Gyógyszerkölcsönhatások

A gyógyszerek alkalmazása során gyakran előfordulhatnak jelentős egyéni különbségek a terápiás, mellék- és toxikus hatásokban. Ezeket az egyéni eltéréseket rengeteg tényező befolyásolja, például az is, hogy az együttesen szedett gyógyszerek hogyan hatnak egymásra.

 

A gyógyszerek hatásait és kölcsönhatásait befolyásoló tényezők például az életkor, a nem, a fennálló terhesség, a rassz, betegség vagy valamilyen gyógyszerallergia fennállása. Ezek a tényezők nem változtathatók, a gyógyszerelés során viszont figyelembe kell venni őket. Vannak emellett olyan tényezők is, amelyek befolyásolhatók (és ezzel együtt módosítható a várható gyógyszerhatás is). Ilyen tényezők például a táplálkozás vagy a különböző gyógyszerek együttes alkalmazása.

 

Gyógyszerek és egyéb anyagok közti kölcsönhatásról akkor beszélünk, amikor egy gyógyszer hatása a vele egy időben a szervezetben előforduló gyógyszer vagy egyéb szer/anyag miatt módosul. A különböző gyógyszerek együtt alkalmazása során ritkán előfordulnak olyan kedvező hatások, amelyet a kezelőorvos kihasznál a terápia során, de a leggyakrabban ezek a hatások károsak és nemkívánatosak – ezért a cél lehetőség szerint az elkerülésük.

 

Figyelem! Ha egyszerre több gyógyszert is szed, új gyógyszer vagy táplálékkiegészítő alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával, gyógyszerészével! A gyógyszerek egymással és más anyagokkal, pl. táplálékkal kölcsönhatásba léphetnek. Ez eredményezheti a két gyógyszer hatásának gyengülését, elmaradását vagy a mellékhatások nagyobb kockázatát.

 

A gyógyszerkölcsönhatások megelőzéséről bővebben itt olvashat.

 

Mivel léphet kölcsönhatásba a szedett gyógyszer?

Az alkalmazott gyógyszerek – a vényköteles és a vény nélküli szerek is – szinte minden más, a szervezetbe kerülő anyaggal kölcsönhatásba tudnak lépni.

 

A kölcsönhatások típusai az alábbiak lehetnek:

 

  • gyógyszer és gyógyszer,
  • gyógyszer és élelmiszer,
  • gyógyszer és ital (beleértve az alkoholos és nem alkoholos italokat is),
  • gyógyszer és gyógynövény,
  • gyógyszer és élvezeti szerek,
  • gyógyszer és betegség kölcsönhatása.

 

Gyógyszer és gyógyszer kölcsönhatásai

A gyógyszerek egymással nagyon gyakran kerülnek valamilyen kölcsönhatásba. Ezekre minden esetben felhívja a figyelmet a betegtájékoztató – melyik gyógyszert melyikkel nem, vagy csak elővigyázatosság mellett szabad együtt alkalmazni.

 

Összefoglalva: a gyógyszer–gyógyszer kölcsönhatásnak három fő típusa különíthető el:

 

  • hatások összeadódása,
  • egymás hatásának kioltása,
  • egymás hatásának módosítása.

 

Gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatás jelenik meg például az alábbi esetekben:

 

Tetraciklin antibiotikum + vitaminkészítmények: a tetraciklin antibiotikumok kölcsönhatásba lépnek a kalciummal és vassal, így együtt alkalmazva sem az antibiotikum, sem a vitaminkészítmény nem szívódik fel.

 

Bizonyos antibiotikumok + véralvadásgátló szerek: bizonyos antibiotikumok kiirtják a bélflóra mikrobiomjának nagy részét – ezzel a K-vitamin termeléséért felelőseket is. A K-vitaminnak fontos szerepe van a véralvadásban, hiánya esetén így megnő a véralvadási zavarok kockázata, amit a véralvadásgátló gyógyszer tovább fokoz.

 

Májenzimeken kifejtett indukciós vagy gátló hatású gyógyszerek: a gyógyszerek lebontását végző enzimrendszert bizonyos gyógyszerek serkenthetik vagy gátolhatják – ennek következményeként pedig saját és más gyógyszerek hatását fokozhatják vagy csökkenthetik. Ezeket a hatásokat különösen körültekintően szükséges figyelembe venni, ha valaki olyan gyógyszert szed, ahol nagyon fontos a pontos dózis beállítása (pl. véralvadásgátló szerek, kortikoszteroidok, kis dózisú ösztrogént tartalmazó fogamzásgátló tabletták, epilepszia elleni szerek stb).

 

MAO-gátló és SSRI típusú antidepresszánsok: a MAO gátló antidepresszánsok a szerotonin lebomlását, míg az SSRI típusúak a szerotonin neuronokba történő visszavételét gátolják – a hatás összeadódásával életveszélyes szerotonin szindróma alakulhat ki.

 

Nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) alkalmazása: a több típusú fájdalomcsillapító együttes alkalmazása nem ritka jelenség, ráadásul igen veszélyes: gyomorvérzést, gyomorfekélyt okozhat;

 

Hashajtók és vizelethajtók: felborulhat a só-, víz- és ásványianyag-háztartás;

 

Fogamzásgátlók és antibiotikumok: hatáscsökkenés tapasztalható, így antibiotikum alkalmazása esetén kiegészítő védekezés javasolt.

 

Gyógyszer és étel/ital kölcsönhatásai

A szájon át szedett gyógyszerek a táplálékkal egy útvonalon keresztül jutnak be a szervezetbe, így bizonyos ételek és italok módosíthatják a gyógyszerek felszívódását és vérbe való bejutását. Ilyenkor különösen fontos, hogy a gyógyszert az előírásoknak megfelelően alkalmazzák, odafigyelve, hogy azt evés előtt, után vagy közben kell bevenni.

 

A gyógyszerek és egyéb táplálékok kölcsönhatása esetén az alábbi hatások alakulhatnak ki:

 

  1. Csökken a gyógyszer felszívódása – a kívánt hatás elmarad:
    1. bizonyos antibiotikumok + táplálék
    2. epilepszia elleni szerek + fehérjegazdag táplálék
    3. savlekötők + fehérjedús étel.

 

  1. Nő a gyógyszer felszívódása - akár mérgezéses tünetek is előfordulhatnak:
    1. bizonyos vérnyomáscsökkentők, szívritmuszavar elleni szerek + grapefruit.

 

Gyógyszer és gyógynövény kölcsönhatásai

Gyógynövényeket sokan alkalmaznak gyógyszer szedése mellett is. Fogyasztásuk elkezdése előtt azonban javasolt elolvasni a használati utasítást és kikérni a kezelőorvos véleményét. Érdemes a rendszeresen szedett gyógyszereket megmutatni a gyógyszerésznek gyógynövényes készítmény vásárlása során is, hogy a veszélyes interakciókra fel tudja hívni a figyelmet.

 

Interakciót okozó gyógynövények például az alábbiak:

Hashajtók (aloe, kutyabengekéreg, szenna): a bélmozgások felgyorsításával számos gyógyszer felszívódását gátolják, a digoxin (szívgyógyszer), verapamil (magas vérnyomásra ható szer) hatását azonban fokozzák a nátrium és kálium fokozott ürítése miatt;

 

Nyáktartalmú székletlazítók (bolhafű, mályva, lenmag): a nyálkaanyagok megköthetik a gyógyszerek hatóanyagait, így csökkentve a hatást – különösen bizonyos epilepsziaellenes hatóanyagnál tapasztalható a mellékhatás (pl. lítium – hangulatstabilizáló szer, karbamazepin - antiepileptikum);

 

Orbáncfű: fokozza a máj lebontó enzimrendszerét, így gyorsítja a gyógyszerek lebomlását, csökkenti a hatásukat (pl. fogamzásgátlók, teofillin – asztmagyógyszer, digoxin – szívre ható szer, ciklosporin – immunszuppresszáns, indinavir – vírusellenes szer);

 

Fokhagyma: gátolja bizonyos gyógyszerek lebomlását, így a gyógyszerhatás nő (pl. paracetamolfájdalomcsillapító, bizonyos véralvadásgátlók);

 

Grapefruit: gátolja bizonyos gyógyszerek lebomlását, így a gyógyszerhatás nő (pl. felodipin – vérnyomáscsökkentő, verapamil – magas vérnyomásra ható szer, lovastatin – koleszterinszint-csökkentő sztatin), illetve immunszuppresszor szerek (pl. szervátültetés melletti élethosszig tartó terápiában) – nem kívánt módon emeli a gyógyszer szintjét a vérben.

 

Gyógyszer és élvezeti szerek kölcsönhatásai

A dohányzás során a cigarettafüstben található kémiai anyagok befolyásolhatják bizonyos májenzimek működését, így csökkenthetik egyes gyógyszerek hatékonyságát (pl. propoxifen - fájdalomcsillapító, teofillin – asztmagyógyszer).

 

Az alkohol fogyasztása bizonyos gyógyszerek mellett kifejezetten tilos. Minden esetben fontos a betegtájékoztatót elolvasni és kikérni a kezelőorvos vagy gyógyszerész véleményét.

 

A különböző kábítószerek használata (stimulánsok, hallucinogének stb.) számtalan kölcsönhatásba léphetnek az alkalmazott gyógyszerekkel, különös tekintettel arra a tényre, hogy ezek az illegális szerek számos szennyező anyagot és mellékterméket tartalmazhatnak, amelyek jelentősen növelik a kockázatot.

 

Gyógyszer és betegség kölcsönhatásai

Fontos, hogy új gyógyszer felírásánál a beteg minden fennálló alapbetegségéről beszámoljon a kezelőorvosának, hogy az orvos mérlegelni tudja az esetleges kockázatok és előnyök megoszlását.

 

A gyógyszerek fejlesztése során igyekeznek minél specifikusabb hatást elérni, de az adott célszerv vagy szervrendszer mellett kismértékben egyéb szervekre is hathatnak az alkalmazott gyógyszerek. Minél több alapbetegség áll fenn, a kölcsönhatásoknak annál nagyobb a veszélyük. Különösen veszélyeztetett csoport az idősek, akik rendszerint több alapbetegséggel rendelkeznek, és azokra számos gyógyszert szednek.

 

Kapcsolódó tartalmak:

Gyógyszermellékhatások

Étrend-kiegészítők

 

Cikkek gyógyszerekről

  • Alkalmazási előírás

    A gyógyszerek felírásakor, illetve szedésekor számos információval kell tisztában lenniük a felíró orvosoknak, illetve a gyógyszert szedő betegeknek. Arról, hogy melyek ezek az információk, és hol találhatók meg, az alábbiakban nyújtunk...

    Olvass tovább

  • Betegtájékoztató

    A betegtájékoztató a betegeknek szóló, a forgalomba hozatali engedélyben szereplő közérthető tájékoztatás, amely a gyógyszer legfontosabb adatait, az alkalmazás feltételeit és a gyógyszer esetleges mellékhatásait tartalmazza. Ezt a tájékoztatót a gyógyszer...

    Olvass tovább

  • Biztonságos gyógyszeralkalmazás

    A gyógyszerbiztonság mint új fogalom, az 1960-as években került az érdeklődés homlokterébe, amikor egy bizonyos, várandós anyák körében alkalmazott gyógyszert azért kellett kivonni a forgalomból, mert több ezer újszülöttnél súlyos fejlődési...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása a felhőből

    Az információs technológia fejlődése fontos és előremutató változásokat idézett elő a hazai egészségügyi ellátórendszerben. Létrejött az ún.Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT), amelynek fő feladata az egészségügyi ágazat...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása más helyett

    A szabályok lehetővé teszik, hogy más is kiválthassa a névre szóló gyógyszereket, sőt, bárki rendelkezhet állandó képviseletéről is az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben. Ez azt jelenti, hogy kiskorú, idős, segítségre szoruló vagy...

    Olvass tovább

  • Gyógyszeralkalmazás várandósság alatt

    Családtervezéskor és a várandósság megállapításakor is gyakran felmerülhet a kérdés, hogy veszélyes-e a terhesség alatt gyógyszereket szedni.   Erre a kérdésre nincs egyértelmű és mindenkire vonatkoztatható általános válasz. A gyógyszeralkalmazásról mindig az egyéni...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerbiztonság várandósság és szoptatás idején

    A modern gyógyszerbiztonság (farmakovigilancia) születése egy sajnálatos eseményhez kötődik. Az 1960-as évek elején 46 országban több mint 10 ezer gyermek született fejlődési rendellenességekkel, amit a thalidomid okozott.   A Contergan (hatóanyag:...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek ártámogatása

    Az egészségügyi ellátás során a biztosított jogosult a járóbeteg-ellátás keretében gyógyászati céllal rendelt gyógyszer, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer, gyógyászati segédeszköz árához, illetőleg a fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelés...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek és vezetés

    Ahogyan ittasan vagy kábítószer-befolyásoltság alatt, úgy egyes gyógyszerek alkalmazása esetén sem szabad gépjárművet vezetni.   Vényköteles vagy akár vény nélküli szerek között is találhatunk olyanokat, amelyek befolyásolják a vezetési képességeket.  ...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek felhasználhatósága

    A gyógyszerszedés megkezdésekor fontos meggyőződni arról, hogy lejárt-e a megvásárolt és szedni kívánt gyógyszer eltarthatósági ideje. Eltarthatósági időnek az az időtartam tekintendő, ameddig a gyógyszer – a minőségi követelményekben rögzített...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek forgalomba hozatala

    Magyarországon gyógyszer csak úgy kerülhet forgalomba, csak úgy használható, ha a forgalmazást, a használatot előzetesen a gyógyszerészeti hatóság engedélyezte. A gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyezését a gyártó, a magyarországi hivatalos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerérzékenység, gyógyszerallergia

    A gyógyszerérzékenység vagy gyógyszerallergia gyógyszerrel szemben kifejlődő allergiás reakció. Az allergiás reakció az egészséges immunrendszer túlzó védekezése kórokozókkal, betegségekkel, kémiai ágensekkel – jelen esetben a szervezet által...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfejlesztés

    A mai gyógyszerek jó részét különböző klinikai kutatások során, embereken és állatokon végzett vizsgálatokkal fejlesztették ki. A gyógyszerfejlesztési folyamat igen hosszú. Rengeteg emberi és anyagi erőforrást igényel, és rendkívül sok hatósági,...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfelírás szabályai

    A gyógyszerek jelentős részét csak orvosi vény ellenében lehet kiváltani. Ennek célja a betegek védelme – bizonyos erős hatású gyógyszerhatóanyagok esetén indokolt az orvosi kontroll.   A vénykötelességről bővebben itt olvashat.   A vényköteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfüggőség

    A gyógyszerfüggőség emberek millióit érinti szerte a világban, ami komoly egészségügyi károkat okoz egyéni és társadalmi szinten is. A gyógyszerfüggőséget meg kell különböztetni a gyógyszerrel való visszaélés (gyógyszerabúzus) jelenségétől.   A...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerhamisítás

    Napjainkban egyre több hamisított gyógyszer kerül a hatóságok látókörébe, és nagyszámú, nem kellően tájékozott vásárló szerez be hamis vagy nem engedélyezett készítményeket. A gyógyszerhamisítás elleni fellépés egyik leghatékonyabb módja a hiteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerkölcsönhatások

    A gyógyszerek alkalmazása során gyakran előfordulhatnak jelentős egyéni különbségek a terápiás, mellék- és toxikus hatásokban. Ezeket az egyéni eltéréseket rengeteg tényező befolyásolja, például az is, hogy az együttesen szedett gyógyszerek hogyan...

    Olvass tovább

  • Gyógyszermellékhatások

    Mellékhatásnak nevezzük, ha valamilyen nemkívánatos panasz vagy tünet jelentkezik a gyógyszer használata alatt, amit feltételezhetően a gyógyszer okoz. A terápiás hatás mellett jelentkező mellékhatások a szervezet természetes reakciói miatt...

    Olvass tovább

  • Gyógyszertúladagolás (véletlen)

    A gyógyszerek kezelőorvos által meghatározott mennyiségben és módon történő szedése a biztonságos és hatékony kezelés feltétele.   Kellő körültekintés nélkül alkalmazva, túladagolva viszont az orvos által felírt gyógyszerek veszélyesek lehetnek, akár halálos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszervisszahívás

    A gyógyszerek forgalomba hozatala előtt a gyógyszerészeti hatóság szigorúan ellenőrzi a készítmények biztonságosságát, hatékonyságát és minőségét. Csak azok a gyógyszerek kerülnek forgalomba, melyek hatékonysága és biztonságossága bizonyított.   A...

    Olvass tovább

  • Internetes gyógyszerrendelés

    Egyre több állampolgár rendel gyógyszert az interneten, de hogyan lehet meggyőződni arról, hogy a weben keresztül vásárolt készítmény eredeti és biztonságos?   Interneten csak vény nélkül kapható gyógyszer rendelhető. Vényköteles gyógyszerek...

    Olvass tovább

  • Mellékhatás-figyelés és bejelentés

    A gyógyszerek az előnyös hatásuk mellett gyakran mellékhatásokkal is járnak. Paracelsus svájci orvos volt az első, aki többszáz évvel ezelőtt leírta a jól ismert mondatot: „Nincs gyógyszerhatás mellékhatás nélkül”. Ezért is fontos, hogy alkalmazott...

    Olvass tovább

  • Placebo- és nocebohatás

    Placebónak hívjuk azokat a gyógyszereket, terápiákat, kezeléseket, amelyek hatékonynak tűnnek a beteg vagy a használó számára, de valójában nem azok, mivel nem tartalmaznak hatóanyagot. A nocebo ezzel szemben olyan nem kívánt hatást jelent, amit...

    Olvass tovább

  • Vénykötelesség

    A gyógyszerellátással kapcsolatos feltételek meghatározása az állam feladata. Ennek keretében az állam meghatározza azt a rendszert, amely biztosítja, hogy a rászorulók biztonságos, hatásos, az előírásoknak megfelelő minőségű gyógyszerekhez...

    Olvass tovább

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk