A hormonok olyan anyagok a szervezetben, amelyek üzeneteket közvetítenek a különböző szervek között. Ezek a test egy adott pontján termelődnek, de hatásukat nemcsak a termelődésük helyén fejtik ki, hanem a szervezet távolabbi pontjain is. A hormontermelő mirigyek által kiválasztott anyagok egészséges szervezetben egymással egyensúlyban, kölcsönhatásban működnek, és kihatnak a szervezet szinte minden funkciójára.
A hormonok működése
A hormonok a hormontermelő belső elválasztású mirigyekből egyenesen a véráramba kerülnek, amely segítségével eljutnak a szervezet legkülönbözőbb pontjaira. Ezen anyagok nagyon kis mennyiségben választódnak ki, és egészen kis eltérésük is komoly változásokat idézhet elő a szervezetben.
A hormonok szabályozzák – többek között – például:
- a növekedést és fejlődést,
- egyes tápanyagok emésztését,
- a hangulatot,
- gondolkodási funkciókat,
- testhőmérsékletet,
- vérnyomást,
- a nemi fejlődést és működést,
- testsúlyt vagy
- az alvást.
A hormonok továbbá más hormonok termelését is képesek befolyásolni. A hormonok kiválasztását a legtöbb esetben az határozza meg, hogy milyen mennyiségben vannak jelen a szervezetben, vagyis a kívánt szint elérése után a termelődésük leáll. Amennyiben a hormonszint egy adott küszöbérték alá süllyed, akkor viszont a termelésük újra beindul.
A hormonok képződését további tényezők is befolyásolják, így például:
- egyes külső körülmények (például a fény vagy sötétség hatása az alvást befolyásoló melatoninra),
- idegrendszeri hatások (például a stresszhelyzet hatása a stresszhormonokra),
- a szervezetben az ionok és egyéb keringő anyagok egyensúlya, szintje (például a vércukorszint hatása az inzulintermelődésre).
A hormontermelő mirigyek
A hormonokat hormontermelő mirigyek választják ki és juttatják közvetlenül a véráramba. Ezek a mirigyek a szervezet különböző pontjain találhatók, mint pédául:
- hipotalamusz,
- agyalapi mirigy,
- tobozmirigy,
- pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy,
- csecsemőmirigy,
- mellékvese,
- hasnyálmirigy,
- petefészkek, herék.
Hipotalamusz
Ez az agyban található szerv köti össze a hormon- és az idegrendszert. Az itt termelődő hormonok olyan mindennapi működéseket szabályoznak, mint például az alvás és éberség, az étvágy, a vérnyomás és pulzusszám, szexuális késztetés, tanulás, memória és a hangulat, de más hormonok szintjét is képesek befolyásolni.
Agyalapi mirigy
Szintén az agyban található szerv, és szintén más mirigyek hormontermelését képes szabályozni. A vérnyomás, vércukorszint szabályozásában játszott szerepe mellett a nemi működés, stresszreakció, csont- és izomtömeg építése is a szabályozott területei közé tartozik.
Tobozmirigy
Az agyban elhelyezkedő tobozmirigy például az alvás szabályozásában játszik szerepet.
Pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy
A nyakon található szervek hormonjai többek között az energiaháztartásnak, anyagcserének, a fejlődésnek és egyes ionok (pl. kalcium) szintjének szabályozását végzik.
Csecsemőmirigy
Fontos szerepet tölt be az immunrendszer kialakulásában. Ez a szerv felnőttkorra visszafejlődik.
Mellékvese
A mellékvese hormonjai a stresszreakció (adrenalinhatás) mellett a sók és víz egyensúlyát, a vérnyomást, az energiaszintet és más funkciókat kontrollálnak.
Hasnyálmirigy
Többek között a szervezet cukorszintjét, energiaellátottságát szabályozza.
Petefészkek, herék
A nemi hormonok termelése által a termékenységet és szexuális funkciókat irányítják.
A hormonrendszer egyensúlya felborulásának okai
Különböző tényezők vagy betegségek hatására felborulhat a hormonrendszer finoman szabályozott egyensúlya, így például:
- hormonhatású gyógyszerek,
- kemoterápia,
- sugárterápia,
- daganatok,
- táplálkozási rendellenességek,
- stressz,
- sérülés,
- hormonhatású szennyező anyagok által.
A hormonproblémák diagnózisa
A hormonrendszer egyensúlyának felborulása – túl- vagy alultermelés – különböző problémákhoz vezethet a szervezetben. Mivel ezek az anyagok a vérárammal jutnak el a célszervhez, ezért a diagnózis – a tünetek megismerésén túl – általában speciális vérvizsgálatokkal történik. A diagnózis felállításában emellett fontos szerepet játszanak a képalkotó vizsgálatok is, amelyek által megvizsgálható a hormontermelő mirigyek/szervek állapota és működése.