A garat leggyakoribb megbetegedései közé a gyulladások és fertőzések, a nem daganatos jellegű szövetburjánzások, a fekélyek, rosszindulatú daganatok és az egyéb elváltozások (például gégesérv, hangszalagbénulás) tartoznak.
A garat (pharynx) anatómiailag három részre – felső orrgarat, középső szájgarat és alsó gége-garat – tagolódik. Az orrüreg folytatásában az orrgarat, a szájüreg folytatásában, a hátulsó garatív után a szájgarat, illetve ennek folytatásában található az algarat a nyelő- és légcső felett.
A garat egy körülbelül 12-13 cm hosszúságú, izmos falú, nyálkahártyával bélelt tömlő, amelyen keresztül a levegő a tüdőbe áramlik, illetve a táplálék a nyelőcsőbe jut. A légcső tetején elhelyezkedő gégének és a benne található hangszalagoknak fontos szerepük van a hangképzésben.
A garat működéséről további részletek az Orr és garat cikkünkben olvashatók.
Gyulladások és fertőzések
A garatgyulladás vagy más néven torokgyulladás (heveny pharyngitis) a garatnyálkahártya gyulladása, amely leggyakrabban vírusfertőzés, ritkábban baktériumfertőzés hatására alakul ki. A betegség kezdetén égő, kaparó érzés jelentkezik a torokban. Krákogás, fokozott köhögési inger, szárazságérzés, valamint a fülbe sugárzó nyelési fájdalom, kisgyermekeknél láz is felléphet. A betegség gyakran társul mandulagyulladással (tonsillitis).
Gégegyulladás (laryngitis acuta) leggyakrabban a felső légutak vagy a teljes légzőrendszer megbetegedéséhez társul. Legtöbbször valamilyen vírus vagy baktérium okozta fertőzés következtében alakul ki, vagy a légutak már fennálló fertőzése terjed át a gégére. Okozhatja allergia, kémiai, hő- vagy porártalom, dohányzás, erőltetett beszéd és éneklés is. Jellemző tünetei a savós orrfolyás, torokfájás, köhögési inger, fájdalom a gégetájékon, valamint az akár hangadási képtelenségig fokozódó rekedtség.
Kisgyermekkorban súlyos, légzési nehezítettséggel járó, akár életveszélyes állapotot okozó betegség a laryngitis subglottica.
A mandulagyulladás a garatban elhelyezkedő mandulák gyulladásával járó, elsősorban gyermekeket és fiatal felnőtteket érintő megbetegedés, amelynek gyors belobbanással járó, heveny (akut) és elhúzódó, idült (krónikus) formái léteznek. Fő tünete a nyelésre erősödő torokfájás. A fájdalomérzet gyakran kiterjed a fülre is. Láz, rossz közérzet, kellemetlen szagú lehelet, fejfájás és hányás is kísérheti. Bakteriális eredet esetén a torokmandulákon fehér felrakódás segíthet a diagnózis felállításában és az antibiotikus terápia megkezdésében. Jellemző a nyaki nyirokcsomók duzzanata és érzékenysége is.
A mandulákat körülvevő kötőszöveti sejtek gyulladása (cellulitis) többnyire baktériumfertőzés következtében alakul ki, fiatal felnőtteknél gyakori. Jellemző tünete a fájdalmas nyelés, a rossz közérzet és a láz. Amennyiben tályoggal társul, megfelelő ellátását és gyógyulását követően a mandulák eltávolítása válhat szükségessé.
A garat körüli tályog valamely, a garathoz közeli nyirokcsomó belsejében keletkező gennygyülem, amely a garat vagy a mandulák gyulladását követően alakulhat ki. Jellemző tünete a nyak állkapocs alatti részének erős fájdalma, duzzanata, nyomásérzékenysége.
A gégefedő gyulladása (epiglottitis) önállóan vagy a környező területek megfertőződése révén is kialakulhat. Általában vírus vagy baktérium okozta fertőzés, ritkábban vegyi anyagok belélegzése, illetve éles tárgy vagy étel légutakba kerülése áll a háttérben. Jellemző tünetei a hirtelen kialakuló magas láz, a nyelésre jelentkező erős fájdalom, a légzés alatt, elsősorban belégzéskor hallható sípoló hang, valamint a gombócos-galuskás beszéd.
A gyulladt gégefedő bármikor a légutak elzáródását okozhatja, ezért azonnali kórházi ellátást igényel.
Szövetburjánzások, fekélyek
A gége jóindulatú rostdaganata (fibroma laryngis) ritkán észlelhető, kötőszöveti eredetű, jóindulatú daganatos elváltozás. Létrejöhet a hangszalagok szintje felett, azok szintjében és azok alatt. A növekvő daganat – elhelyezkedésétől és nagyságától függően – különböző panaszokat okozhat. A hangszalagok feletti terület elváltozásának korai jele a fülbe sugárzó nyelési fájdalom. Megváltozik a hangszín, gombócérzés jelentkezik. Bizonyos méret elérését követően nehezített és sípoló légzés alakul ki.
A hangszalagok területén kialakuló daganat megváltoztatja a hangszalagok felszínét, ezért a hang érdessé, rekedtté válik. A hangszalagok szintje alatti daganat eleinte nem okoz panaszt. Amikor a növekvő daganat eléri a hangszalagokat, megváltozik a hangszín, és sípoló légzés, illetve nehézlégzés jelentkezik.
A hangszalagokon kialakuló polip olyan, nem daganatos eredetű szövetszaporulat, amelyet a hang túlerőltetése, allergiás reakció vagy vegyi anyagok, illetve dohányfüst belélegzése okozhat. Tünete a rekedtség és a légvétel közben hallható szuszogó hang. Elkülönítendő a hangszalag csomójától (énekescsomó), amely a hang állandó túlerőltetése következtében kialakuló, nem daganatos eredetű elváltozás.
A hang túlerőltetése, dohányzás vagy elhúzódó köhögés következtében a hangszalagokat rögzítő porcok nyálkahártyáján nehezen gyógyuló sebek, ún. kontakt fekélyek is kialakulhatnak. Tünetük a beszéd és nyelés közben jelentkező enyhe fájdalom és a rekedtség.
Rosszindulatú daganatok
A gégerák a gége rosszindulatú, porcszövet-eredetű daganatos elváltozása (chondrosarcoma laryngis). A fej és nyak leggyakoribb rosszindulatú daganata, többnyire középkorú férfiaknál fordul elő. Elhelyezkedésétől és nagyságától függően különböző, a gége jóindulatú rostdaganatához hasonló panaszokat okozhat (lásd feljebb). Legfőbb kockázati tényezője a dohányzás és az alkoholfogyasztás. A betegség általános tünetei közé tartozik a fogyás, a vérköpés, ritkábban a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodása.
Hasonló tünetekkel jelentkezik egy másik, gyakori rosszindulatú kötőszöveti eredetű daganatos elváltozás a gégén, az ún. fibrosarcoma is.
A garatrák (neoplasma pharyngis malignum) a garatfalat burkoló nyálkahártya vagy a garatmandulák rosszindulatú elváltozása. Kialakulhat a garat hátsó felén, ritkábban oldalt vagy a lágy szájpad hátsó részén (nasopharynx), továbbá a hátsó garatfalon, a lágy szájpadon, a garatívekben, a nyelvgyökön (mesopharynx), valamint terjedhet a szájüreg és a nyelvgyök felé is (hypopharynx).
Gégesérv
Gégesérv (laryngokele) kétféle irányban alakulhat ki: a befelé türemkedő gégesérv rekedtséget és légzési nehézséget okoz, a kifelé boltosuló gégesérv jele a nyakon megjelenő kiboltosulás. A gégesérv belsejében levegő van, de nyákos folyadék is összegyűlhet benne, amely megfertőződhet. Kialakulása főként fúvós hangszeren játszó zenészeknél gyakori.
Hangszalagbénulás
A hangszalagokat mozgató izmok bénulását különféle agyi rendellenességek (pl. agydaganatok, stroke) okozhatják. Kialakulásának hátterében állhat továbbá a gégét ellátó idegek károsodása, ami bekövetkezhet daganatok, műtét szövődményeként, sérülés, vírusfertőzés vagy idegmérgek hatására. Féloldali bénulás esetén a hang rekedtté és szuszogóvá válik. Mindkét hangszalag bénulásakor csökken a hangerő, és – mivel a bénult hangszalagok közötti szűk rés nem teszi lehetővé a megfelelő légvételt – légzési nehézség lép fel, légvételkor sípoló hang hallható.
Mikor forduljon orvoshoz?
Gyakran előforduló torokfájás, egy hétnél tovább fennálló rekedtség, nyelési nehezítettség esetén forduljon mielőbb háziorvosához, aki szükség esetén fül-orr-gégészeti szakrendelésre irányítja további kivizsgálás céljából.
Ha a torokfájás az alábbi tünetekkel együtt jelentkezik, azonnal hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
- magas, sípoló hang légzés közben,
- mélyült, tompa beszédhang,
- fulladás, nehézlégzés,
- egyéb okkal nem magyarázható nyáltúltermelődés (nyáladzás),
- súlyos nyelési nehézség,
- ödémás garat,
- hirtelen fokozódó, erős fájdalom a torokban.
A garat- és gégebetegségek megelőzése
A garat betegségeinek megelőzése a hirtelen hőmérséklet-változás kerülésével, a hideg levegő elleni védelemmel, megfelelő szájhigiénével, egészséges táplálkozással, bőséges folyadékfogyasztással és a hangszálak megerőltetésének kerülésével lehetséges.
A dohányzás fokozottan növeli a garatbetegségek kialakulásának kockázatát. Amennyiben dohányzik, fontos leszoknia a dohányzásról. Ha abba szeretné hagyni a dohányzást, akkor a következő honlapon és ingyenesen hívható telefonszámon kaphat segítséget, illetve tájékoztatást a lehetőségekről:
http://www.leszokastamogatas.hu,
zöldszám: 06-80-44-20-44.