fizikai bántalmazás lehetséges okai
A családon belüli fizikai bántalmazás hátterében az áll, hogy mivel a bántalmazó nem képes megfelelő módon kezelni az indulatait, a munkahelyén vagy egyéb kapcsolati rendszerben megélt kudarcait egy gyengébb személy ellen irányuló agresszív cselekedetben vezeti le. Az esetek döntő többségében a tettlegesség valójában nem a családtag(ok) ellen irányul, hanem náluk – vagyis a gyengébb ellenállás irányában – csapódik le.
Ilyen szituáció például a munkahelyen keletkezett stressz, az esetleges kritikák miatti elkeseredettség, az ennek nyomán megélt harag, amelyet az élettárs, a házastárs a másik félen, vagy a szülő a gyermekén vezet le. Előfordul azonban az is, hogy a szülő nem indulatból, hanem azért alkalmaz tettleges fenyítést a gyermekén, mert tévesen azt gondolja, hogy a büntetés ezen módja a gyermek hasznára válik.
A fizikai bántalmazás következményei
A bántalmazás valamennyi formája – így a családon belüli erőszak is – jelentős mértékben befolyásolja az áldozat életminőségét, és gyakran lelki zavarok, vagy akár testi betegségek kialakulásához is vezet. Ezek körébe tartozik az alacsony önértékelés, a szorongás, a depresszió, az öngyilkossági gondolatok és maga az öngyilkosság, valamint a táplálkozási zavarok.
Gyakori következmény a pszichoszomatikus betegségek megjelenése. Ebbe a betegségcsoportba a tartós stresszállapot következtében kialakuló tünetek és tünetcsoportok tartoznak, amelyek az elfojtott, általában tudattalan feszültség következtében, a vegetatív idegrendszer közvetítésével jönnek létre (pl. irritábilis bél szindróma, emésztési zavarok, idült fejfájás).
A fizikai bántalmazás káros hatása reprodukciós zavarok (spontán vetélés, veszélyeztetett terhesség, meddőség nőknél, művi abortusz, fájdalmas menstruáció) kialakulásában is megnyilvánulhat.
Fizikai bántalmazás gyermekkorban
A gyermek családon belüli erőszak körében elkövetett fizikai bántalmazása szándékos cselekedet, amely előfordulhat egyszer, de visszatérhet rendszeresen is. A gyermeknevelés során testi sérülést nem eredményező fizikai fenyítés súlyos lelki sérüléshez vezethet, és kárt okoz a gyermek személyiségfejlődésében. Fizikai bántalmazásra utaló jelek lehetnek a zúzódások, a belszervi sérülések és a csonttörések.
A gyermek ellen elkövetett fizikai erőszak körébe sorolandó továbbá a „Münchausen-szindróma by proxy”: a szülő – általában az anya – valamilyen betegséget tulajdonít a gyermekének, gyakran viszi orvoshoz a gyermekét, azonban súlyos esetben saját maga okozza a tüneteket vagy idézi elő a betegséget a gyermeknél. A Münchausen-szindróma by proxy jelenlétére utalhatnak a gyermek ellentmondásos, orvosi szempontból nem magyarázható tünetei, amelyek az anya jelenlétében fokozottan jelentkeznek, távollétében enyhülnek vagy elmúlnak.
Lásd még: Münchausen-szindróma
A fizikai bántalmazás körébe tartozik az újszülött, illetve csecsemő megrázása vagy dobálása. Mivel az újszülöttnek, illetve a csecsemőnek a feje arányaiban túl nagy és nehéz a testéhez képest, izmai pedig még nem elég erősek, már néhány másodperces rázás is – gyakran külsérelmi jegyek nélkül – vissza nem fordítható, maradandó fogyatékossággal járó sérülést, ún. megrázott gyermek szindrómát (agyi károsodás, szemkárosodás, központi idegrendszerben bekövetkező vérzés, vagy a nyakcsigolya sérülése), vagy akár halált is okozhat.
Megemlítendő, hogy az a szülő, aki tettlegesen nem bántja a gyermekét, de szó nélkül tűri, hogy a másik szülő fizikai erőszakot alkalmazzon ellene, és nem emel szót az érdekében, nem védi őt meg, passzív bántalmazást követ el.
Kapcsolódó cikkek: