Gyógyszerek ártámogatása

Az egészségügyi ellátás során a biztosított jogosult a járóbeteg-ellátás keretében gyógyászati céllal rendelt gyógyszer, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer, gyógyászati segédeszköz árához, illetőleg a fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelés alatt számára rendelt végleges gyógyászati segédeszköz árához, továbbá a gyógyászati segédeszköz javítási/kölcsönzési díjához nyújtott támogatásra.

  

Mennyibe kerül egy gyógyszer?

 

A hazai gyógyszerválaszték társadalombiztosítási támogatás és ármegállapítás szempontjából két nagy csoportra különül: a „nem támogatott”, azaz közfinanszírozásban nem részesülő gyógyszerek, illetve a társadalombiztosítási (tb) támogatásba befogadott gyógyszerek körére.

 

Az egészségbiztosítás a gyógyszerek árához akkor nyújt támogatást (ún. ártámogatás), ha a támogatott gyógyszert az orvos vényen, a megfelelő támogatási jogcím és egyéb adatok megjelölésével rendeli. A nem támogatott gyógyszereket a páciens fogyasztói áron kapja meg. Ezek árát a gyártó saját maga határozza meg.

 

A támogatott gyógyszereket a páciens térítési díjon kapja. A térítési díj a gyógyszer fogyasztói árának a támogatási összegével csökkentett ára. A társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerek minden gyógyszertárban ugyanannyiba kerülnek, a NEAK által meghatározott árnál magasabb árat nem köthetnek ki, és a NEAK által megállapított támogatási összegtől és térítési díjtól sem térhetnek el.

 

Milyen mértékű támogatása lehet egy gyógyszernek?

A támogatás megállapítható fix összegben vagy százalékos mértékben.

 

Normatív támogatás

A százalékos mértéknek megfelelően a gyógyszereket az egészségbiztosítás a bruttó fogyasztói ár 80, 55 vagy 25%-ában támogatja.

 

  • Átlagon felüli, normatív 80%. A népegészségügyi szempontból kiemelkedően fontos súlyos, krónikus betegségek és rendellenességek leghatékonyabb kezelésére szolgáló gyógyszerek támogatása.
  • Átlagos támogatási kategória, normatív 55%. Közepesen súlyos, krónikus betegségek és rendellenességek hatékony kezelésére szolgáló gyógyszerek támogatása.
  • Átlag alatti támogatási kategória, normatív 25%. Olyan krónikus betegségek/rendellenességek eredményes és hatékony kezelésére szolgáló gyógyszerek támogatása, amely betegségek /rendellenességek az önellátó képességet részlegesen és tartósan rontják.
  • Támogatási érték nélküli kategória, 0%. A kizárólag az egészségügyi szolgáltatók számára rendelhető, illetve kiadható gyógyszerek, illetve azon gyógyszerek, amelyeket a NEAK támogatási érték nélkül fogad be.

 

Indikációhoz kötött támogatás

 

  • Kiemelt 100%. Általában folyamatos vagy élethosszig tartó kezelést igénylő krónikus betegségek és rendellenességek kezelésére, illetve megelőzésére szolgáló gyógyszerek támogatása. Az ún. kiemelt indikációhoz kötött támogatásban részesített gyógyszerek után dobozonként 300 Ft térítési díjat kell fizetni, így az egyébként 100%-ban támogatott gyógyszerek kiváltása esetén is önrészt kell vállalnia a betegnek. Ezt a dobozonként fizetendő térítési díjat üzemi balesettel összefüggésben rendelt gyógyszerek esetén nem kell megfizetni.
  • Emelt 90%, 70%, 50%. Egészségügyi rendelkezésre kiadható, ún. emelt indikációhoz kötött támogatásban általában folyamatos vagy élethosszig tartó kezelést igénylő krónikus betegségek és rendellenességek; középsúlyos, krónikus betegségek; súlyos, de rövidebb ideig tartó betegségek leghatékonyabb kezelésére szolgáló gyógyszerek részesülnek.
  • A támogatott gyógyszerek egy része kizárólag kórházi, illetve szakambulancián való felhasználásra engedélyezett, amelyet az egészségbiztosítás 100%-ban támogat.
  • Sajátos támogatási kör az ún. támogatási érték nélküli kategória, amelybe főként az egészségügyi szolgáltatók számára kiadható készítmények tartoznak.

 

Mi szükséges ahhoz, hogy egy gyógyszert ártámogatással vehessen meg a páciens?

A gyógyszer árához nyújtott támogatás akkor vehető igénybe, ha a gyógyszert a támogatással rendelésre jogosult orvos, a tb-támogatással való rendelés szabályai szerint vényen rendeli, és a gyógyszert olyan gyógyszertárban váltják ki, amely a NEAK-kal a támogatás elszámolására szerződött.

 

A vényen szereplő lehetséges jogcímek

A vényeken és felírási igazolásokon egy, az orvos által jelölhető mező szolgál erre a célra. Ez az X-szel megjelölt mező mutatja, hogy a gyógyszer vagy gyógyászati segédeszköz kiváltásakor milyen támogatásban részesül a beteg.

 

Lehetséges jogcímek:

 

  1. Normatív. 80, 55, 25 vagy 0%-os támogatás járhat az adott gyógyszerre, attól függően, hogy milyen típusú betegségre való. A támogatás mértékét az egészségbiztosító pénztár határozza meg.
  2. Egyedi tám. Egyedi támogatással olyan gyógyszerek, tápszerek, gyógyászati segédeszközök rendelhetők, amelyekre egyébként nem járna támogatás, vagy Magyarországon nincs forgalomba hozatali engedélyük, de a beteg eredményes kezeléséhez feltétlenül szükségesek, vagy olyan készítménnyel oldható csak meg a kezelés, amely eredetileg más kezelésekben használatos. Az egyedi támogatást minden esetben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) kell igényelni.
  3. A honvédelemnél dolgozó polgári alkalmazottak és szerződéses katonák számára létező támogatás.
  4. Közgyógy. A közgyógyellátás terhére igénybe vehető szociális alapú ártámogatást jelenti egy adott keretösszeg erejéig. (Közgyógyellátás esetén lehetséges a kiemelt és emelt támogatást párhuzamosan is igénybe venni.)
  5. Üzemi baleset. 100%-os ártámogatás üzemi balesetek következtében szükségessé váló gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök, tápszerek kiváltására.
  6. Eü kiemelt: 100 %-os ártámogatás, amely esetben a páciensnek csak egy 300 forintos dobozdíjat kell fizetnie olyan gyógyszerekre, melyek folyamatos vagy élethosszig tartó kezelést igénylő betegségek kezelésére és megelőzésére szolgálnak.
  7. Eü. emelt. Élethosszig tartó kezelést igénylő krónikus betegségek, középsúlyos krónikus betegségek vagy súlyos, de rövidebb ideig tartó betegségek kezelésére szolgálnak. Csak érvényes szakorvosi javaslatra adható. A támogatás mértéke 90, 70 vagy 50%-os lehet.
  8. Teljes ár. Amennyiben vényköteles gyógyszerre van szüksége társadalombiztosítással nem rendelkező személynek, akkor ezen a jogcímen megkaphatja teljes áron.

 

Mitől függ, hogy mekkora támogatással kap meg a páciens egy gyógyszert?

Tekintettel arra, hogy egy gyógyszerhez többféle és eltérő mértékű támogatás is kapcsolódhat, ugyanazt a gyógyszert különböző páciensek – sőt még ugyanaz a páciens is különböző kórképekben – különböző térítési díjon kaphatják meg. Azt, hogy adott esetben adott páciens milyen térítési díjat fizet, alapvetően az adott betegség(ek), az adott indikáció(k) határozzák meg.

 

Ki dönt a támogatás mértékéről?

A forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszerek és a különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszerek akkor részesíthetők tb-támogatásban, ha azokat a NEAK hatósági eljárás során a támogatásba befogadta. Az eljárás során a támogatás módjának és mértékének, valamint feltételeinek meghatározásakor az idevonatkozó jogszabályok alapján jár el a hatóság.

 

A gyógyszerek támogatásáról és a támogatási feltételek meghatározásáról szóló döntések során – az egészségpolitikai alapelvek mellett – figyelembe veszik a költségvetési kereteket, a finanszírozhatóságot, az ellenőrizhetőséget, a kiszámíthatóságot és átláthatóságot, valamint egyéb szempontokat is, összhangban a szakmai követelményekkel és az Európai Unióban megfogalmazott elvekkel.

 

Ki dönt a gyógyszer áráról?

Nem támogatott gyógyszerek esetén a szabad verseny érvényesül. Ilyenkor nincsenek árképzési külön szabályok, a gyógyszergyártó sem szólhat bele abba, hogy mennyiért adják a patikák a készítményét. Ekkor tehát a nem támogatott gyógyszerek esetén szabad az ár, a kereslet-kínálat törvénye érvényesül.

 

Az egészségbiztosító által támogatott gyógyszerek árát a gyógyszer gyártója határozza meg, azzal, hogy annak elfogadásáról a társadalombiztosítási támogatásba való befogadási eljárás során a NEAK egy sokrétű, egészségpolitikai és költséghatékonysági szakmai vizsgálatot követően dönt, majd ahhoz igazodóan határozza meg a támogatási összeget.

 

Vaklicit

Támogatott gyógyszerek esetében az azonos hatóanyagú és hatáserősségű (generikus) készítmények között a NEAK félévente vaklicites eljárást alkalmaz. Ilyenkor a piaci szereplők úgy licitálnak saját termékeik árára, hogy nem látják a versenytársakét. Ezzel a technikával alacsonyan tartható a lakosság nagy része által széles körben, napi szinten szedett gyógyszerek ára. Lényegében a vaklicit célja a generikussá vált készítmények árának és ezáltal a gyógyszerkassza kiadásainak csökkentése.

 

Az alábbi egyszerűsített modellen kipróbálható, hogyan licitálnak a gyártók.

 

Közgyógyellátás

Közgyógyellátás keretében a társadalombiztosítási támogatásba befogadott gyógyszerek megvásárlása során a beteg által fizetendő térítési díjhoz vehető igénybe hozzájárulás. A gyógyszerek térítési díjához nyújtott hozzájárulás a járási hivatal által megállapított, az elismerhető gyógyszerköltségen alapuló gyógyszerkerethez igazodik.

 

Egyedi támogatás

A beteg ember életminőségének javítása érdekében a páciens sajátos helyzetének figyelembevételével, a közös társadalmi kockázatviselés és a méltányosság elve alapján – az Egészségbiztosítási Alap nyújtotta keretek közt – a NEAK egyedi támogatást nyújthat a tb-támogatással nem rendelhető gyógyszer, tápszer árához, gyógyászati segédeszköz árához és kölcsönzési díjához, méltányosságból már támogatott gyógyászati segédeszköz javítási díjához (egyedi méretvétellel gyártott eszköz alkatrészcseréjéhez). A gyógyászati segédeszközök árához eltérő gyakorisággal vagy eltérő feltételekkel is nyújtható támogatás.

 

Az egyedi támogatással kapcsolatban részletes információ a NEAK honlapján érhető el, ahol a gyógyszerár-támogatásról és a gyógyszerbefogadásról is részletesen lehet olvasni.

 


Vonatkozó jogszabályok

 

  • 2005. évi XCV. törvény az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról
  • 2006. évi XCVIII. törvény a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól
  • 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
  • A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
  • 44/2004. (IV. 28.) ESZCSM-rendelet az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról
  • 448/2017. (XII. 27.) Korm. rendelet az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerek egyedi rendelésének és felhasználásának engedélyezéséről
  • 1/2003. (I. 21.) ESZCSM-rendelet a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyszerekről és a támogatás összegéről
  • 32/2004. (IV. 26.) ESZCSM-rendelet a törzskönyvezett gyógyszerek és a különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszerek társadalombiztosítási támogatásba való befogadásának szempontjairól és a befogadás vagy a támogatás megváltoztatásáról
  • 452/2017. (XII. 27.) Korm. rendelet a gyógyszerek társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásának, a befogadás és a támogatás mértéke megállapításának, valamint a támogatás megváltoztatásának részletes szabályairól
  • 52/2005. (XI. 18.) EÜM-rendelet az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerek forgalomba hozataláról, érintett szakasz: 4. számú melléklet
  • 134/1999. (VIII. 31.) Korm. rendelet a járóbeteg-ellátás keretében rendelt gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és gyógyfürdőellátások árához nyújtott támogatások elszámolásáról és folyósításáról
  • 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól, érintett szakasz: 43. §
  • 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról
  • 386/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet az egészségbiztosítási szervekről
  • 1997. évi XLVII. törvény az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről
  • 28/2015. (II. 25.) Korm. rendelet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetről
  • 41/2007. (IX. 19.) EÜM-rendelet a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak, továbbá intézeti gyógyszertárak működési, szolgálati és nyilvántartási rendjéről

Cikkek gyógyszerekről

  • Alkalmazási előírás

    A gyógyszerek felírásakor, illetve szedésekor számos információval kell tisztában lenniük a felíró orvosoknak, illetve a gyógyszert szedő betegeknek. Arról, hogy melyek ezek az információk, és hol találhatók meg, az alábbiakban nyújtunk...

    Olvass tovább

  • Betegtájékoztató

    A betegtájékoztató a betegeknek szóló, a forgalomba hozatali engedélyben szereplő közérthető tájékoztatás, amely a gyógyszer legfontosabb adatait, az alkalmazás feltételeit és a gyógyszer esetleges mellékhatásait tartalmazza. Ezt a tájékoztatót a gyógyszer...

    Olvass tovább

  • Biztonságos gyógyszeralkalmazás

    A gyógyszerbiztonság mint új fogalom, az 1960-as években került az érdeklődés homlokterébe, amikor egy bizonyos, várandós anyák körében alkalmazott gyógyszert azért kellett kivonni a forgalomból, mert több ezer újszülöttnél súlyos fejlődési...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása a felhőből

    Az információs technológia fejlődése fontos és előremutató változásokat idézett elő a hazai egészségügyi ellátórendszerben. Létrejött az ún.Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT), amelynek fő feladata az egészségügyi ágazat...

    Olvass tovább

  • Gyógyszer kiváltása más helyett

    A szabályok lehetővé teszik, hogy más is kiválthassa a névre szóló gyógyszereket, sőt, bárki rendelkezhet állandó képviseletéről is az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben. Ez azt jelenti, hogy kiskorú, idős, segítségre szoruló vagy...

    Olvass tovább

  • Gyógyszeralkalmazás várandósság alatt

    Családtervezéskor és a várandósság megállapításakor is gyakran felmerülhet a kérdés, hogy veszélyes-e a terhesség alatt gyógyszereket szedni.   Erre a kérdésre nincs egyértelmű és mindenkire vonatkoztatható általános válasz. A gyógyszeralkalmazásról mindig az egyéni...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerbiztonság várandósság és szoptatás idején

    A modern gyógyszerbiztonság (farmakovigilancia) születése egy sajnálatos eseményhez kötődik. Az 1960-as évek elején 46 országban több mint 10 ezer gyermek született fejlődési rendellenességekkel, amit a thalidomid okozott.   A Contergan (hatóanyag:...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek ártámogatása

    Az egészségügyi ellátás során a biztosított jogosult a járóbeteg-ellátás keretében gyógyászati céllal rendelt gyógyszer, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer, gyógyászati segédeszköz árához, illetőleg a fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelés...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek és vezetés

    Ahogyan ittasan vagy kábítószer-befolyásoltság alatt, úgy egyes gyógyszerek alkalmazása esetén sem szabad gépjárművet vezetni.   Vényköteles vagy akár vény nélküli szerek között is találhatunk olyanokat, amelyek befolyásolják a vezetési képességeket.  ...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek felhasználhatósága

    A gyógyszerszedés megkezdésekor fontos meggyőződni arról, hogy lejárt-e a megvásárolt és szedni kívánt gyógyszer eltarthatósági ideje. Eltarthatósági időnek az az időtartam tekintendő, ameddig a gyógyszer – a minőségi követelményekben rögzített...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerek forgalomba hozatala

    Magyarországon gyógyszer csak úgy kerülhet forgalomba, csak úgy használható, ha a forgalmazást, a használatot előzetesen a gyógyszerészeti hatóság engedélyezte. A gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyezését a gyártó, a magyarországi hivatalos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerérzékenység, gyógyszerallergia

    A gyógyszerérzékenység vagy gyógyszerallergia gyógyszerrel szemben kifejlődő allergiás reakció. Az allergiás reakció az egészséges immunrendszer túlzó védekezése kórokozókkal, betegségekkel, kémiai ágensekkel – jelen esetben a szervezet által...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfejlesztés

    A mai gyógyszerek jó részét különböző klinikai kutatások során, embereken és állatokon végzett vizsgálatokkal fejlesztették ki. A gyógyszerfejlesztési folyamat igen hosszú. Rengeteg emberi és anyagi erőforrást igényel, és rendkívül sok hatósági,...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfelírás szabályai

    A gyógyszerek jelentős részét csak orvosi vény ellenében lehet kiváltani. Ennek célja a betegek védelme – bizonyos erős hatású gyógyszerhatóanyagok esetén indokolt az orvosi kontroll.   A vénykötelességről bővebben itt olvashat.   A vényköteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerfüggőség

    A gyógyszerfüggőség emberek millióit érinti szerte a világban, ami komoly egészségügyi károkat okoz egyéni és társadalmi szinten is. A gyógyszerfüggőséget meg kell különböztetni a gyógyszerrel való visszaélés (gyógyszerabúzus) jelenségétől.   A...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerhamisítás

    Napjainkban egyre több hamisított gyógyszer kerül a hatóságok látókörébe, és nagyszámú, nem kellően tájékozott vásárló szerez be hamis vagy nem engedélyezett készítményeket. A gyógyszerhamisítás elleni fellépés egyik leghatékonyabb módja a hiteles...

    Olvass tovább

  • Gyógyszerkölcsönhatások

    A gyógyszerek alkalmazása során gyakran előfordulhatnak jelentős egyéni különbségek a terápiás, mellék- és toxikus hatásokban. Ezeket az egyéni eltéréseket rengeteg tényező befolyásolja, például az is, hogy az együttesen szedett gyógyszerek hogyan...

    Olvass tovább

  • Gyógyszermellékhatások

    Mellékhatásnak nevezzük, ha valamilyen nemkívánatos panasz vagy tünet jelentkezik a gyógyszer használata alatt, amit feltételezhetően a gyógyszer okoz. A terápiás hatás mellett jelentkező mellékhatások a szervezet természetes reakciói miatt...

    Olvass tovább

  • Gyógyszertúladagolás (véletlen)

    A gyógyszerek kezelőorvos által meghatározott mennyiségben és módon történő szedése a biztonságos és hatékony kezelés feltétele.   Kellő körültekintés nélkül alkalmazva, túladagolva viszont az orvos által felírt gyógyszerek veszélyesek lehetnek, akár halálos...

    Olvass tovább

  • Gyógyszervisszahívás

    A gyógyszerek forgalomba hozatala előtt a gyógyszerészeti hatóság szigorúan ellenőrzi a készítmények biztonságosságát, hatékonyságát és minőségét. Csak azok a gyógyszerek kerülnek forgalomba, melyek hatékonysága és biztonságossága bizonyított.   A...

    Olvass tovább

  • Internetes gyógyszerrendelés

    Egyre több állampolgár rendel gyógyszert az interneten, de hogyan lehet meggyőződni arról, hogy a weben keresztül vásárolt készítmény eredeti és biztonságos?   Interneten csak vény nélkül kapható gyógyszer rendelhető. Vényköteles gyógyszerek...

    Olvass tovább

  • Mellékhatás-figyelés és bejelentés

    A gyógyszerek az előnyös hatásuk mellett gyakran mellékhatásokkal is járnak. Paracelsus svájci orvos volt az első, aki többszáz évvel ezelőtt leírta a jól ismert mondatot: „Nincs gyógyszerhatás mellékhatás nélkül”. Ezért is fontos, hogy alkalmazott...

    Olvass tovább

  • Placebo- és nocebohatás

    Placebónak hívjuk azokat a gyógyszereket, terápiákat, kezeléseket, amelyek hatékonynak tűnnek a beteg vagy a használó számára, de valójában nem azok, mivel nem tartalmaznak hatóanyagot. A nocebo ezzel szemben olyan nem kívánt hatást jelent, amit...

    Olvass tovább

  • Vénykötelesség

    A gyógyszerellátással kapcsolatos feltételek meghatározása az állam feladata. Ennek keretében az állam meghatározza azt a rendszert, amely biztosítja, hogy a rászorulók biztonságos, hatásos, az előírásoknak megfelelő minőségű gyógyszerekhez...

    Olvass tovább

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk