Gyógyszermellékhatások

Mellékhatásnak nevezzük, ha valamilyen nemkívánatos panasz vagy tünet jelentkezik a gyógyszer használata alatt, amit feltételezhetően a gyógyszer okoz. A terápiás hatás mellett jelentkező mellékhatások a szervezet természetes reakciói miatt alakulnak ki. Az orvosi ellátás során a várható terápiás előnyök és esetleges nem kívánt hatások együttes értékelése alapján születik döntés arról, hogy megéri-e alkalmazni az adott készítményt.

 

A gyógyszerek hozzásegítik a modern kori embert ahhoz, hogy olyan betegségeket is legyőzhessen, amik korábban súlyos vagy akár halálos kimenetelűek voltak. Kedvező hatásaik mellett azonban kellemetlen, esetenként akár veszélyes mellékhatások kialakulásával is számolni kell. „Nincs gyógyszerhatás mellékhatás nélkül” – mondta Paracelsus több száz évvel ezelőtt, és megállapítása a mai napig megállja a helyét.

 

A gyógyszerek alkalmazása során az egészségügyi szakemberek és a gyártó sem ígér egyetlen készítmény alkalmazása esetén sem olyat, hogy az adott terápia nem okoz mellékhatást, még vény nélküli készítmény esetén sem! Mivel a gyógyszerek a szervezet biológiai működését befolyásolják kisebb-nagyobb mértékben – így természetes tulajdonságuk, hogy mellékhatásokat okoznak.

 

Tájékozódás a mellékhatásokról

A gyógyszer szedésének megkezdése előtt mindig alaposan tanulmányozni kell a betegtájékoztatót! A betegtájékoztatóban megtalálhatók az adott gyógyszer lehetséges mellékhatásai, hogy milyen módon kerülhetők el, vagy mi a teendő a megjelenésükkor.

 

A betegtájékoztatók időről időre változhatnak – pl. ha a mellékhatás-bejelentések miatt új mellékhatást szükséges rögzíteni benne – ezért időről időre érdemes újra elolvasni a hosszú távon szedett gyógyszer betegtájékoztatóját is!

 

Mellékhatások jellemzően az alábbi időszakokban fordulhatnak elő:

 

  • a készítmény szedésének elkezdését követő rövid időn belül;
  • a készítmény szedésének abbahagyását követő időszakban;
  • a szedett hatóanyag dózisának növelését vagy csökkentését követően.

 

Egy adott gyógyszeres terápia elkezdésekor vagy elhagyásakor nem ritka, hogy átmenetileg mellékhatások jelentkeznek. Ennek egyik oka, hogy a szervezetnek hozzá kell szoknia az új állapothoz (pl. vérnyomás beállítása új gyógyszerrel), ami időigényes folyamat.

 

Fontos! Az orvos által előírtak szerint szedje gyógyszereit, és a gyógyszer elhagyása is csak az orvosi utasítások szerint történjen! Ne változtasson az adagoláson orvosi konzultáció nélkül!

 

A leggyakrabban tapasztalt mellékhatások az alábbiak lehetnek:

 

 

A leggyakrabban mellékhatást okozó szerek az alábbiak:

 

 

A mellékhatások típusai

A mellékhatások nagyon különbözőek lehetnek, így sokféleképpen lehet őket csoportosítani.

 

A mellékhatásokat gyakran az alábbiak szerint csoportosítjuk:

 

  1. Felerősített használat miatt kialakuló (dózisfüggő, előre látható, gyakori): pl. gyomorfekély NSAID;
  1. Bizarr (dózisfüggetlen, nem megjósolható, ritka, súlyos): pl. penicillin allergia;
  1. Krónikus (csak tartós kezelés esetén): pl. csontritkulás kortikoszteroid kezelés miatt;
  1. Késleltetett (csak hosszabb idő után): pl. akaratlan mozgások (ún. tardív diszkinézia) antipszichotikumok hosszú távú szedését követően;
  1. Elvonás esetén kialakuló: pl. fokozott gyomorsavtermelés savcsökkentő elhagyásakor;
  1. Hatástalan (a várt hatás elmarad): pl. terhesség fogamzásgátló mellett.

 

Az előny/kockázat hányados

A gyógyszerszedéssel járó kockázatokat mindig a kezelésből származó előnyökkel összevetve kell vizsgálni (ezt nevezzük úgy, hogy előny/kockázat hányados). Ha számszerűsíteni tudnánk az „előny” és „kockázat” fogalmakat, akkor teljesen objektíven meghatározható lenne, hogy adott gyógyszert megéri-e használni, vagy nem. Ez természetesen a valóságban nem egy ennyire objektív fogalom.

 

A gyógyszer szedését megelőzően (lehetőleg szakember segítségével) végig kell gondolni, hogy adott gyógyszer előnye (pl. a gyors fájdalomcsillapítás NSAID alkalmazásakor) meghaladja-e a vele járó kockázatot (pl. NSAID esetén előfordulhat a peptikus gyomorfekély, különösen hosszú távú alkalmazáskor).

 

Bizonyos esetekben akár viszonylag súlyos mellékhatások ellenére is indokolt lehet a kezelés folytatása. Például egy daganatos beteg kemoterápiája esetén súlyosabb mellékhatások is elfogadottabbak, mint például egy fogamzásgátló készítmény vagy nátha elleni szer szedése esetén – hiszen az előbbi esetén a kezelés sikerességének előnye (a túlélési esély növelése) jelentősen meghaladja a súlyosabb mellékhatások kockázatát. Az erre vonatkozó döntést azonban mindig a kezelőorvossal és/vagy a gyógyszerésszel együtt kell meghoznia a betegnek – hogy mi az, amilyen kockázatot ő maga elfogad a várható előny (tünetek csökkenése vagy gyógyulás) érdekében.

 

A mellékhatások előfordulási kockázatának csökkentése

Gyógyszer alkalmazása esetén minden esetben követni kell a kezelőorvos, illetve a gyógyszerész utasításait, valamint figyelmesen el kell olvasni a betegtájékoztatót, és be kell tartani a benne leírtakat (pl. a gyógyszerbevétel és az étkezés időpontja, szabad-e szétrágni a készítményt, mit lehet és mit nem lehet együtt bevenni vele).

 

Fontos, hogy minden esetben tájékoztatni kell a kezelőorvost, illetve a gyógyszerészt, ha az adott gyógyszeres kezelés mellett bármilyen más gyógyszert (ideértve a hagyományos növényi gyógyszereket és az egyéb recept nélkül kapható készítményeket is) alkalmaznak. A gyógyszerkölcsönhatások ugyanis kiszámíthatatlanná tehetik a gyógyszer hatását és a terápia kimenetelét.

 

Figyelem! Amennyiben több gyógyszert és táplálékkiegészítőt szed egyszerre, javasolt a készítmények egyszerre, egy patikában történő kiváltása – így a gyógyszerész az egymással interakcióban lévő készítményeket felismeri, szükség esetén konzultál róluk a kezelőorvossal.

 

A gyógyszerkölcsönhatásokról bővebben itt olvashat.

 

Teendők mellékhatás tapasztalása esetén

Először érdemes a betegtájékoztatót újra elolvasni – sok esetben részletes útmutatást tartalmaz az egyes mellékhatások megjelenése esetén szükséges teendőkről. Vannak olyan mellékhatások, amelyek nem zavaróak és nem befolyásolják az életminőséget, azonban vannak olyanok is, amelyek a terápia leállítását indokolják.

 

Súlyos vagy nem múló tünetek esetén fontos mielőbb felkeresni a kezelőorvost, gyógyszerészt, mivel ők tudnak tanácsot adni, hogy folytatható-e a gyógyszerszedés, vagy más gyógyszerre kell áttérni.

 

A mellékhatás az alábbi esetekben számít súlyosnak:

 

  • életveszélyt okoz vagy halállal végződik;
  • kórházi kezelést tesz szükségessé vagy a kórházi tartózkodás meghosszabbítását igényli;
  • tartós vagy jelentős rokkantságot, vagy életminőség-romlást okoz;
  • veleszületett fejlődési rendellenességet okoz.

 

Ha mellékhatást tapasztal, vagy bármilyen feltételezett mellékhatás a tudomására jut (például a gyermeke, hozzátartozója vagy ismerőse tapasztalja), kérjük, jelentse be a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

 

A mellékhatás bejelentésében kezelőorvosa vagy a gyógyszerész segítségét is kérheti!

 

A feltételezett mellékhatás bejelentésekor elegendő a gyanú, nem kell biztosnak lennie abban, hogy a tünetet valóban a szedett gyógyszer okozza. 

 

A mellékhatás-figyelésről és bejelentésről bővebben itt olvashat.

 

Cikkek gyógyszerekről

  • Alkalmazási előírás

    A gyógyszerek felírásakor, illetve szedésekor számos információval kell tisztában lenniük a felíró orvosoknak, illetve a gyógyszert szedő betegeknek. Arról, hogy melyek ezek az információk, és hol találhatók meg, az alábbiakban nyújtunk...

    Olvass tovább

  • Betegtájékoztató

    A betegtájékoztató a betegeknek szóló, a forgalomba hozatali engedélyben szereplő közérthető tájékoztatás, amely a gyógyszer legfontosabb adatait, az alkalmazás feltételeit és a gyógyszer esetleges mellékhatásait tartalmazza. Ezt a tájékoztatót a gyógyszer...

    Olvass tovább

  • Biztonságos gyógyszeralkalmazás

    A gyógyszerbiztonság mint új fogalom, az 1960-as években került az érdeklődés homlokterébe, amikor egy bizonyos, várandós anyák körében alkalmazott gyógyszert azért kellett kivonni a forgalomból, mert több ezer újszülöttnél súlyos fejlődési...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása a felhőből

    Az információs technológia fejlődése fontos és előremutató változásokat idézett elő a hazai egészségügyi ellátórendszerben. Létrejött az ún.Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT), amelynek fő feladata az egészségügyi ágazat...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása más helyett

    A szabályok lehetővé teszik, hogy más is kiválthassa a névre szóló gyógyszereket, sőt, bárki rendelkezhet állandó képviseletéről is az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben. Ez azt jelenti, hogy kiskorú, idős, segítségre szoruló vagy...

    Olvass tovább

  • Gyógyszeralkalmazás várandósság alatt

    Családtervezéskor és a várandósság megállapításakor is gyakran felmerülhet a kérdés, hogy veszélyes-e a terhesség alatt gyógyszereket szedni.   Erre a kérdésre nincs egyértelmű és mindenkire vonatkoztatható általános válasz. A gyógyszeralkalmazásról mindig az egyéni...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerbiztonság várandósság és szoptatás idején

    A modern gyógyszerbiztonság (farmakovigilancia) születése egy sajnálatos eseményhez kötődik. Az 1960-as évek elején 46 országban több mint 10 ezer gyermek született fejlődési rendellenességekkel, amit a thalidomid okozott.   A Contergan (hatóanyag:...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek ártámogatása

    Az egészségügyi ellátás során a biztosított jogosult a járóbeteg-ellátás keretében gyógyászati céllal rendelt gyógyszer, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer, gyógyászati segédeszköz árához, illetőleg a fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelés...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek és vezetés

    Ahogyan ittasan vagy kábítószer-befolyásoltság alatt, úgy egyes gyógyszerek alkalmazása esetén sem szabad gépjárművet vezetni.   Vényköteles vagy akár vény nélküli szerek között is találhatunk olyanokat, amelyek befolyásolják a vezetési képességeket.  ...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek felhasználhatósága

    A gyógyszerszedés megkezdésekor fontos meggyőződni arról, hogy lejárt-e a megvásárolt és szedni kívánt gyógyszer eltarthatósági ideje. Eltarthatósági időnek az az időtartam tekintendő, ameddig a gyógyszer – a minőségi követelményekben rögzített...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek forgalomba hozatala

    Magyarországon gyógyszer csak úgy kerülhet forgalomba, csak úgy használható, ha a forgalmazást, a használatot előzetesen a gyógyszerészeti hatóság engedélyezte. A gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyezését a gyártó, a magyarországi hivatalos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerérzékenység, gyógyszerallergia

    A gyógyszerérzékenység vagy gyógyszerallergia gyógyszerrel szemben kifejlődő allergiás reakció. Az allergiás reakció az egészséges immunrendszer túlzó védekezése kórokozókkal, betegségekkel, kémiai ágensekkel – jelen esetben a szervezet által...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfejlesztés

    A mai gyógyszerek jó részét különböző klinikai kutatások során, embereken és állatokon végzett vizsgálatokkal fejlesztették ki. A gyógyszerfejlesztési folyamat igen hosszú. Rengeteg emberi és anyagi erőforrást igényel, és rendkívül sok hatósági,...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfelírás szabályai

    A gyógyszerek jelentős részét csak orvosi vény ellenében lehet kiváltani. Ennek célja a betegek védelme – bizonyos erős hatású gyógyszerhatóanyagok esetén indokolt az orvosi kontroll.   A vénykötelességről bővebben itt olvashat.   A vényköteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfüggőség

    A gyógyszerfüggőség emberek millióit érinti szerte a világban, ami komoly egészségügyi károkat okoz egyéni és társadalmi szinten is. A gyógyszerfüggőséget meg kell különböztetni a gyógyszerrel való visszaélés (gyógyszerabúzus) jelenségétől.   A...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerhamisítás

    Napjainkban egyre több hamisított gyógyszer kerül a hatóságok látókörébe, és nagyszámú, nem kellően tájékozott vásárló szerez be hamis vagy nem engedélyezett készítményeket. A gyógyszerhamisítás elleni fellépés egyik leghatékonyabb módja a hiteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerkölcsönhatások

    A gyógyszerek alkalmazása során gyakran előfordulhatnak jelentős egyéni különbségek a terápiás, mellék- és toxikus hatásokban. Ezeket az egyéni eltéréseket rengeteg tényező befolyásolja, például az is, hogy az együttesen szedett gyógyszerek hogyan...

    Olvass tovább

  • Gyógyszermellékhatások

    Mellékhatásnak nevezzük, ha valamilyen nemkívánatos panasz vagy tünet jelentkezik a gyógyszer használata alatt, amit feltételezhetően a gyógyszer okoz. A terápiás hatás mellett jelentkező mellékhatások a szervezet természetes reakciói miatt...

    Olvass tovább

  • Gyógyszertúladagolás (véletlen)

    A gyógyszerek kezelőorvos által meghatározott mennyiségben és módon történő szedése a biztonságos és hatékony kezelés feltétele.   Kellő körültekintés nélkül alkalmazva, túladagolva viszont az orvos által felírt gyógyszerek veszélyesek lehetnek, akár halálos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszervisszahívás

    A gyógyszerek forgalomba hozatala előtt a gyógyszerészeti hatóság szigorúan ellenőrzi a készítmények biztonságosságát, hatékonyságát és minőségét. Csak azok a gyógyszerek kerülnek forgalomba, melyek hatékonysága és biztonságossága bizonyított.   A...

    Olvass tovább

  • Internetes gyógyszerrendelés

    Egyre több állampolgár rendel gyógyszert az interneten, de hogyan lehet meggyőződni arról, hogy a weben keresztül vásárolt készítmény eredeti és biztonságos?   Interneten csak vény nélkül kapható gyógyszer rendelhető. Vényköteles gyógyszerek...

    Olvass tovább

  • Mellékhatás-figyelés és bejelentés

    A gyógyszerek az előnyös hatásuk mellett gyakran mellékhatásokkal is járnak. Paracelsus svájci orvos volt az első, aki többszáz évvel ezelőtt leírta a jól ismert mondatot: „Nincs gyógyszerhatás mellékhatás nélkül”. Ezért is fontos, hogy alkalmazott...

    Olvass tovább

  • Placebo- és nocebohatás

    Placebónak hívjuk azokat a gyógyszereket, terápiákat, kezeléseket, amelyek hatékonynak tűnnek a beteg vagy a használó számára, de valójában nem azok, mivel nem tartalmaznak hatóanyagot. A nocebo ezzel szemben olyan nem kívánt hatást jelent, amit...

    Olvass tovább

  • Vénykötelesség

    A gyógyszerellátással kapcsolatos feltételek meghatározása az állam feladata. Ennek keretében az állam meghatározza azt a rendszert, amely biztosítja, hogy a rászorulók biztonságos, hatásos, az előírásoknak megfelelő minőségű gyógyszerekhez...

    Olvass tovább

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk