Gyermekkorban a törések 85%-át, felnőttkorban a 60%-át konzervatív módon, gipszeléssel kezelik. A gipszet felfoghatjuk egy kemény védőburkolatként is, amely a helyén tartja a törött csontvégeket, amíg azok maguktól össze nem forrnak.
Gipsz felhelyezésére nemcsak csonttörések, hanem egyéb ízületi sérülések (pl. bokaficam, ínszalagszakadás) során is sor kerülhet, ha az érintett végtag gyógyulásának feltétele az adott csont vagy ízület stabil rögzítése.
A gipszviselés során felmerülő kellemetlenségekre, nehézségekre érdemes külön odafigyelni annak érdekében, hogy a csontgyógyulás zavartalanul megtörténjen.
A gipsz felhelyezése
A gipszet mindig szakember helyezi fel. Ha a törött csontvégek nincsenek az anatómiai helyükön, ezeket először a helyükre kell igazítani, amit szakorvos végez el. Hogy a végtag bőre ne sérüljön, először puha anyaggal tekerik körbe az érintett területet. Ezután gipszsínnel vagy felhasított körkörös gipsszel rögzítik az adott végtagot. A gipszet mindig úgy helyezik fel, hogy középhelyzetben rögzítse a törés alatt és felett található ízületet.
Gipszelés után a végtag ödémás lehet, megduzzadhat, ezért előfordulhat, hogy a gipszet felhasítják, hogy a végtag tudjon tágulni, és ne alakuljon ki keringési zavar, idegkárosodás vagy kompartment szindróma. Ha az ödéma elmúlt, körkörös gipszet, a lábra pedig járógipszet kap a beteg, amivel mozoghat.
Mikor és hogyan veszik le a gipszet?
A törés típusától függően 4-12 hét kell a teljes gyógyuláshoz. Ez idő alatt a kezelőorvos többször is ellenőrizheti a gipsz állapotát és a gyógyulási folyamatot.
Ha a csontvégek összeforrtak, a gipszet egy speciális fűrésszel veszik le. A fűrész a gipszet feltöri, de nem károsítja a bőrt. Soha ne próbálja meg otthon egyedül levenni a gipszét!
Mit tehet azért, hogy csökkentse a gipszelés után kialakuló ödémát?
- A gipsz felhelyezése utáni első 3 napban polcolja fel az adott végtagot, a szív szintje fölé.
- Tekerjen törölközőbe becsomagolt jeget vagy más fagyasztott dolgot, és ezt helyezze a gipsz köré a törés szintjében.
- Rendszeresen tornáztassa az ujjait.
Érheti-e víz a gipszet?
Ez az adott gipsz típusától függ, amelyről a kezelőorvos tud tájékoztatást adni. Általánosságban véve a gipsznek száraznak kell maradnia, ugyanis a víz felpuhítja azt, így nem lesz megfelelő a végtag rögzítése. A fürdés megkönnyítése érdekében gyógyszertárból beszerezhető speciális gipszvédő fólia, amely megvédi a gipszet a víztől.
Mit tehet, ha viszket a gipsz alatt a bőre?
A külső bőrréteg váltakozása természetes folyamat, azonban a gipszet általában óvni kell a víztől, ezért az elhaló hámrétegek eltávolítására a gipszviselés ideje alatt nincs lehetőség. Mivel a gipsz alatti bőr tisztálkodás során nem hozzáférhető, ezért kiszáradhat, hámlásnak indulhat, ami kellemetlen viszketéssel járhat. Ilyenkor semmiképpen se dugdosson különböző tárgyakat a gipsz alá, mivel ezek felsérthetik a bőrt, és fertőzést okozhatnak. Esetleg megpróbálhat hajszárítóval hideg levegőt fújni a gipsz alá.
Mit tehet a gipsz épségének megőrzéséért?
- Tartsa tisztán a gipsz belsejét. Akadályozza meg, hogy szennyeződések, étel, por, testápoló, homok kerüljön a gipszbe.
- Ne vágjon le a gipszből, és ne próbáljon változtatni a gipsz alakján. Ha túl szoros vagy dörzsöli a gipsz, menjen vissza orvosához.
- Ha járógipsze van, ne sétáljon közvetlenül rajta. Használjon gipszcipőt vagy műanyag zsákot és mankókat.
- Kövesse az egészségügyi szakembertől kapott egyéb utasításokat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Azonnal forduljon kezelőorvosához, vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt, ha a gipsz felhelyezése után a következő tüneteket tapasztalja, mivel ezek kompartment szindróma kialakulását jelezhetik, ami a végtag épségét súlyosan veszélyezteti:
- láz,
- a sérült végtagon az ujjak bizsergése, zsibbadása,
- az ujjait nem tudja mozgatni, vagy hidegnek érzi őket,
- ujjai vagy lábujjai duzzadtak,
- az ujjak elfehérednek vagy elkékülnek,
- égő érzés, tűszúrásszerű fájdalom vagy tartós fájdalom jelentkezik a gipsz alatt.
Szintén keresse fel orvosát, ha:
- a gipsz túl szoros vagy túl laza,
- kellemetlen szag árad a gipsz belsejéből,
- hólyagok, kiütés, bőrpír jelentkezik a gipsz szélén vagy a gipsz alatt,
- a gipsz megreped, elszakad, vagy úgy elázik, hogy nem tud kiszáradni.