A fibromialgia egy testszerte jelentkező betegség, amit főként az izmok és a lágyszövetek krónikus fájdalma jellemez. Gyakran társul hozzá fáradtság, alvás-, memória- és hangulatzavar.
A fibromialgia pontos oka nem ismert, feltételezhetően az agy és a gerincvelő rosszul dolgozza fel a fájdalmas és fájdalmatlan ingereket, ez vezet a fokozott fájdalomérzethez. A tünetek kezdete gyakran köthető egy bizonyos eseményhez (testi trauma, műtét, fertőzés, stressz). Más esetben a tünetek fokozatosan jelennek meg, és nem azonosítható egy konkrét kiváltó esemény.
A fibromialgia gyermekkorban és tinédzserkorban is megjelenhet. Lányokban gyakrabban fordul elő, főként 13-15 éves kor között.
Fibromialgia főbb tünetei
A tünetek néha javulhatnak, néha rosszabbodhatnak. A tünetek súlyossága függhet a fizikai aktivitástól, a stressztől, és a frontok is befolyásolhatják. A fibromialgia fő tünete az egész testre kiterjedő fájdalom, nyomásérzékenység, melynek nincs kiváltó oka. A hát vagy a nyak gyakran érintett. A fájdalom lehet égő vagy éles, nyilalló, vagy tompa érzés.
A betegség jellemző tünetei lehetnek továbbá:
- testszerte jelentkező zsibbadás, duzzadásérzés;
- izommerevség, izomgörcsök;
- extrém érzékenység:
- dohányfüstre, bizonyos ételekre, fényekre;
- fájdalomérzetre (pl. lábujj beütése után a fájdalom elhúzódik);
- érintésre (fájdalmassá, kellemetlenné válhat);
- környezet túl hidegnek vagy melegnek érzékelése;
- alvászavarok (pl. alvási apnoe);
- nyugtalan láb szindróma.
A fentieken túl, a fibromialgiához társulhatnak gondolkodási nehézségek is. A páciens ezt az állapotot jellemzően úgy írja le, mintha köd szállt volna az agyára, ami megnehezíti a koncentrálást, a feladatokra fókuszálást, a tanulást, az emlékezést, a beszédet.
A fibromialgia gyakran társulhat a következő állapotokkal:
- irritábilis bél szindróma,
- krónikus fáradtság szindróma,
- migrén,
- tenziós fejfájás,
- fájdalmas hólyag-szindróma,
- szorongás,
- depresszió,
- poszturális tachycardia szindróma,
- fájdalmas menstruáció.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fibromialgia fentebb felsorolt tüneteit észleli, keresse fel háziorvosát, aki szükség esetén gondoskodik a szakrendelésre történő beutalásról.
A fibromialgia kiváltó okai
A fibromialgia kialakulásának pontos oka nem ismert. Fibromialgia esetén a mért fájdalomérzet kialakulásában fontos szerepet játszó ingerületátvivő anyag, az úgynevezett P-anyag szintje magasabb, míg a fájdalomérzet csökkentéséért felelős anyagok, mint a szerotonin és noradrenalin szintje pedig alacsonyabb.
Egyes elméletek szerint a fibromialgia pszichoszomatikus betegség, tehát nincs szervi alapja a tüneteknek. A betegség a nőket gyakrabban érinti, a nő : férfi arány 7 : 1. Ha szüleinél vagy testvéreinél előfordult a betegség, az hajlamosító tényező lehet.
Szintén növelhetik a fibromialgia kialakulásának esélyét az alábbi betegségek:
- degeneratív ízületi gyulladás,
- rheumatoid arthritis,
- szisztémás lupus erythematosus,
- Bechterew-kór,
- állkapocsízületi problémák.
A betegséget továbbá kiválthatja:
- testi megrázkódtatás:
- sérülés,
- fertőzés,
- szülés,
- műtét;
- érzelmi megrázkódtatás.
A fibromialgia lehetséges szövődményei
A fibromialgia nagy mértékben ronthatja az életminőséget. A betegség meg nem értettsége depressziót, szorongást is okozhat.
A fibromialgia diagnosztizálása
A diagnózis nehéz, mivel nincs specifikus vizsgálat, ami kimutatná a fibromialgiát. Régebben a 18 nyomásérzékeny, úgynevezett tenderpontot vizsgálták a testen. A diagnózishoz ma már elég a testszerte jelentkező fájdalom, mely legalább három hónapja fennáll, az alábbi 19 területből 3-6 területen erős fájdalom, vagy 7 vagy több területen enyhe fájdalom jelentkezik:
- bal felső régió (váll, felkar, alkar, állkapocs),
- jobb felső régió (váll, felkar, alkar, állkapocs),
- bal alsó régió (csípő, comb, lábszár),
- jobb alsó régió (csípő, comb, lábszár),
- törzsi régió (nyak, hát felső része és alsó része, mellkas, has).
Orvosa a vizsgálat értékelésénél a tünetek súlyosságát is pontozza. Kikérdezi, hogy az elmúlt egy hétben mennyire érezte súlyosnak a következő állapotokat: fáradtság, kialvatlanság, gondolkodási- és memóriazavarok. Továbbá meg fogja kérdezni, hogy az elmúlt 6 hónapban jelentkezett-e hasi fájdalom, depresszió, fejfájás.
A diagnózishoz ki kell zárni az összes többi olyan állapotot, amik hasonló tüneteket okozhatnak, így például a krónikus fáradtság szindrómát, a pajzsmirigy alulműködést, a polymyalgia rehumaticát, a reumatoid artritist, a szklerózis multiplexet. Szükség lehet vizelet- és laborvizsgálatra, képalkotó vizsgálatokra. Mivel a fibromialgiához társulhat depresszió, szorongás, irritábilis bél szindróma, ezeket is diagnosztizálni szükséges.
A fibromialgia kezelése
A fibromialgia jelenleg nem gyógyítható, a hangsúly a tünetek enyhítésén van. A betegség változatos tünetekben nyilvánulhat meg, így egy gyógyszer nem old meg minden problémát, mindenkinél meg kell találni a hatásos gyógyszer-kombinációt. A kezelés részét képezi a gyógyszeres fájdalomcsillapítás, illetve egyes antidepresszánsok szintén csökkenthetik a fájdalmat, fáradtságot. Utóbbiakat fibromialgia esetén alacsonyabb dózisban kell szedni, mint depresszióban.
A fájdalom miatti alvászavarra, alvási nehézségekre altató felírása is szükségessé válhat. Kiegészítő kezelésként hidroterápia vagy balneoterápia is alkalmazható. Továbbá érdemes pszichológiai tanácsadáson részt venni, ahol megtanulható a biofeedback módszer vagy a különböző relaxációs technikák alapjai. Kognitív viselkedésterápia is segíthet. Érdemes lehet egy hasonló problémákkal foglalkozó támogató csoport felkeresése is.
Fibromialgia várandósság idején
Minden nő másként élheti meg a várandósságot, de általában elmondható, hogy a fibromialgia tünetei fokozódhatnak a várandósság alatt és a várandósság után is. Ugyanakkor a fibromialgia nem növeli a koraszülés vagy a császármetszés kockázatát.
A várandósság során kialakuló testi változások egészséges nőkben is diszkomfortérzéshez vezethetnek. A fibromialgia gyógyszeres kezelésének átgondolására is szükség lehet a várandósság idején, mert sok fibromialgia kezelésére használt gyógyszert nem teszteltek várandósokon. A nőgyógyász kezelőorvos segíteni fog olyan megoldásokat találni, amik a magzat fejlődését nem befolyásolják.