Az emberi testhőmérséklet átlagosan 36-37 °C körüli. Hipotermiáról vagy a test túlzott lehűléséről akkor beszélünk, ha a testhőmérséklet tartósan 35 °C alá süllyed. A testhőmérséklet 32 °C-ra vagy az alá csökkenése már életveszélyes lehet. A kihűlés minden esetben azonnali kórházi ellátást igényel. Ha a kihűlés tüneteit észleli magán vagy máson, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!
Ha az emberi testhőmérséklet a normálisnál alacsonyabb hőmérsékletre csökken, az akár életet veszélyeztető állapot is lehet.
A hőszabályozás lehűléssel járó zavarai különböző tünetekkel járhatnak:
- libabőr,
- didergés, remegés,
- sápadt vagy kékeslilás bőr,
- fáradékonyság, szótlanság,
- lassuló légzés és pulzus,
- hideg tapintatú bőr,
- fájdalomérzet csökkenése,
- zavart beszéd,
- eszméletvesztés.
Gyermekeknél a kihűlés jelei lehetnek még:
- érintésre a gyermek hideg, bőre vöröses színű;
- bágyadt, ernyedt;
- szokatlanul csendes és álmos;
- megtagadhatja az evést.
Fontos! Amennyiben a kihűlés, a test túlzott lehűlésének lehetősége valakinél fennáll, mielőbb vigye be a legközelebbi sürgősségi osztályra, vagy hívja a 112-t és kérjen mentőt!
Elsősegély
A mentők értesítése után a legfontosabb, amit tehet, hogy megnyugtatja a beteget, és óvja a további a testhőmérséklete további csökkenésétől.
Ehhez az alábbiakat tegye:
- lehetőség szerint vigye védett, meleg helyre;
- távolítsa el a nedves ruhákat és az ékszereket (pl. gyűrű);
- takarja be paplannal, pléddel, hálózsákkal, ha van, használjon izolációs fóliát;
- a magánál lévő beteggel itasson kortyonként meleg, alkoholmentes italt, és etessen vele magas cukortartalmú ételt (pl. csokoládét, szőlőcukrot);
- maradjon vele, tartsa ébren, beszéljen hozzá, amíg meg nem érkezik a segítség;
- eszméletlen betegnek biztosítson légutat.
Lásd még: Elsősegélynyújtás alapjai
Figyelem! Nem javasolt a dörzsölgetés, a meleg kályhához, radiátorhoz fektetés, a meleg vizes palackkal történő melegítés vagy a forró vízbe ültetés. Ezekben az esetekben a hirtelen felmelegedő testrészekben fokozott vérkeringés indul meg, amely a vér egyenlőtlen eloszlását, ezáltal sokkot okozhat. Ne itasson alkoholt se a kihűlttel, mert ez tágítja az ereket, így növeli a hőleadást.
A hipotermia kiváltó okai
Kihűlés fenyegetheti az embert, amennyiben hosszabb ideig 10 °C alatti hidegben vagy 20 °C alatti hőmérsékletű vízben tartózkodik. Egyes betegségek szintén okozhatnak kihűlést.
Kihűlés leggyakrabban az alábbi helyzetekben következik be:
- hidegben tartózkodás;
- szabadban tartózkodás erős szélben;
- hideg vízben fürdés;
- hideg, fűtetlen ház – különösen veszélyeztetettek az egyedül élő idős emberek;
- nem megfelelő öltözet (főleg sportolóknál);
- ittas személyeknél;
- utcán élő hajléktalanoknál;
- földön fekvő sérülteknél;
- eszméletlen vagy erősen vérző sérülteknél;
- barlangászat, barlangi túra esetén.
A hipotermia lehetséges szövődményei
A hidegnek kitett testterületen normális esetben érösszehúzódás alakul ki, ez a védekező mechanizmus azonban kihűlés esetén súlyos következményekkel járhat. A tartós érösszehúzódás következtében sérül az adott terület oxigén- és tápanyagellátása. A vérkeringés elégtelensége miatt a legkisebb erekben vérrögök keletkezhetnek, amelyek az adott erek elzáródásához, a keringés megszűnéséhez és végső soron a szövetek elhalásához vezetnek.
Súlyos kihűlésnél nagyfokú keringés- és légzéselégtelenség lép fel, és más problémák is kialakulhatnak. Az említett elváltozások tovább súlyosbodnak. A halált rendszerint szívritmuszavar és súlyos keringés- vagy légzéselégtelenség okozza.
A hipotermia kezelése
A kihűlés kezelése kórházi feladat. Az ellátás során keringés- és légzéstámogatást is kaphat a kihűlt személy, és fontos a fokozatos felmelegítés.
Ha súlyos kihűlésről van szó, intenzív terápiás kezelésre is szükség lehet.
A hipotermia megelőzése
Amennyiben tartósan hideg levegőn tartózkodik, öltözködjön rétegesen. Lehetőség szerint viseljen vízálló ruhát, és ügyeljen a fej és a végtagok (főleg a kéz és láb) védelmére. Főleg a téli és extrém sportolók elsősegély-felszerelésének elengedhetetlen része az izolációs fólia.
Kapcsolódó tartalmak: