A gyógyszerek alkalmazása során gyakran előfordulhatnak jelentős egyéni különbségek a terápiás, mellék- és toxikus hatásokban. Ezeket az egyéni eltéréseket rengeteg tényező befolyásolja, például az is, hogy az együttesen szedett gyógyszerek hogyan hatnak egymásra.
A gyógyszerek hatásait és kölcsönhatásait befolyásoló tényezők például az életkor, a nem, a fennálló terhesség, a rassz, betegség vagy valamilyen gyógyszerallergia fennállása. Ezek a tényezők nem változtathatók, a gyógyszerelés során viszont figyelembe kell venni őket. Vannak emellett olyan tényezők is, amelyek befolyásolhatók (és ezzel együtt módosítható a várható gyógyszerhatás is). Ilyen tényezők például a táplálkozás vagy a különböző gyógyszerek együttes alkalmazása.
Gyógyszerek és egyéb anyagok közti kölcsönhatásról akkor beszélünk, amikor egy gyógyszer hatása a vele egy időben a szervezetben előforduló gyógyszer vagy egyéb szer/anyag miatt módosul. A különböző gyógyszerek együtt alkalmazása során ritkán előfordulnak olyan kedvező hatások, amelyet a kezelőorvos kihasznál a terápia során, de a leggyakrabban ezek a hatások károsak és nemkívánatosak – ezért a cél lehetőség szerint az elkerülésük.
Figyelem! Ha egyszerre több gyógyszert is szed, új gyógyszer vagy táplálékkiegészítő alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával, gyógyszerészével! A gyógyszerek egymással és más anyagokkal, pl. táplálékkal kölcsönhatásba léphetnek. Ez eredményezheti a két gyógyszer hatásának gyengülését, elmaradását vagy a mellékhatások nagyobb kockázatát.
A gyógyszerkölcsönhatások megelőzéséről bővebben itt olvashat.
Mivel léphet kölcsönhatásba a szedett gyógyszer?
Az alkalmazott gyógyszerek – a vényköteles és a vény nélküli szerek is – szinte minden más, a szervezetbe kerülő anyaggal kölcsönhatásba tudnak lépni.
A kölcsönhatások típusai az alábbiak lehetnek:
- gyógyszer és gyógyszer,
- gyógyszer és élelmiszer,
- gyógyszer és ital (beleértve az alkoholos és nem alkoholos italokat is),
- gyógyszer és gyógynövény,
- gyógyszer és élvezeti szerek,
- gyógyszer és betegség kölcsönhatása.
Gyógyszer és gyógyszer kölcsönhatásai
A gyógyszerek egymással nagyon gyakran kerülnek valamilyen kölcsönhatásba. Ezekre minden esetben felhívja a figyelmet a betegtájékoztató – melyik gyógyszert melyikkel nem, vagy csak elővigyázatosság mellett szabad együtt alkalmazni.
Összefoglalva: a gyógyszer–gyógyszer kölcsönhatásnak három fő típusa különíthető el:
- hatások összeadódása,
- egymás hatásának kioltása,
- egymás hatásának módosítása.
Gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatás jelenik meg például az alábbi esetekben:
Tetraciklin antibiotikum + vitaminkészítmények: a tetraciklin antibiotikumok kölcsönhatásba lépnek a kalciummal és vassal, így együtt alkalmazva sem az antibiotikum, sem a vitaminkészítmény nem szívódik fel.
Bizonyos antibiotikumok + véralvadásgátló szerek: bizonyos antibiotikumok kiirtják a bélflóra mikrobiomjának nagy részét – ezzel a K-vitamin termeléséért felelőseket is. A K-vitaminnak fontos szerepe van a véralvadásban, hiánya esetén így megnő a véralvadási zavarok kockázata, amit a véralvadásgátló gyógyszer tovább fokoz.
Májenzimeken kifejtett indukciós vagy gátló hatású gyógyszerek: a gyógyszerek lebontását végző enzimrendszert bizonyos gyógyszerek serkenthetik vagy gátolhatják – ennek következményeként pedig saját és más gyógyszerek hatását fokozhatják vagy csökkenthetik. Ezeket a hatásokat különösen körültekintően szükséges figyelembe venni, ha valaki olyan gyógyszert szed, ahol nagyon fontos a pontos dózis beállítása (pl. véralvadásgátló szerek, kortikoszteroidok, kis dózisú ösztrogént tartalmazó fogamzásgátló tabletták, epilepszia elleni szerek stb).
MAO-gátló és SSRI típusú antidepresszánsok: a MAO gátló antidepresszánsok a szerotonin lebomlását, míg az SSRI típusúak a szerotonin neuronokba történő visszavételét gátolják – a hatás összeadódásával életveszélyes szerotonin szindróma alakulhat ki.
Nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) alkalmazása: a több típusú fájdalomcsillapító együttes alkalmazása nem ritka jelenség, ráadásul igen veszélyes: gyomorvérzést, gyomorfekélyt okozhat;
Hashajtók és vizelethajtók: felborulhat a só-, víz- és ásványianyag-háztartás;
Fogamzásgátlók és antibiotikumok: hatáscsökkenés tapasztalható, így antibiotikum alkalmazása esetén kiegészítő védekezés javasolt.
Gyógyszer és étel/ital kölcsönhatásai
A szájon át szedett gyógyszerek a táplálékkal egy útvonalon keresztül jutnak be a szervezetbe, így bizonyos ételek és italok módosíthatják a gyógyszerek felszívódását és vérbe való bejutását. Ilyenkor különösen fontos, hogy a gyógyszert az előírásoknak megfelelően alkalmazzák, odafigyelve, hogy azt evés előtt, után vagy közben kell bevenni.
A gyógyszerek és egyéb táplálékok kölcsönhatása esetén az alábbi hatások alakulhatnak ki:
- Csökken a gyógyszer felszívódása – a kívánt hatás elmarad:
- bizonyos antibiotikumok + táplálék
- epilepszia elleni szerek + fehérjegazdag táplálék
- savlekötők + fehérjedús étel.
- Nő a gyógyszer felszívódása - akár mérgezéses tünetek is előfordulhatnak:
- bizonyos vérnyomáscsökkentők, szívritmuszavar elleni szerek + grapefruit.
Gyógyszer és gyógynövény kölcsönhatásai
Gyógynövényeket sokan alkalmaznak gyógyszer szedése mellett is. Fogyasztásuk elkezdése előtt azonban javasolt elolvasni a használati utasítást és kikérni a kezelőorvos véleményét. Érdemes a rendszeresen szedett gyógyszereket megmutatni a gyógyszerésznek gyógynövényes készítmény vásárlása során is, hogy a veszélyes interakciókra fel tudja hívni a figyelmet.
Interakciót okozó gyógynövények például az alábbiak:
Hashajtók (aloe, kutyabengekéreg, szenna): a bélmozgások felgyorsításával számos gyógyszer felszívódását gátolják, a digoxin (szívgyógyszer), verapamil (magas vérnyomásra ható szer) hatását azonban fokozzák a nátrium és kálium fokozott ürítése miatt;
Nyáktartalmú székletlazítók (bolhafű, mályva, lenmag): a nyálkaanyagok megköthetik a gyógyszerek hatóanyagait, így csökkentve a hatást – különösen bizonyos epilepsziaellenes hatóanyagnál tapasztalható a mellékhatás (pl. lítium – hangulatstabilizáló szer, karbamazepin - antiepileptikum);
Orbáncfű: fokozza a máj lebontó enzimrendszerét, így gyorsítja a gyógyszerek lebomlását, csökkenti a hatásukat (pl. fogamzásgátlók, teofillin – asztmagyógyszer, digoxin – szívre ható szer, ciklosporin – immunszuppresszáns, indinavir – vírusellenes szer);
Fokhagyma: gátolja bizonyos gyógyszerek lebomlását, így a gyógyszerhatás nő (pl. paracetamol – fájdalomcsillapító, bizonyos véralvadásgátlók);
Grapefruit: gátolja bizonyos gyógyszerek lebomlását, így a gyógyszerhatás nő (pl. felodipin – vérnyomáscsökkentő, verapamil – magas vérnyomásra ható szer, lovastatin – koleszterinszint-csökkentő sztatin), illetve immunszuppresszor szerek (pl. szervátültetés melletti élethosszig tartó terápiában) – nem kívánt módon emeli a gyógyszer szintjét a vérben.
Gyógyszer és élvezeti szerek kölcsönhatásai
A dohányzás során a cigarettafüstben található kémiai anyagok befolyásolhatják bizonyos májenzimek működését, így csökkenthetik egyes gyógyszerek hatékonyságát (pl. propoxifen - fájdalomcsillapító, teofillin – asztmagyógyszer).
Az alkohol fogyasztása bizonyos gyógyszerek mellett kifejezetten tilos. Minden esetben fontos a betegtájékoztatót elolvasni és kikérni a kezelőorvos vagy gyógyszerész véleményét.
A különböző kábítószerek használata (stimulánsok, hallucinogének stb.) számtalan kölcsönhatásba léphetnek az alkalmazott gyógyszerekkel, különös tekintettel arra a tényre, hogy ezek az illegális szerek számos szennyező anyagot és mellékterméket tartalmazhatnak, amelyek jelentősen növelik a kockázatot.
Gyógyszer és betegség kölcsönhatásai
Fontos, hogy új gyógyszer felírásánál a beteg minden fennálló alapbetegségéről beszámoljon a kezelőorvosának, hogy az orvos mérlegelni tudja az esetleges kockázatok és előnyök megoszlását.
A gyógyszerek fejlesztése során igyekeznek minél specifikusabb hatást elérni, de az adott célszerv vagy szervrendszer mellett kismértékben egyéb szervekre is hathatnak az alkalmazott gyógyszerek. Minél több alapbetegség áll fenn, a kölcsönhatásoknak annál nagyobb a veszélyük. Különösen veszélyeztetett csoport az idősek, akik rendszerint több alapbetegséggel rendelkeznek, és azokra számos gyógyszert szednek.
Kapcsolódó tartalmak: