A reumatológiai megbetegedések vezető tünete a fájdalom. A betegek többsége a folyamatos vagy egyre erősödő mozgásszervi fájdalom miatt fordul első alkalommal orvoshoz, amely hátterében leggyakrabban az ízületek vagy a gerinc porckopásos vagy gyulladásos megbetegedései állnak.
A gyulladásgátlás és fájdalomcsillapítás leghatékonyabb eszközei a kortikoszteroidok, amelyek többféle mechanizmussal hatnak. Az ízületi kortikoszteroid-injekció előnye, hogy a szájon át szedett szteroidokhoz képest sokkal jobb a mellékhatásprofilja, és átmeneti enyhülést nyújthat a fájdalomra. Az ízületbe nemcsak gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszer adható, hanem porcvédő gyógyszer (pl. hialuronsav) is.
A gyulladásgátlás és fájdalomcsillapítás lehetőségei
A kopásos reumatológiai betegségek megelőzése egészséges életmóddal – rendszeres, nem megterhelő testmozgással, változatos táplálkozással, valamint az optimális testsúly megtartásával vagy elérésével – megelőzhetők.
A már kialakult ízületi gyulladás okozta fájdalom enyhítésének első lépcsője az érintett ízület és végtag nyugalomba helyezése és a hideg borogatás. A fájdalom helyén ható, illetve szájon át szedett formában alkalmazott nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) nemcsak a fájdalmat csillapítják, hanem az ízületben kialakult gyulladást is csökkentik. Hosszú távú alkalmazásuk azonban nem javasolt, mert gyomor- és emésztőrendszeri problémákat okozhatnak.
A panaszokat enyhíthetik a különböző fizioterápiás kezelések is, amelyek között fontos szerep jut a környező izmokat erősítő gyógytornának.
Csökkentik a fájdalmat és javítják az érintett ízület terhelhetőségét a különböző típusú porcvédő és porctámogató kezelések is (lásd lentebb).
A fenti módszerek azonban nem feltétlenül bizonyulnak hatékonynak, nem mindig elérhetők, vagy hosszabb terápiára van szükség a kívánt hatás elérése érdekében. Ilyenkor a duzzanat és a fájdalom gyors csökkentését és megszüntetését szolgálja az ízületi szteroidinjekció.
Bizonyos esetekben elkerülhetetlen az ortopédiai műtét, amely során a statikai deformitások megszüntetése és végső megoldásként protézis beültetése történik.
Az ízületi injekció beadásának menete
A páciens általában hason fekve vagy ülő testhelyzetben helyezkedik el a vizsgálóágyon. Az érintett gerincízület feletti bőrterület fertőtlenítése az első lépés. Az ízület környékére az orvos érzéstelenítőt injekcióz, amely során a páciens érezhet egy enyhe nyomást. Az orvos ezt követően az ízületbe adja az intraartikuláris injekciót, majd a beadást követően a tűt eltávolítja, a szúrás helyét pedig fedőkötéssel látja el.
Az ízületbe adott gyulladáscsökkentő injekciók kortikoszteroid hatóanyagot tartalmaznak. Kiváló hatékonyságukon túlmenően előnyös tulajdonságuk, hogy a szájon át szedett szteroidtartalmú gyógyszerekkel szemben sokkal kevesebb mellékhatással járnak. A szteroidinjekció bármely ízületbe – a boka-, térd-, csípő, váll- vagy akár a gerincízületbe is – beadható.
A kortikoszteroidok helyi alkalmazásának fő célja a betegség korai szakaszában egy vagy néhány ízület aktív gyulladásának kezelése a mozgáskorlátozottság megszüntetésére. Az érintett ízületbe adva néhány hónapon belül, legfeljebb háromszor megismételve hatékonyan gátolják a gyulladásos folyamatot.
Hátfájás
A gerincízületek összekapcsolják az egyes csigolyákat és felépítik a gerincet, a mozgató- és érzőidegek a gerinc mentén ágaznak le a test és a végtagok különböző részeibe. Ha a hátfájást becsípődött vagy begyulladt gerincideg okozza, akkor a gerincízületbe adott szteroidinjekció enyhítheti a fájdalmat és az ehhez társuló lábfájdalmat is.
A kezelés erős gyulladáscsökkentő hatást eredményez közvetlenül a gyulladt területen a gerincideg körül.
Isiász
A farideg irritációja vagy nyomódása által okozott fájdalmat ülőidegzsábának (isiász) nevezzük. A fájdalom a hát alsó részéről indul ki, és a lábba, vádliba kisugárzó fájdalomként jelentkezik. Jellemzője, hogy a láb, illetve a csípőforgó fájdalma erősebb a derékfájásnál, kezdetben mozgásra fokozódik, majd állandóvá válik. A fájdalom közepes vagy erős, éles, szúró jellegű, néha áramütésszerű, és egy-egy gerincvelői ideg lefutása mentén zsibbadás, bizsergés, érzészavar jelentkezik.
Az isiász leggyakoribb oka az elcsúszott porckorong. A kevésbé gyakori okok között szerepel a spinalis stenosis és a csigolyacsuszamlás. A szteroid gerincinjekció ilyenkor gyorsan csökkenti a gyulladást és a duzzanatot, indirekt módon enyhíti a nyomási tüneteket, és velük együtt a fájdalmat is. Általában helyi érzéstelenítővel kombinálva, nagy koncentrációban alkalmazzák.
Heveny derékfájdalom
Heveny derékfájás esetén a fájdalomcsillapítás hatékony módja az epidurális szteroidinjekció és kis dózisú helyi érzéstelenítő adása, amely során a gerincvelőt és a gerincfolyadékot körülvevő kemény burokba, vagyis az epidurális térbe fecskendezik be a gyógyszert.
A szteroidot epidurális formában javasolt adni, mivel az egyéb beviteli utakhoz képest gyorsabb és eredményesebb a hatása. Epidurális injekció javasolt a következő állapotokban:
- gerincsérv (hernia), illetve a porckorong előboltosulása (protrusio disci),
- a porckorong középső, kocsonyás magját körülvevő rostos gyűrű (anulus fibrosus) repedése,
- a porckorong belső, zselatinos részének sérve (hernia nucleus pulposus),
- a gerinccsatorna szűkülete (spinalis stenosis) okozta derékfájás,
- ideggyökér-gyulladás (radiculitis),
- a herpes zooster vírus okozta idegzsába (neuralgia).
A derékfájdalom kivizsgálásakor kizárandók a sürgős, beavatkozást igénylő kórfolyamatok, így a lófarokbetegség (cauda equina szindróma), a lábszár külső részén futó ideg részleges bénulása (n. peroneus paresis), a gerinc- vagy zsigeri eredetű daganatok, valamint az egyéb hasi kórképek.
Porcvédő kezelések
További lehetőség az érintett ízületbe beadható, hialuronsavat tartalmazó készítmény, amely a belső súrlódás csökkentésével segíti az ízületek működését. Az injekciós kúra több hónapon keresztül csökkenti a fájdalmat, és javítja az ízület terhelhetőségét. Alkalmazása enyhe vagy középsúlyos porckopás esetében javasolt.
Az orvosi kollagénnel történő kezelés szintén fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású. A kollagén a szervezet természetes terméke, amelynek termelődése az életkor előrehaladásával fokozatosan csökken. A szervezet fehérjeállományának 25-35%-át alkotó kollagén összeköti az izmokat, a bőr kötőszöveteit, a szalagokat, a porcokat és az inakat.
Az orvosi kollagén olyan orvostechnikai eszköz, amely fájdalomcsillapító hatású, csökkenti az izomfeszülést, gyulladáscsökkentő, és elősegíti a sejteken belüli regenerációt. A kezelés az érintett ízületbe vagy mellé beadott injekciók formájában, kúraszerűen történik.
A porckopás további romlásának megakadályozását szolgálják a porcvédő (chondroprotektív) készítmények. A porcszövet alkotóelemeit – chondroitint és glükozamint – tartalmaznak, amelyek beépülnek az ízületi porcba, így biztosítva annak tápanyagellátását. Súlyos ízületi károsodás esetén csökkentik a fájdalmat, és elősegítik a mozgás javulását.
Porcvédő szerek léteznek szájon át szedhető és ízületbe adható injekció formájában is. Injekcióval nagyobb koncentrátumban, közvetlenül a károsodott területre juttatható a gyógyszer, így hatása is fokozottabb.
A gerincízületi injekció szövődményei
Mint minden orvosi beavatkozásnak, a gerincízületi injekciónak is lehetnek szövődményei.
A leggyakrabban előforduló szövődmények:
- ízületi fertőzés,
- tű okozta porcsérülés,
- fertőzés nélküli csontelhalás,
- allergiás reakció, anaphylaxia.