A pajzsmirigyre ható gyógyszerek segítenek szabályozni a pajzsmirigy hormontermelését. Gyógyszeres kezelést igényel minden olyan pajzsmirigybetegség, amely a pajzsmirigyhormonok képződésének zavarával jár: a hypothyreosis (pajzsmirigy-alulműködés) vagy a hyperthyreosis (pajzsmirigy-túlműködés). Alulműködő pajzsmirigy esetében a hiányzó hormonok gyógyszeres pótlására, míg túlműködés esetén a túlzott hormontermelés csökkentésére van szükség.
A megfelelő gyógyszeres kezelés segít helyreállítani a hormonális egyensúlyt, ami csökkenti a kellemetlen tüneteket és javítja az életminőséget, emellett megelőzi a komolyabb egészségügyi szövődmények kialakulását. Fontos a pajzsmirigyre ható gyógyszerek szoros orvosi kontroll melletti alkalmazása, ami magában foglalja a hormonszintek monitorozását, valamint a mellékhatások követését.
A pajzsmirigyről bővebben itt olvashat.
A pajzsmirigy működése és betegségei
A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy (hipofízis) és a hipotalamusz szabályozza. A hipotalamusz egy TRH (thyrotropin releasing hormone) nevű hormont bocsát ki, amely serkenti az agyalapi mirigy TSH (thyroid stimulating hormone) termelését. A TSH már közvetlenül a pajzsmirigyet stimulálja a két alapvető pajzsmirigyhormon, a T3 (trijód-tironin) és a T4 (tiroxin, thyroxin) termelésére. Ezek a hormonok fontos szerepet játszanak a növekedésben és fejlődésben, az anyagcserében és a sejtek energiaháztartásában is.
A pajzsmirigy működése számos módon zavart szenvedhet, ami különféle betegségek kialakulásához vezethet.
A leggyakoribb pajzsmirigybetegségek az alábbiak.
Hypothyreosis (pajzsmirigy-alulműködés). Pajzsmirigy-alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő pajzsmirigyhormont. Tünetei közé tartozik a fáradtság, hízás, hidegérzékenység, száraz bőr, hajhullás és depresszió. Az alulműködés gyakran autoimmun betegség, például Hashimoto-betegség következtében alakul ki.
Hyperthyreosis (pajzsmirigy-túlműködés). Pajzsmirigy-túlműködés esetén a pajzsmirigy túl sok hormont termel. Tünetei közé tartoznak: kóros fogyás, gyors szívverés (tachycardia), fokozott izzadás, szorongás és alvászavarok. A leggyakoribb oka a Graves–Basedow-kór, amely szintén autoimmun betegség.
Pajzsmirigygöbök (strúma/golyva) és pajzsmirigyrák. A pajzsmirigyben kialakulhatnak göbök, amelyek lehetnek jóindulatúak vagy rosszindulatúak. A legtöbb pajzsmirigygöb ártalmatlan, de ritkán akár daganatos elváltozás is lehet a háttérben, ezért kivizsgálása minden esetben indokolt.
Pajzsmirigygyulladás (thyreoiditis). A pajzsmirigy gyulladása különböző okokból alakulhat ki: pl. fertőzés, autoimmun folyamat, gyógyszermellékhatás. A gyulladás lehet akut vagy krónikus, és okozhatja a pajzsmirigy alul- és -túlműködését is.
Attól függően, hogy a pajzsmirigy működése milyen irányban változik meg az adott betegség folyamán, a gyógyszerelés során a hormontermelés csökkentése vagy a túl kevés hormon pótlása lehet a cél.
A pajzsmirigyre ható gyógyszerek típusai
A pajzsmirigyre ható gyógyszerek aszerint csoportosíthatók, hogy a pajzsmirigy alulműködése (és ezáltal hormonhiány), vagy túlműködése (és ezáltal túlzott hormontermelés) áll-e fent.
A pajzsmirigy alulműködése esetén szintetikus pajzsmirigyhormonok, vagy – amennyiben jódhiány áll a háttérben – kálium-jodid adagolása jöhet szóba. A pajzsmirigy túlműködése esetén a pajzsmirigyhormon-termelés gyógyszeres gátlása; a gyógyszeres kezelés sikertelensége esetén pedig a pajzsmirigy sugárkezeléssel történő destrukciója vagy műtéti eltávolítása lehet a megoldás.
Szintetikus pajzsmirigyhormonok
A pajzsmirigyhormonok pótlására szintetikus T3 (liothyronine, levotrijód-tironin) vagy T4 (levothyroxine) alkalmazható. Kiegyensúlyozottabb hatékonysága és kedvezőbb mellékhatásprofilja miatt a gyakorlatban szinte kizárólag levothyroxine-t használnak.
Terápiás indikációi a pajzsmirigy-alulműködés esetén a pajzsmirigy-funkciók pótlása, a TSH-működés visszaszorítása (strúma, TSH-függő pajzsmirigyrák esetén), illetve diagnosztikus célból is alkalmazható.
Hatásmechanizmusuk megegyezik a fiziológiásan termelődő pajzsmirigyhormonokéval. Növelik az anyagcserét, serkentik az oxidatív folyamatokat és fontos szerepük van a testhőmérséklet szabályozásában.
Mellékhatásuk lehet a szívfrekvencia növelése (tachycardia), remegés, túlzott izzadás, szorongás, nyugtalanság és a vér szabad zsírsav- és cukorszintjének emelkedése.
Kálium-jodid
A kálium-jodid pajzsmirigy-alulműködés és -túlműködés esetén is alkalmazható. A pajzsmirigy-alulműködés oka lehet a jódhiány is (lásd bővebben: Jód és jódhiány), ebben az esetben kis mennyiségű kálium-jodid adagolása javasolt. A nagy dózisban alkalmazott kálium-jodid ezzel szemben a pajzsmirigy hormontermelését gátolja.
Terápiás indikációi közé tartozik a strúma megelőzése és kezelése alacsony dózisban alkalmazva (0,1-0,2 mg kálium-jodid/nap). Nagy mennyiségben tireotoxikus krízis vagy pajzsmirigyeltávolító műtét előkészítése céljából alkalmazható néhány napig adagolva. Emellett nukleáris vészhelyzetben, reaktorbalesetek esetén a sugárzás káros hatásai elleni védelemként adagolható, mert megakadályozza a radioaktív jódizotópok beépülését a pajzsmirigybe.
Hatásmechanizmusuk azon alapszik, hogy a pajzsmirigyhormonok mind jódtartalmú vegyületek. A hormonok jódtartalmát a pajzsmirigy úgy képes biztosítani, ha a jódot nagy mennyiségben, koncentráltan tárolja. Jódhiány esetén a pajzsmirigy nem képes aktív hormontermelésre – így pótlása ilyen esetben megfelelő kezelése az alulműködésnek. Nagy dózisú jód adagolása azonban gátolja a pajzsmirigy működését – mind a jódfelvételt, mind a hormonképződés egyéb lépéseit –, így mérsékeli a pajzsmirigy-túlműködés tüneteit.
Mellékhatásról jellemzően csak nagy mennyiségű jód adagolása esetén szükséges beszélni: előfordulhat allergiás reakció (jodizmus), amely bőrtünetekkel, a nyálmirigy duzzanatával, nyálkahártya-irritációval és lázzal járhat.
Tioaminok
A tioaminok (propylthiouracil és thiamazole) a pajzsmirigyhormonok bioszintézisét gátolják.
Terápiás indikációi a pajzsmirigy-túlműködés kezelése Graves–Basedow-kór esetén, valamint pajzsmirigyeltávolító műtétet megelőzően. Alkalmazható még radiojód-kezelés előtt és után, amíg a sugárkezelés hatása ki nem alakul, valamint tireotoxikus krízisben is.
Hatásmechanizmusuk a TPO (thyreoidea-peroxidáz) enzim működésének gátlása, amely a jódbeépülésben és az aktív hormonok kialakulásának folyamatában játszik szerepet.
Mellékhatásai közül legkomolyabb a többnyire a kezelés elején kifejlődő agranulocitózis vagy trombocitopénia, esetleg aplasztikus anémia; ezek a kezelés abbahagyását követően visszafejlődnek. A csontvelőkárosító hatás miatt a kezelés során a vérképet időnként ellenőrizni kell! Emellett jelentkezhetnek még bőrtünetek, láz, fejfájás, ízületi fájdalom, paraesthesia, vasculitis. Ritkán előfordulhat toxikus májártalom is.
A pajzsmirigy sugárdestrukciója (131Jód)
Amennyiben a pajzsmirigy túlzott hormontermelése más gyógyszerrel nem csökkenthető, a pajzsmirigy szöveti állományának destrukciója is szóba jöhet. Ezt leggyakrabban sugárkezeléssel végzik – a radioaktív jódizotópokat szájon át oldat formájában szükséges bevenni.
Terápiás indikációja a pajzsmirigy-túlműködés csökkentése a Graves–Basedow-kórban (sikertelen tioamid-kezelést követően), a nodularis golyvában és a pajzsmirigyrák kezelésében.
Hatásmechanizmusa azon alapszik, hogy a pajzsmirigy a radioaktív jódizotópot – a nem radioaktív jódhoz hasonlóan – felveszi és elraktározza, így a sugárzó izotóp a pajzsmirigyben dúsul fel. A radioaktív sugárzás a környező szöveteket nem károsítja, mivel hatótávolsága nagyjából 0,5 mm a pajzsmirigyen belül. A kezelés hatékonysága nem azonnali, a teljes hatás elérése akár 3 hónapig is tarthat – ez idő alatt egyéb gyógyszeres terápia is szükséges a hormonszintek kezelésére.
Mellékhatása leggyakrabban a következményesen kialakuló pajzsmirigy-alulműködés lehet, ami miatt a későbbiekben hormonpótlásra szükség lehet.
Bizonyos esetekben műtéti pajzsmirigyeltávolítás is szükséges lehet.
Hogyan kell szedni a pajzsmirigyre ható gyógyszereket?
A legtöbb pajzsmirigyre ható gyógyszert szájon át szükséges szedni, azonban az adagolás gyakoriságában és hosszában eltérések vannak. Van olyan, amelyet minden nap kell szedni (pl. hormonpótlás esetén), azonban előfordul olyan is, amelyből csak egyetlen dózis szükséges (pl. radiojód-kezelés esetén).
Az alkalmazásról és mellékhatásokról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Az alábbiakat érdemes szakemberrel tisztázni, mielőtt elkezdi alkalmazni a készítményt – ezek egyes hatóanyagtól függően változhatnak, így amennyiben új hatóanyagot írnak fel Önnek, frissítse a tudnivalókat szakemberrel, illetve olvassa el a betegtájékoztatóban foglaltakat.
- Hogyan kell alkalmazni?
- Meddig kell alkalmazni?
- Mikor kell alkalmazni?
- Milyen dózisban kell alkalmazni?
Terhesség és szoptatás során, valamint gyermekkorban bizonyos gyógyszerek nem alkalmazhatók (tioamidok, radiojód)!
A pajzsmirigyre ható gyógyszerek mellékhatásai
Mint minden gyógyszernek, a pajzsmirigyre ható gyógyszereknek is vannak mellékhatásai. Az alkalmazható gyógyszereknek rengeteg típusa van, teljesen eltérő mellékhatásprofillal, így az egyes hatóanyagokhoz tartozó pontos mellékhatásokról és azok gyakoriságáról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
A pajzsmirigyre ható gyógyszerek általános mellékhatásai az alábbiak lehetnek:
- a pajzsmirigy-alulműködés vagy -túlműködés tünetei, amennyiben a fiziológiás hormonszintet nem sikerül beállítani;
- allergiás tünetek: bőrkiütések, bőrviszketés;
- általános tünetek: fejfájás, láz.
A pajzsmirigyre ható gyógyszerek és egyéb gyógyszerek, étrendkiegészítők kölcsönhatásai
Amennyiben más gyógyszert is szed, a pajzsmirigyre ható gyógyszerek alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával, gyógyszerészével!
A pajzsmirigyre ható gyógyszerek bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphetnek, ami a két gyógyszer hatásának gyengülését, elmaradását vagy a mellékhatások nagyobb kockázatát eredményezheti.
Bizonyos vényköteles gyógyszerek módosíthatják a pajzsmirigyre szedett gyógyszerek hatását: pl. egyes antidepresszánsok, véralvadásra ható gyógyszerek és a cukorbetegség gyógyszeres kezelésére szolgáló szerek. Emellett egyes étrendkiegészítők (különösen a kalcium- és vastartalmú készítmények) gátolhatják a pajzsmirigyhormonok felszívódását.
Ajánlott tartalom: