Az allergén immunterápia az allergiás betegségek egyetlen ismert kezelési módja, amely képes módosítani az immunrendszer válaszreakcióját, és ezáltal csökkenteni vagy megszüntetni az allergiás tüneteket hosszú távon. Ez a terápia hatékony lehet szénanátha, pollenallergia, allergiás asztma, méh- vagy darázscsípés-allergia esetén is. A kezelés során az allergén anyagot kontrollált és fokozatosan növekvő mennyiségben adják be a beteg szervezetébe, ezzel hozzászoktatva az immunrendszert az allergénhez.
Az allergén immunterápia célja az allergiás reakció intenzitásának csökkentése, illetve az allergia tüneteinek hosszú távú mérséklése vagy teljes megszüntetése. Fontos tudni, hogy a kezelés hosszabb időt vesz igénybe (általában 3-5 év), de jelentősen javíthatja a betegek életminőségét.
Az allergiáról bővebben itt olvashat.
Az allergén immunterápia alkalmazása
Az allergén immunterápiát kizárólag allergológus vagy klinikai immunológus szakorvos írhatja elő, és a kezelés orvosi felügyelet mellett történik.
Az allergén immunterápiát a következő esetekben javasolt alkalmazni:
- amikor a hagyományos allergiaellenes kezelés nem kielégítő;
- amikor az alkalmazott allergiakezelés nem összeegyeztethető egyéb gyógyszeres kezeléssel;
- amikor az alkalmazott allergiagyógyszerek mennyiségét csökkenteni szeretnék.
Az allergén immunterápiát leggyakrabban az alábbi állapotok kezelésére alkalmazzák:
- szezonális allergiák (pl. pollenallergia);
- egész évben fennálló allergiák (pl. poratka-, állatszőr-allergia);
- allergiás asztma (csak amennyiben stabil vagy kontrollált a betegség!);
- ekcéma;
- rovarcsípés-allergia (méh,darázs).
Ételallergiák esetében az immunterápia hatásossága nem bizonyított.
A kezelés kétféle formában történhet.
Injekció (szubkután immunterápia): egy vékony és rövid tűvel a bőr alá fecskendezik az allergént nagyon kis mennyiségben. Az allergén mennyiségét hétről hétre emelik, a kívánt dózist 3-6 hónap alatt érik el. A kezelés ezután havi gyakoriságúra csökken, ami akár éveken keresztül is fenntartható. A lehetséges szövődmények (például súlyos allergiás reakció) miatt a kezelést csak kórházi vagy rendelői körülmények között lehet elvégezni.
Nyelv alá helyezett tabletta/csepp/spray (szublingvális immunterápia): az allergént nyelv alatti cseppek vagy tabletták formájában alkalmazzák, naponta egyszer. Ezekben az esetekben a különböző kiszerelésű allergént a nyelv alá kell helyezni/felvinni, rövid ideig ott tartani, majd lenyelni. A kezelés ritkán jár nemkívánatos eseményekkel, így a beteg önállóan, az otthonában is alkalmazhatja.
Az allergén immunterápia terhesség esetén nem ajánlott. Amennyiben a páciens a kezelés időtartama alatt esik teherbe, vagy tervezi a gyermekvállalást, erről mindenképpen értesíteni kell a kezelőorvosát. Szoptatás alatt a terápia elkezdhető vagy folytatható.
Nyiroködéma (emlődaganat miatti nyirokcsomó-disszekciót követően) esetén az ödémás terület oldalára nem lehet adni az injekciókat. Amennyiben mind a két kar nyiroködémás, a test más területére szükséges beadni (pl. lábak vagy has területe).
Az allergén immunterápia hatásmechanizmusa
Az allergén immunterápia hatásmechanizmusa azon alapul, hogy az immunrendszert fokozatosan szoktatják hozzá az allergénhez, így a szervezet „megtanulja” nem allergiás reakcióval kezelni az adott anyagot. Ezáltal csökken a hisztaminfelszabadulás és más allergiás reakciókat okozó anyagok termelődése, ami hosszú távon az allergiás tünetek enyhüléséhez vezet.
A fokozatosan növelt allergén adagok alkalmazása során az immunrendszer úgynevezett toleranciát fejleszt ki, az allergén ellen irányuló túlzott immunválasz megszűnik vagy jelentősen csökken. Ezáltal a betegek életminősége tartósan javulhat, az allergiás reakciók intenzitása pedig csökken.
Az allergén immunterápia mellékhatásai
Mint minden gyógyszernek vagy gyógyszeres kezelésnek, az allergén immunterápiának is vannak mellékhatásai. A pontos mellékhatásokról és azok gyakoriságáról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Amennyiben nem várt mellékhatást tapasztal a gyógyszer alkalmazása közben, azt lehetősége van bejelenteni, melynek folyamatáról itt olvashat bővebben.
Az allergén immunterápia lehetséges kockázatai az alábbiak lehetnek.
Helyi allergiás reakció: az injekció beadásának helyén kialakulhat bőrpír, duzzanat vagy bőrviszketés. Ehhez hasonló panaszok jelentkezhetnek a nyelv alá helyezett tabletta esetében is.
Szisztémás allergiás reakció: olykor előfordulhat, hogy a beadott allergén a vártnál súlyosabb reakciót vált ki, amely akár több szervet érinthet, és a test több pontján is jelentkezhetnek panaszok, mint például mellkasi fájdalom, gégeödéma (gégevizenyő) vagy nehézlégzés.
Súlyos allergiás reakció (anafilaxiás reakció): ritkán súlyos, életet veszélyeztető állapot alakulhat ki, amely általában az injekció beadása után 30 percen belül jelentkezik, és jellemző tünetei a légzési nehezítettség, fulladásveszély, magas pulzus, tudatzavar, gyengeség, fáradékonyság, izzadt bőr, eszméletvesztés.
Az allergén immunterápia mellékhatásai jellemzően enyhék (mindössze helyi allergiás reakciók) és jól kezelhetők.
A kihagyott dózisok vagy a rendszertelen adagolás növelhetik az allergiás reakciók előfordulását. A fenti nemkívánatos események kockázata csökkenthető a kezelési előírások szigorú és módszeres betartásával. A nyelv alá felvitt allergének esetében a kialakuló nemkívánatos események ritkábbak és enyhébbek.
Javasolt EPI-PEN tartása az immunterápiában részesülő betegeknek, az esetleges anafilaxiás reakció kezelése céljából. Súlyos esetben életet menthet! (Lásd: Adrenalin autoinjektor használata)
Amennyiben a kezelés során nem várt vagy erősödő mellékhatásokat tapasztal, mielőbb forduljon orvoshoz!
Az allergén immunterápia és egyéb gyógyszerek, étrend-kiegészítők kölcsönhatásai
Az allergén immunterápia mellett általában folytatható a korábbi allergiás gyógyszeres kezelés is, de az immunterápia hatásának fokozódása miatt idővel csökkenteni lehet az adagot, vagy akár teljesen elhagyni.
Az allergén immunterápia leggyakoribb kölcsönhatásai az alábbiak lehetnek.
Béta-blokkolók: ezek a gyógyszerek gátolhatják az anafilaxiás reakció kezelésére használt adrenalin hatását.
ACE-gátlók (angiotenzin-konvertáló enzim gátlók): növelhetik a súlyos allergiás reakció (anafilaxia) kockázatát. A valódi kockázat nem igazolódott eddig, ezért nem szerepel az ellenjavallatok listáján, azonban mindenképpen értesítse kezelőorvosát, amennyiben hasonló gyógyszert szed. (Lásd bővebben: Magas vérnyomásra ható szerek)
Bizonyos antidepresszánsok (MAO-gátlók és triciklikus antidepresszánsok): kölcsönhatásba léphetnek az allergia kezelésére használt egyes gyógyszerekkel, ezért fokozott orvosi felügyelet szükséges.
Immunszuppresszánsok: mivel az immunrendszer működését gyengítik, csökkenthetik az allergén immunterápia hatékonyságát.
Amennyiben más készítményeket is használ, minden esetben tájékozódjon kezelőorvosánál vagy gyógyszerészénél, hogy elkerülje a nem kívánt kölcsönhatásokat.
Ajánlott tartalom:
Allergén növények a környezetünkben