A krioterápia (hidegterápia vagy hidegsebészet) az alacsony hőmérséklet helyi vagy általános használata az orvosi vagy kozmetikai terápiában. Nagyon alacsony, akár mínusz 40°C-os vagy az alatti hőmérséklettel történő kezelés, amely kóros szöveti elváltozások számos válfajára alkalmazható alternatív terápiaként. Gyakran használják bőrbetegségek kezelésére is.
A krioterápiás beavatkozások levegő, folyékony nitrogén vagy argongáz alkalmazásával történnek.
A kozmetikai iparban és az orvostudományban is előszeretettel használt eljárás.
A krioterápia alkalmazási területei
A krioterápiát bőrfelületen keresztül vagy sebészi úton egyaránt alkalmazzák, általában az alábbi esetekben:
- kóros anyajegyek (rákot megelőző állapotú elváltozások),
- egyéb, egészségügyi vagy esztétikai problémát okozó bőrelváltozások (pl. szemölcsök),
- bőrdaganat,
- retinoblastoma,
- műtéti úton nem kezelhető prosztata-, máj-, tüdő- vagy méhnyakrák, vesedaganat,
- fibroadenoma,
- mozgásszervi panaszok.
A krioterápiás beavatkozás működési elve és hatékonysága
A testen belüli (bőrfelszín alatti vagy annál mélyebbre ható) krioterápiás beavatkozás lényege, hogy egy tűszerű applikátor (krioszonda) segítségével folyékony nitrogént vagy argongázt juttatnak a belső szövetekre. A bőrfelszín elváltozásaira spray vagy vattapamacs közvetítésével viszik fel a hűtőközeget.
A nitrogén és az argon által kiváltott intenzív hideg megfagyasztja és elpusztítja az élő szövetet, beleértve a rákos sejteket is.
A belsőleges krioterápiás beavatkozás képalkotó eljárás (ultrahang, CT vagy MR) használata mellett történik.
Mozgásszervi panaszok esetén krioszaunában a páciens teljes teste érintkezik az extrém hideg levegővel.
A kezelés kizárólag helyileg hat, kiterjedt daganatok esetén korlátozottan alkalmazható.
Felkészülés a krioablációra
Bőrön keresztül történő – általában ambuláns ellátás keretében végzett – kezelés előtt fájdalomcsillapítót alkalmaznak, illetve a fertőzés megelőzése érdekében antibiotikumkúrára is sor kerülhet. Sebészeti beavatkozás előtt fel kell függeszteni a vérhígító készítmények alkalmazását.
A krioablációs kezelés
A belső szöveteket célzó kezeléseket általában intervenciós radiológiai műtőben végzik el, szükség esetén általános érzéstelenítés (altatás) mellett. Az orvos egy vagy több (akár 6-8) krioszondát vezet a bőrön keresztül a beteg szövethez, az eszközök útját és működését képalkotó berendezésen keresztül kíséri figyelemmel. A kezelendő szövethez érve, abba/arra folyékony nitrogént vagy argongázt juttat. Egy-egy beavatkozás alkalmával a daganatokat egymást követően többször lefagyasztják, így pusztítva el azok szövetét.
Az eszközök eltávolítása után általában nincs szükség varratokra, a kisméretű sebeket kötéssel fedik le.
Az eljárás egy-három órát vesz igénybe.
A krioabláció előnyei
A nyílt sebészeti beavatkozásokhoz képest az egészséges szövetek károsodása alapesetben minimális, emellett kevesebb mellékhatással és lényegesen rövidebb felépülési idővel is jár. A bőrfelszíni krioterápiás kezelések nyomán elhanyagolható a hegszövetképződés, a beavatkozásnak általában nem marad jól látható nyoma.
A krioabláció korlátai
A krioterápia, noha sok esetben ígéretes a daganatos megbetegedések kezelésében, valójában alternatív rákkezelési eljárásnak tekinthető, amit olyankor alkalmaznak, amikor a műtét nehezen vagy egyáltalán nem kivitelezhető. A krioterápia hosszú távú hatékonysága tudományosan egyelőre nem bizonyított. A hosszú távú nyomon követés azonban (elsősorban a prosztatarák esetében) azt mutatja, hogy a műtétekhez vagy a sugárkezeléshez hasonló a hatékonysága.
Fontos figyelembe venni, hogy a kriosebészet lokalizált terápia, vagyis a betegséget csak helyileg képes kezelni, a test más részeire átterjedt rákkal szemben tehetetlen. További hátránya a nyílt sebészeti eljárással szemben, hogy mivel az orvos képernyőn, „vetített képen” keresi kezelés közben a betegségre utaló jeleket, azok közül a legkisebbek rejtve maradhatnak.
Krioszauna
Az egész testre irányuló hidegkezelés, mely során az extrém alacsony hőmérsékletet használják fel ízületi gyulladások, hosszan tartó fájdalmak, mozgásszervi panaszok, különböző bőrbetegségek kezelésére. A hidegszaunában való tartózkodás során a bőr hőmérséklete azonnal lecsökken 0 Celsius fok közeli hőmérsékletre, majd a vérkeringés serkentése során, rövid időn belül ismételten 35 Celsius fokra emelkedik.