Gyógyszerhamisítás

Napjainkban egyre több hamisított gyógyszer kerül a hatóságok látókörébe, és nagyszámú, nem kellően tájékozott vásárló szerez be hamis vagy nem engedélyezett készítményeket. A gyógyszerhamisítás elleni fellépés egyik leghatékonyabb módja a hiteles információk alapján történő tájékozódás és annak mérlegelése, hogy milyen kockázatokat hordozhat az olcsó, ám bizonytalan eredetű és minőségű gyógyszerek szedése.

 

A hamisított gyógyszer fogalma

Hamisítottnak minősül az a gyógyszer, amelynek azonossága (a nem szándékos minőségi hiányosság esetét kivéve) hamisan van feltüntetve.

 

A hamisítás vonatkozhat a gyógyszer:

 

  • csomagolására, címkézésére;
  • megnevezésére;
  • a hatóanyagokra, segédanyagokra és az azok hatáserősségét jelölő összetételre;
  • a gyógyszer eredetére (a gyártó, a gyártó ország, a származási ország vagy a forgalomba hozatali engedély jogosultja);
  • az előtörténetére (a forgalmazási lánc azonosítását lehetővé tevő nyilvántartásokra és dokumentumokra).

 

Minden egészségügyi termék (gyógyszer, állatgyógyászati készítmény, orvostechnikai eszköz, laboratóriumi diagnosztikai orvostechnikai eszköz, vizsgálati készítmény) érintett lehet.

 

Különösen gyakran tapasztalható hamisítás a következő termékek körében:

 

  • fogyasztószerek (elsősorban Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek),
  • potencianövelők (engedélyezett gyógyszerek utánzatai és nem engedélyezett gyógyszerek egyaránt),
  • anabolikus szteroidok (ezek jellemzően Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerek),
  • pszichiátriai kórképek kezelése során alkalmazott gyógyszerek (gyakran az engedélyezett gyógyszerek utánzatai),
  • természetes, növényi eredetűként hirdetett termékek, amelyek valójában mesterségesen előállított (szintetikus) gyógyszerhatóanyagot tartalmaznak a hatás fokozása érdekében.

 

A hamisított gyógyszerek veszélyei

A hamisított gyógyszerek alkalmazása veszélyes, mert – bár ezek a termékek gyakran úgy néznek ki, mintha eredeti gyógyszerek lennének – előfordulhat, hogy

 

  • rossz hatóanyagot tartalmaznak, vagy
  • egyáltalán nincs bennük hatóanyag,
  • szennyezett vagy rossz minőségű alapanyagokból készülnek, illetve
  • mérgező vagy korábban a forgalomból kivont hatóanyagokat

 

Mivel illegális forrásból származnak, valójában sem minőségük, sem hatásuk, sem gyártási körülményeik nem ismertek. A saját egészségét teszi kockára, aki nem engedélyezett és ellenőrzött helyről szerzi be a gyógyszereit!

 

Magyarországon gyógyszereket kizárólag a gyógyszertárakból tanácsos beszerezni, illetve bizonyos gyógyszerek gyógyszertáron kívül is forgalmazhatók (például drogériákban vagy benzinkutakon).

 

Internetről is lehet gyógyszereket rendelni, de csak olyan weboldalról, amely mögött valós, internetes eladásra regisztrált gyógyszertár áll. A legálisan működő online gyógyszertáraknak kötelező feltüntetniük weboldalukon az Európai Bizottság által előírt logót. IDE KÉP A LOGÓRÓL.

 

A regisztrált gyógyszertárak neve és címe a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján ellenőrizhető.

 

Biztonsági elemek

A gyógyszerek külső csomagolásán elhelyezett, az eredetiség igazolására szolgáló biztonsági elemek a következők:

 

  • Egyedi azonosító. Az egyes gyógyszercsomagok azonosítását és eredetiség-ellenőrzését lehetővé tevő vonalkód. Ez az újfajta vonalkód a korábban alkalmazott vonalkódokhoz képest sokkal több információt képes tárolni, így tartalmazza a gyógyszer eredetének beazonosításához szükséges információkat és a lejárati időt Akár okostelefonnal is leolvasható, ugyanakkor az eredetiség ellenőrzését csak az európai rendszerhez csatlakozott felhasználók tudják elvégezni (például gyógyszer-nagykereskedők, közforgalmú és kórházi gyógyszertárak). A vonalkód tartalma egyébként – a nagyon kicsi dobozok kivételével – ember által olvashatóan is rákerül a dobozokra.
  • Manipulálás elleni eszköz. Olyan csomagolás, amely megakadályozza, hogy a gyógyszer észrevétlenül felnyitható legyen. Ez technikailag megoldható a doboz leragasztásával vagy egy utólag felragasztott címkével, amely az első felnyitáskor elszakad.

 

A biztonsági elemek alkalmazását az Európai Bizottság írta elő (2001/83/EK rendelet). A gyógyszerészeknek minden egyes doboz kiadása előtt meg kell bizonyosodniuk arról, hogy a gyógyszer eredetiségét igazoló információ megtalálható-e az adatbázisban. Ezt követően érvényteleníteni kell a kódot, így biztos, hogy egy esetleges hamis termék nem kerülhet beteghez. Az új szabályokat 2019. február 9-től kell alkalmazni az Európai Unióban (Görögország és Olaszország 6 év haladékot kapott, mert ott már működik hasonló rendszer).

 

A biztonsági elemek szinte az összes vényköteles gyógyszeren megjelennek, eltekintve néhány kivételtől (például radioaktív izotópok, orvosi gázok, kontrasztanyagok, allergénkivonatok vagy bizonyos infúziók), ám ezek egyébként sem kerülhetnek közforgalomba. Az NNGYK honlapján található Gyógyszeradatbázisban az adott gyógyszerre keresve a részletes adatok között jeleníthető meg, hogy az adott készítmény érintett-e.

 

A biztonsági elemek meglétét ellenőrző hatóság

A rendelet szerinti illetékes nemzeti hatóság Magyarországon az NNGYK. Feladata annak ellenőrzése, hogy a gyógyszerellátási lánc valamennyi szereplője eleget tesz-e az EU 2016/161. rendeletében előírt kötelezettségeknek.

 

Az interneten vásárolt gyógyszerek ellenőrzése

Magyarországon csak közforgalmú gyógyszertárak végezhetnek legálisan internetes gyógyszer-értékesítést, és ezek is csak olyan, vény nélkül gyógyszereket értékesíthetnek, amelyek eredetisége garantált.

 

Soha ne vásároljon vényköteles gyógyszert engedély nélküli gyógyszer-kereskedelmi csatornákon keresztül (utcai árusoktól, piacokon, nem engedélyezett internetes forrásból, csomagküldő szolgálatoktól)!

 

Minden esetben figyeljen arra, hogy a gyógyszerrel kapcsolatos információ hiteles forrásból – egészségügyi szakembertől, a gyógyszerhatóság vagy a gyártó honlapjáról – származzon.

 

Kockázatos termékeket áruló weboldalak listája

Az NNGYK folyamatosan aktualizálva közzéteszi weboldalán azokat a weboldalakat, amelyek valamely árujáról bebizonyosodott, hogy összetevőlistája hamis vagy tiltott hatóanyagokat tartalmaz.

 

A gyógyszerhamisítás mint bűncselekmény

Magyarország 2014. január 9-én fogadta el az ún. Medicrime Egyezményt. Az egyezmény célja, hogy az Európa Tanács csatlakozó részes államaiban egyaránt bűncselekménynek minősüljön és megfelelő szankcióban részesüljön az egészségügyi termék hamisítása, valamint más hasonló, közegészségügyet veszélyeztető cselekmények elkövetése. Az Európa Tanács az egyezménnyel azt a problémát próbálja kiküszöbölni, hogy a gyógyszerhamisítás és az ahhoz kapcsolódó tevékenységek országonként eltérő megítélés alá essenek. Az egyezmény célja továbbá, hogy elősegítse a bűncselekmények áldozatainak jogvédelmét, illetve támogassa a részes államokon belüli és a nemzetközi büntetőjogi együttműködést.

 

A büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvényben a „Gyógyszerhamisítás” 2019. január 1-jétől önálló tényállás.

 

Eszerint bűntettet követ el, aki

 

  • gyógyszert vagy állatgyógyászati készítményt meghamisít;
  • hamis gyógyszert vagy állatgyógyászati készítményt készít;
  • hamis, meghamisított vagy Magyarországon nem engedélyezett gyógyszert vagy állatgyógyászati készítményt forgalomba hoz vagy azzal kereskedik, illetve indokolatlan mennyiségben kínál, átad;
  • hamis vagy meghamisított gyógyszert vagy állatgyógyászati készítményt az ország területére behoz, onnan kivisz, azon átszállít, vagy indokolatlan mennyiségben megszerez, tart;
  • Magyarországon nem engedélyezett gyógyszert vagy állatgyógyászati készítményt indokolatlan mennyiségben megszerez, tart, az ország területére behoz, onnan kivisz, azon átszállít;
  • gyógyszerhez vagy állatgyógyászati készítményhez kapcsolódó eredeti dokumentumot kereskedelmi céllal a rendeltetésétől eltérően felhasznál (185/A. §).

 

Nemcsak az követ el tehát gyógyszerhamisítást, aki egy eredeti gyógyszert „lemásol”, hanem például az is, aki meghamisítja egy eredeti gyógyszer dokumentációját, vagy Magyarországon nem engedélyezett gyógyszerrel engedély nélkül kereskedik, esetleg indokolatlanul nagy mennyiségben tartja azt.

 

A Gytv. 17. § (1) bekezdés szerint a feltételezhetően hamisított gyógyszerre vonatkozó információt a forgalomba hozatali engedély jogosultja, a gyógyszerek nagykereskedelmében és a lakossági gyógyszerellátásban részt vevő gyógyszerész vagy a gyógyszertáron kívüli gyógyszerforgalmazást folytató üzlet, valamint a gyógyszert alkalmazó orvos a tudomásra jutást követően haladéktalanul köteles a gyógyszerészeti államigazgatási szervnek bejelenteni az alábbi módok valamelyikén:

  • a hivatali kapun vagy
  • a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail-címen.

 

Cikkek gyógyszerekről

  • Alkalmazási előírás

    A gyógyszerek felírásakor, illetve szedésekor számos információval kell tisztában lenniük a felíró orvosoknak, illetve a gyógyszert szedő betegeknek. Arról, hogy melyek ezek az információk, és hol találhatók meg, az alábbiakban nyújtunk...

    Olvass tovább

  • Betegtájékoztató

    A betegtájékoztató a betegeknek szóló, a forgalomba hozatali engedélyben szereplő közérthető tájékoztatás, amely a gyógyszer legfontosabb adatait, az alkalmazás feltételeit és a gyógyszer esetleges mellékhatásait tartalmazza. Ezt a tájékoztatót a gyógyszer...

    Olvass tovább

  • Biztonságos gyógyszeralkalmazás

    A gyógyszerbiztonság mint új fogalom, az 1960-as években került az érdeklődés homlokterébe, amikor egy bizonyos, várandós anyák körében alkalmazott gyógyszert azért kellett kivonni a forgalomból, mert több ezer újszülöttnél súlyos fejlődési...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása a felhőből

    Az információs technológia fejlődése fontos és előremutató változásokat idézett elő a hazai egészségügyi ellátórendszerben. Létrejött az ún.Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT), amelynek fő feladata az egészségügyi ágazat...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása más helyett

    A szabályok lehetővé teszik, hogy más is kiválthassa a névre szóló gyógyszereket, sőt, bárki rendelkezhet állandó képviseletéről is az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben. Ez azt jelenti, hogy kiskorú, idős, segítségre szoruló vagy...

    Olvass tovább

  • Gyógyszeralkalmazás várandósság alatt

    Családtervezéskor és a várandósság megállapításakor is gyakran felmerülhet a kérdés, hogy veszélyes-e a terhesség alatt gyógyszereket szedni.   Erre a kérdésre nincs egyértelmű és mindenkire vonatkoztatható általános válasz. A gyógyszeralkalmazásról mindig az egyéni...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerbiztonság várandósság és szoptatás idején

    A modern gyógyszerbiztonság (farmakovigilancia) születése egy sajnálatos eseményhez kötődik. Az 1960-as évek elején 46 országban több mint 10 ezer gyermek született fejlődési rendellenességekkel, amit a thalidomid okozott.   A Contergan (hatóanyag:...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek ártámogatása

    Az egészségügyi ellátás során a biztosított jogosult a járóbeteg-ellátás keretében gyógyászati céllal rendelt gyógyszer, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer, gyógyászati segédeszköz árához, illetőleg a fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelés...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek és vezetés

    Ahogyan ittasan vagy kábítószer-befolyásoltság alatt, úgy egyes gyógyszerek alkalmazása esetén sem szabad gépjárművet vezetni.   Vényköteles vagy akár vény nélküli szerek között is találhatunk olyanokat, amelyek befolyásolják a vezetési képességeket.  ...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek felhasználhatósága

    A gyógyszerszedés megkezdésekor fontos meggyőződni arról, hogy lejárt-e a megvásárolt és szedni kívánt gyógyszer eltarthatósági ideje. Eltarthatósági időnek az az időtartam tekintendő, ameddig a gyógyszer – a minőségi követelményekben rögzített...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek forgalomba hozatala

    Magyarországon gyógyszer csak úgy kerülhet forgalomba, csak úgy használható, ha a forgalmazást, a használatot előzetesen a gyógyszerészeti hatóság engedélyezte. A gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyezését a gyártó, a magyarországi hivatalos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerérzékenység, gyógyszerallergia

    A gyógyszerérzékenység vagy gyógyszerallergia gyógyszerrel szemben kifejlődő allergiás reakció. Az allergiás reakció az egészséges immunrendszer túlzó védekezése kórokozókkal, betegségekkel, kémiai ágensekkel – jelen esetben a szervezet által...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfejlesztés

    A mai gyógyszerek jó részét különböző klinikai kutatások során, embereken és állatokon végzett vizsgálatokkal fejlesztették ki. A gyógyszerfejlesztési folyamat igen hosszú. Rengeteg emberi és anyagi erőforrást igényel, és rendkívül sok hatósági,...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfelírás szabályai

    A gyógyszerek jelentős részét csak orvosi vény ellenében lehet kiváltani. Ennek célja a betegek védelme – bizonyos erős hatású gyógyszerhatóanyagok esetén indokolt az orvosi kontroll.   A vénykötelességről bővebben itt olvashat.   A vényköteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfüggőség

    A gyógyszerfüggőség emberek millióit érinti szerte a világban, ami komoly egészségügyi károkat okoz egyéni és társadalmi szinten is. A gyógyszerfüggőséget meg kell különböztetni a gyógyszerrel való visszaélés (gyógyszerabúzus) jelenségétől.   A...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerhamisítás

    Napjainkban egyre több hamisított gyógyszer kerül a hatóságok látókörébe, és nagyszámú, nem kellően tájékozott vásárló szerez be hamis vagy nem engedélyezett készítményeket. A gyógyszerhamisítás elleni fellépés egyik leghatékonyabb módja a hiteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerkölcsönhatások

    A gyógyszerek alkalmazása során gyakran előfordulhatnak jelentős egyéni különbségek a terápiás, mellék- és toxikus hatásokban. Ezeket az egyéni eltéréseket rengeteg tényező befolyásolja, például az is, hogy az együttesen szedett gyógyszerek hogyan...

    Olvass tovább

  • Gyógyszermellékhatások

    Mellékhatásnak nevezzük, ha valamilyen nemkívánatos panasz vagy tünet jelentkezik a gyógyszer használata alatt, amit feltételezhetően a gyógyszer okoz. A terápiás hatás mellett jelentkező mellékhatások a szervezet természetes reakciói miatt...

    Olvass tovább

  • Gyógyszertúladagolás (véletlen)

    A gyógyszerek kezelőorvos által meghatározott mennyiségben és módon történő szedése a biztonságos és hatékony kezelés feltétele.   Kellő körültekintés nélkül alkalmazva, túladagolva viszont az orvos által felírt gyógyszerek veszélyesek lehetnek, akár halálos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszervisszahívás

    A gyógyszerek forgalomba hozatala előtt a gyógyszerészeti hatóság szigorúan ellenőrzi a készítmények biztonságosságát, hatékonyságát és minőségét. Csak azok a gyógyszerek kerülnek forgalomba, melyek hatékonysága és biztonságossága bizonyított.   A...

    Olvass tovább

  • Internetes gyógyszerrendelés

    Egyre több állampolgár rendel gyógyszert az interneten, de hogyan lehet meggyőződni arról, hogy a weben keresztül vásárolt készítmény eredeti és biztonságos?   Interneten csak vény nélkül kapható gyógyszer rendelhető. Vényköteles gyógyszerek...

    Olvass tovább

  • Mellékhatás-figyelés és bejelentés

    A gyógyszerek az előnyös hatásuk mellett gyakran mellékhatásokkal is járnak. Paracelsus svájci orvos volt az első, aki többszáz évvel ezelőtt leírta a jól ismert mondatot: „Nincs gyógyszerhatás mellékhatás nélkül”. Ezért is fontos, hogy alkalmazott...

    Olvass tovább

  • Placebo- és nocebohatás

    Placebónak hívjuk azokat a gyógyszereket, terápiákat, kezeléseket, amelyek hatékonynak tűnnek a beteg vagy a használó számára, de valójában nem azok, mivel nem tartalmaznak hatóanyagot. A nocebo ezzel szemben olyan nem kívánt hatást jelent, amit...

    Olvass tovább

  • Vénykötelesség

    A gyógyszerellátással kapcsolatos feltételek meghatározása az állam feladata. Ennek keretében az állam meghatározza azt a rendszert, amely biztosítja, hogy a rászorulók biztonságos, hatásos, az előírásoknak megfelelő minőségű gyógyszerekhez...

    Olvass tovább

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk