Gyógyszerek felhasználhatósága

A gyógyszerszedés megkezdésekor fontos meggyőződni arról, hogy lejárt-e a megvásárolt és szedni kívánt gyógyszer eltarthatósági ideje. Eltarthatósági időnek az az időtartam tekintendő, ameddig a gyógyszer – a minőségi követelményekben rögzített határértékeken belül változva – megőrzi a fizikai, kémiai, mikrobiológiai és biofarmáciai (biogyógyszerészeti) tulajdonságait, vagyis ameddig a minősége és hatékonysága állandó.

 

A felhasználhatóság ideje minden esetben fel van tüntetve a csomagoláson. Gyári gyógyszerkészítmények esetében a lejárati idő a dobozon, a folyadéküvegen vagy az ampullára nyomtatva található meg a „Felh.” rövidítés után, amennyiben magyar a feliratozás. Idegen nyelvű feliratozás esetén általában elöl található a hónap, és azt követi az év.

 

Ha kérdése merül fel a gyógyszerekkel és azok lejárati idejével kapcsolatosan, forduljon bizalommal gyógyszerészéhez!

 

Az eltarthatósági idő megállapítása

A gyógyszerek fejlesztésekor az egyes kémiai vizsgálatok során – ún. stabilitási vizsgálatok segítségével – meghatározzák a gyógyszerek eltarthatósági idejét. Napjainkban gyorsított stabilitási vizsgálatokat alkalmaznak, amelyek során a bomlási reakció gyorsabb, törvényszerű lefolyását használják ki magasabb hőmérsékleten. Így modellezik a készítmények időnek, illetve hőmérsékletnek való kitettségét, azonban a korábbi eljárásokhoz képest időtakarékosabb módon. Rendszeres időközönként ellenőrzik a készítményekből vett mintákat, és megmérik a hatóanyag-tartalmat, valamint a bomlás mértékét. A kapott értékek alapján kiszámolható, hogy adott tárolási körülmények között mennyi idő alatt mentek volna végbe ezek a bomlási folyamatok.

 

Az eltarthatósági időn belül a gyógyszerek hatóanyag-tartalma nem csökkenhet 95% alá. Ennek megfelelően az az időpont tekintendő lejárati időnek, amikor a hatóanyag-csökkenés mértéke meghaladja az 5%-ot. Az eltarthatósági időn túl csökkenhet a gyógyszerek gyógyhatása, ugyanakkor felerősödhetnek a mellékhatásaik. A gyógyszerek szavatosságát azonban nemcsak az eltarthatósági idő határozza meg, hanem a tárolási körülmények is.

 

A helyes tárolás módja

Alapvetően a legegyszerűbb tárolási mód, ha a gyógyszerek a saját dobozaikban maradnak. Így biztosan rendelkezésre áll a betegtájékoztató, és az eltarthatósági időről is bármikor megbizonyosodhat. A betegtájékoztatókban feltüntetett információk révén a betegek tájékozódhatnak arról, hogy egy-egy készítményt milyen körülmények között kell tárolni, meddig lehet felhasználni, és milyen tárolási körülmények között vállal garanciát a termék minőségére a gyártó. A megadott tárolási utasítástól nem szabad eltérni.

 

Általánosságban: amennyiben a készítmény csomagolásán nincs feltüntetve különleges tárolási körülmény, a készítmény stabilnak tekinthető, és a tárolása nem igényel különösebb körültekintést. (Az ideális tárolási mód általános esetben: szobahőmérsékleten, árnyékban.) Fontos tudni, hogy egyetlen gyógyszert sem szabad ablakban vagy közvetlen napfénynek, illetve hőhatásnak kitett helyen (pl. autóban, fűtőtest mellett) tartani, ugyanis ilyen körülmények között könnyen olyan, a minőséget befolyásoló változás jöhet létre, amely kedvezőtlen hatásokat okozhat.

 

Fontos! Hűtőszekrényben vagy fagyasztóban csak akkor tárolható gyógyszer, ha azt a betegtájékoztató nem tiltja. Ha ugyanis a hőmérséklet túl alacsony, a készítmény állaga és minősége visszafordíthatatlanul megváltozhat.

 

Amennyiben bármilyen rendellenesség észlelhető a gyógyszerkészítményen – például nagyon porlik, elfolyósodik, vagy szín-, küllem-, esetleg állagváltozás történik –, nem szabad felhasználni a készítményt, még akkor sem, ha még a megadott eltarthatósági időn belül van! Az ilyen elváltozások a legtöbb esetben más, olyan, a minőségben bekövetkező változást is jelezhetnek, aminek a hatás elmaradása vagy nem kívánt hatás megjelenése lehet a következménye.

 

Nagyon fontos, hogy minden esetben olvassa el és tartsa be a betegtájékoztatóban szereplő, a tárolásra vonatkozó információkat!

 

Lejárt szavatossági idő

A lejárt szavatosságú készítmények esetén már nem biztosított a megfelelő hatás, ezenkívül a mellékhatások megsokszorozódhatnak vagy felerősödhetnek, és akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek, ami különösen a folyadékokkal és egyes kenőcsökkel fordulhat elő könnyen. A lejárt szavatosságú szemcseppek esetén erre különösen ügyelni kell, ugyanis elszaporodhatnak bennük a baktériumok, így használatuk kötőhártya-gyulladáshoz vezethet.

 

Egy készítmény lejárati ideje néhány hónaptól akár öt évig is terjedhet. Ez számos összetevőn múlik a hatóanyagtól kezdve a segédanyagokon át a készítmény végső formájáig (injekció, kenőcs, tabletta).

 

A készítményeken sokszor olvasható, hogy felbontás után csak bizonyos ideig őrzik meg minőségüket. Ezeket az utasításokat feltétlenül be kell tartani, ugyanis például a magas cukortartalmú szirupok használatánál fontos szempont a baktérium- és gombamentesség megőrzése a biztonságos használathoz. A nem napi rendszerességgel használt gyógyszereknél ezért is kell különösen körültekintőnek lenni (pl. a méh- vagy darázscsípés esetén használt injekciók)!

 

Magisztrális készítmények eltarthatósága

Azokat a készítményeket, amelyeket orvosi receptre, egyedileg, személyre szabottan készítenek el a gyógyszertárban, magisztrális készítményeknek nevezik. Stabilitásuk és eltarthatóságuk – éppen az egyedi összetételük miatt – nehezen meghatározható, ezért a felhasználhatósági idejük még rövidebb. Általában a szemcseppeknél ez egy hét, szirupok, szuszpenziók esetén egy hónap, de ez az adat a címkéken mindig megtalálható.

 

Egyes készítmények csak az elkészítést vagy felbontást követően tartandók hűtőben.

 

E szabály alól kivételt képeznek az inzulinok, amelyek éppen fordítottan, vagyis a felhasználás előtt hideg helyen, majd használatkor már szobahőmérsékleten is tárolhatók.

 

Fontos! Az eltarthatósági idő csak akkor érvényes, ha az előírt tárolási körülményeket betartják. Melegebb, párásabb vidékre utazáskor a magisztrális készítmények eltarthatósági ideje csökkenhet. Az oldatok és oldatos injekciók pedig megfagyhatnak extrém hideg körülmények között.

 

Teendők a lejárt készítményekkel

A legfontosabb: a lejárt szavatosságú készítményeket soha ne dobja a kukába, mert súlyosan károsítják a természetet! A gyógyszerhulladéktól úgy szabadulhat meg a legegyszerűbb módon, ha gyógyszertárban vagy gyógyszertáron kívül gyógyszert forgalmazó üzletben leadja a lejárt készítményeket. Minden közforgalmú gyógyszertárban és gyógyszertáron kívüli forgalmazó helyen a betegforgalom részére nyitva álló helyiségben megtalálhatók az erre a célra kihelyezett gyógyszergyűjtő dobozok, amelyekbe bárki beteheti a lejárt gyógyszereit. Azokat onnan a veszélyeshulladék-égetőbe szállítják, majd megsemmisítik, ezzel is kímélve a környezetet.

 

A lakosságnál képződő és veszélyes hulladéknak számító injekciós tű, injekciós fecskendő, tűvel ellátott injekciós fecskendő valamint infúziós szerelék a járó-, illetve a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatónál kialakított gyűjtőhelyeken adhatók le. A lejárt szavatosságú gyógyszereket a környezeti terhelésen túl azért sem szerencsés a kukába dobni, mert illetéktelenek összegyűjthetik onnan, és megpróbálhatják újraértékesíteni a tájékozatlan vásárlóknak.

 


Vonatkozó jogszabályok

  • 3/2009. (II. 25.) EÜM-rendelet az emberi felhasználásra kerülő gyógyszer, illetve gyógyászati segédeszköz ismertetésére, az ismertetői tevékenységet végző személyek nyilvántartására és a gyógyszerrel, gyógyászati segédeszközzel kapcsolatos, fogyasztókkal szembeni kereskedelmi gyakorlatra vonatkozó részletes szabályokról

  • 44/2004. (IV. 28.) ESZCSM-rendelet az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról

  • 12/2017. (VI. 12.) EMMI rendelet - az egészségügyi szolgáltatónál képződő hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről

  • 11/2017. (VI. 12.) EMMI rendelet - a lakossági gyógyszerellátás során képződött gyógyszerhulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről

Cikkek gyógyszerekről

  • Alkalmazási előírás

    A gyógyszerek felírásakor, illetve szedésekor számos információval kell tisztában lenniük a felíró orvosoknak, illetve a gyógyszert szedő betegeknek. Arról, hogy melyek ezek az információk, és hol találhatók meg, az alábbiakban nyújtunk...

    Olvass tovább

  • Betegtájékoztató

    A betegtájékoztató a betegeknek szóló, a forgalomba hozatali engedélyben szereplő közérthető tájékoztatás, amely a gyógyszer legfontosabb adatait, az alkalmazás feltételeit és a gyógyszer esetleges mellékhatásait tartalmazza. Ezt a tájékoztatót a gyógyszer...

    Olvass tovább

  • Biztonságos gyógyszeralkalmazás

    A gyógyszerbiztonság mint új fogalom, az 1960-as években került az érdeklődés homlokterébe, amikor egy bizonyos, várandós anyák körében alkalmazott gyógyszert azért kellett kivonni a forgalomból, mert több ezer újszülöttnél súlyos fejlődési...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása a felhőből

    Az információs technológia fejlődése fontos és előremutató változásokat idézett elő a hazai egészségügyi ellátórendszerben. Létrejött az ún.Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT), amelynek fő feladata az egészségügyi ágazat...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása más helyett

    A szabályok lehetővé teszik, hogy más is kiválthassa a névre szóló gyógyszereket, sőt, bárki rendelkezhet állandó képviseletéről is az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben. Ez azt jelenti, hogy kiskorú, idős, segítségre szoruló vagy...

    Olvass tovább

  • Gyógyszeralkalmazás várandósság alatt

    Családtervezéskor és a várandósság megállapításakor is gyakran felmerülhet a kérdés, hogy veszélyes-e a terhesség alatt gyógyszereket szedni.   Erre a kérdésre nincs egyértelmű és mindenkire vonatkoztatható általános válasz. A gyógyszeralkalmazásról mindig az egyéni...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerbiztonság várandósság és szoptatás idején

    A modern gyógyszerbiztonság (farmakovigilancia) születése egy sajnálatos eseményhez kötődik. Az 1960-as évek elején 46 országban több mint 10 ezer gyermek született fejlődési rendellenességekkel, amit a thalidomid okozott.   A Contergan (hatóanyag:...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek ártámogatása

    Az egészségügyi ellátás során a biztosított jogosult a járóbeteg-ellátás keretében gyógyászati céllal rendelt gyógyszer, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer, gyógyászati segédeszköz árához, illetőleg a fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelés...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek és vezetés

    Ahogyan ittasan vagy kábítószer-befolyásoltság alatt, úgy egyes gyógyszerek alkalmazása esetén sem szabad gépjárművet vezetni.   Vényköteles vagy akár vény nélküli szerek között is találhatunk olyanokat, amelyek befolyásolják a vezetési képességeket.  ...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek felhasználhatósága

    A gyógyszerszedés megkezdésekor fontos meggyőződni arról, hogy lejárt-e a megvásárolt és szedni kívánt gyógyszer eltarthatósági ideje. Eltarthatósági időnek az az időtartam tekintendő, ameddig a gyógyszer – a minőségi követelményekben rögzített...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek forgalomba hozatala

    Magyarországon gyógyszer csak úgy kerülhet forgalomba, csak úgy használható, ha a forgalmazást, a használatot előzetesen a gyógyszerészeti hatóság engedélyezte. A gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyezését a gyártó, a magyarországi hivatalos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerérzékenység, gyógyszerallergia

    A gyógyszerérzékenység vagy gyógyszerallergia gyógyszerrel szemben kifejlődő allergiás reakció. Az allergiás reakció az egészséges immunrendszer túlzó védekezése kórokozókkal, betegségekkel, kémiai ágensekkel – jelen esetben a szervezet által...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfejlesztés

    A mai gyógyszerek jó részét különböző klinikai kutatások során, embereken és állatokon végzett vizsgálatokkal fejlesztették ki. A gyógyszerfejlesztési folyamat igen hosszú. Rengeteg emberi és anyagi erőforrást igényel, és rendkívül sok hatósági,...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfelírás szabályai

    A gyógyszerek jelentős részét csak orvosi vény ellenében lehet kiváltani. Ennek célja a betegek védelme – bizonyos erős hatású gyógyszerhatóanyagok esetén indokolt az orvosi kontroll.   A vénykötelességről bővebben itt olvashat.   A vényköteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfüggőség

    A gyógyszerfüggőség emberek millióit érinti szerte a világban, ami komoly egészségügyi károkat okoz egyéni és társadalmi szinten is. A gyógyszerfüggőséget meg kell különböztetni a gyógyszerrel való visszaélés (gyógyszerabúzus) jelenségétől.   A...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerhamisítás

    Napjainkban egyre több hamisított gyógyszer kerül a hatóságok látókörébe, és nagyszámú, nem kellően tájékozott vásárló szerez be hamis vagy nem engedélyezett készítményeket. A gyógyszerhamisítás elleni fellépés egyik leghatékonyabb módja a hiteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerkölcsönhatások

    A gyógyszerek alkalmazása során gyakran előfordulhatnak jelentős egyéni különbségek a terápiás, mellék- és toxikus hatásokban. Ezeket az egyéni eltéréseket rengeteg tényező befolyásolja, például az is, hogy az együttesen szedett gyógyszerek hogyan...

    Olvass tovább

  • Gyógyszermellékhatások

    Mellékhatásnak nevezzük, ha valamilyen nemkívánatos panasz vagy tünet jelentkezik a gyógyszer használata alatt, amit feltételezhetően a gyógyszer okoz. A terápiás hatás mellett jelentkező mellékhatások a szervezet természetes reakciói miatt...

    Olvass tovább

  • Gyógyszertúladagolás (véletlen)

    A gyógyszerek kezelőorvos által meghatározott mennyiségben és módon történő szedése a biztonságos és hatékony kezelés feltétele.   Kellő körültekintés nélkül alkalmazva, túladagolva viszont az orvos által felírt gyógyszerek veszélyesek lehetnek, akár halálos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszervisszahívás

    A gyógyszerek forgalomba hozatala előtt a gyógyszerészeti hatóság szigorúan ellenőrzi a készítmények biztonságosságát, hatékonyságát és minőségét. Csak azok a gyógyszerek kerülnek forgalomba, melyek hatékonysága és biztonságossága bizonyított.   A...

    Olvass tovább

  • Internetes gyógyszerrendelés

    Egyre több állampolgár rendel gyógyszert az interneten, de hogyan lehet meggyőződni arról, hogy a weben keresztül vásárolt készítmény eredeti és biztonságos?   Interneten csak vény nélkül kapható gyógyszer rendelhető. Vényköteles gyógyszerek...

    Olvass tovább

  • Mellékhatás-figyelés és bejelentés

    A gyógyszerek az előnyös hatásuk mellett gyakran mellékhatásokkal is járnak. Paracelsus svájci orvos volt az első, aki többszáz évvel ezelőtt leírta a jól ismert mondatot: „Nincs gyógyszerhatás mellékhatás nélkül”. Ezért is fontos, hogy alkalmazott...

    Olvass tovább

  • Placebo- és nocebohatás

    Placebónak hívjuk azokat a gyógyszereket, terápiákat, kezeléseket, amelyek hatékonynak tűnnek a beteg vagy a használó számára, de valójában nem azok, mivel nem tartalmaznak hatóanyagot. A nocebo ezzel szemben olyan nem kívánt hatást jelent, amit...

    Olvass tovább

  • Vénykötelesség

    A gyógyszerellátással kapcsolatos feltételek meghatározása az állam feladata. Ennek keretében az állam meghatározza azt a rendszert, amely biztosítja, hogy a rászorulók biztonságos, hatásos, az előírásoknak megfelelő minőségű gyógyszerekhez...

    Olvass tovább

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk