Cikluskövetés

A cikluskövetés rendkívül hasznos egy nő életében, hiszen segít a családtervezésben és a fogamzásgátlásban egyaránt, emellett képet kaphatunk a ciklusának fázisáról és a női hormonháztartásról.

 

A női nemi működés ciklikus jellegű, vagyis a női nemi hormonok hatására a reproduktív korú (termékeny) nők szervezete átlagosan 28 naponta felkészül egy esetleges megtermékenyítésre. Ha ez nem következik be, a méhnyálkahártya leválik, és vérzés formájában (menstruáció) távozik a hüvelyen keresztül.

 

A női nemi ciklust a domináns hormonszerep és a méhnyálkahártya változásai szerint kettő részre (follikuláris fázis és luteális fázis) oszthatjuk. A ciklus első napja a menstruációs vérzés első napja, mely általában 4-6 napig tart, ezt követi az egyénenként eltérő, változó hosszúságú follikuláris fázis, majd ezt a peteérés (ovuláció) választja el az általában 14 napig tartó luteális fázistól.

 

Minden szakaszra más hormonszint jellemző: a menstruációs vérzés idejét alacsony hormonszintek jellemzik, a follikuláris fázisban emelkedik az FSH-szint, majd az ennek hatására bekövetkező ösztrogénszint emelkedése megy végbe. Az ösztrogénszint maximumának elérését követően az LH-szintemelkedés hatására megy végbe az ovuláció, ezután az ösztrogénszint csökkenni, a luteális fázisban pedig a progeszteronszint emelkedni kezd.

 

A cikluskövetés módszerei

A cikluskövetésre különböző módszereket dolgoztak ki, figyelembe véve a testhőmérséklet, a méhnyaknyák és a méhnyak állapotát. A méhnyaknyák vizsgálatán alapul a Billings Ovulációs Módszer (BOM) és a Creighton-módszer. Ezen kívül segítségre lehet a hőmérőzésmódszer (Hilebrant- vagy Döring-féle módszer), valamint a FEMM (termékenységi oktatás és orvosi menedzsment) program.

 

Hőmérőzés

A hőmérőzés (Hilebrant- vagy Döring-féle módszer) lényege, hogy minden reggel a mért testhőmérsékletet egy táblázatban kell vezetni. A táblázatban megfigyelhető lesz a legtöbb esetben az ovulációt követően a luteális fázisra jellemző testhőmérséklet-emelkedés. Ha a testhőmérséklet-emelkedés legalább 3 napig stagnál, úgy a női ciklus a terméketlen fázisba lépett.

 

Méhnyaknyák vizsgálata

A méhnyaknyákvizsgálat lényege, hogy a ciklus különböző fázisaiban a méhnyaknyák állaga, színe, érzete változik. A follikuláris fázisban a hüvely nedvessége fokozatosan nő, majd az ovuláció előtt 5-6 nappal a méhnyaknyák nyúlós, tojásfehérjére emlékeztető lesz. Ez azért fontos, mert ennek segítségével a spermiumok tovább maradnak életképesek.

 

Méhnyakvizsgálat

A méhnyak állapota is informatív lehet, ugyanis a helyzete, nyitottsága és állaga alapján következtetni lehet arra, hogy a ciklus melyik fázisban van. Menstruáció alatt a méhnyak kemény, kissé nyitott, follikuláris fázisban elkezd nyákot termelni, ovulációkor a méhnyak magasra húzódik, luteális fázisban ismét kemény, és lejjebb húzódik.

 

Szimptotermális módszer

Az imént felsorolt három módszer együttes vizsgálatát szimptotermális módszernek (sensiplan módszer) nevezzük, az elnevezés jelentése tüneti-hőmérsékleti. Az észlelt jeleket egy táblázatba vezetve és kiegészítve egyéb tünetekkel egész pontos kép kapható a ciklus fázisairól.

 

Helytelen cikluskövetési módszerek

Akadnak azonban a ciklus követésére olyan módszerek is, melyek nem megbízhatóak, így érdemes őket mellőzni. Ilyenek a naptármódszer és a pusztán számoláson alapuló módszerek, például: az Ogino-Kanus-féle módszer, Standard Days módszer önmagukban nem túl megbízhatóak.

 

Az Ogino-Kanus-féle módszer hátránya, hogy csak 28 napos ciklusok esetén működik, abban az esetben, ha a luteális fázis fixen 14 nap. A valóság azonban ettől számos esetben eltérő, és a ciklusra számos egyéb, környezeti tényező is hatással lehet, mely szintén befolyásolja a ciklusok szakaszainak hosszát és így az ovuláció idejét is.

 

A cikluskövetés előnyei

A cikluskövetés előnyei közé sorolható:

 

  • a kiszámíthatóság: előre lehet tervezni, illetve lehet számolni a menstruációval és az esetleges premenstruációs szindrómával, ami jól jöhet pl. nyaralás tervezésekor;
  • természetes fogamzásgátló módszer: a szimptotermális módszer segítségével hatékonyabb lehet a fogamzásgátlás, mint az egyes módszereket külön alkalmazva;
  • segít azoknak, akik vallási okból kerülik a mesterséges fogamzásgátlást (pl. óvszer használata);
  • segít a családtervezésben: a szimptotermális módszer segít az ovuláció időpontjának meghatározásában is;
  • segít monitorozni a női hormonális rendszer működését, így szükség esetén a nőgyógyász számára is hasznos információt nyújthat.

 

Hogyan követhetem a ciklusom?

Ma már számos mobil alkalmazás segíti a cikluskövetést, de természetesen papír alapon, táblázat formájában is vezethető. A legfontosabb lejegyezni a menstruáció első és utolsó napját. Ezen felül érdemes megfigyelni a reggeli testhőmérsékletet, valamint a méhnyaknyák állagát és színét.

 

A cikluskövetés során lejegyezhetőek még az észlelt tünetek (pl. mellfeszülés), illetve a menstruáció erőssége is. Az alkalmazások előre szólnak a közelgő menstruációról, így fel lehet rá készülni, nem ér senkit váratlanul.

 

Kapcsolódó tartalom:

 

Szexuális egészség

Fogamzásgátlás

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk