A hirtelen, akaratlanul bekövetkezett fogyás lehet egy stresszes esemény következménye, de akár súlyos betegség tünete is.
Normális, ha jelentősen csökken a testsúlya olyan stresszes életesemények után, mint például a munkahelyváltás, válás vagy egy szeretett hozzátartozó halála. A testsúly ilyenkor idővel normalizálódik, ha már boldogabbnak érzi magát, vagy volt ideje hozzászokni a változáshoz. Akár pszichológiai tanácsadásra is szükség lehet, hogy el tudjon jutni ebbe a szakaszba.
Jelentős mértékű testsúlycsökkenéshez vezethetnek az olyan étkezési zavarok is, mint például az anorexia nervosa vagy a bulimia. Ha úgy gondolja, hogy étkezési zavara van, beszéljen valakivel, akiben megbízik, és fontolja meg, hogy beszél a háziorvosával, illetve felkeres egy pszichológust vagy pszichiátert.
Ha a fogyás nem a fentebb említett okok következménye, illetve nem előre megtervezett diéta és/vagy sport eredménye, keresse fel a háziorvosát, mivel olyan betegségben szenvedhet, amely orvosi kezelést igényel.
Mikor forduljon orvoshoz?
A testsúlyt befolyásolja a napi kalóriabevitel, aktivitás, az általános egészségi állapot, az életkor, a tápanyagok felszívódásának mértéke, valamint egyéb (gazdasági, társadalmi) tényezők is.
Természetes, hogy a testsúlyunk fluktuál, változik. Ez akár egyetlen nap leforgása alatt is észrevehető: reggel és este általában mást mutat a mérleg. Van, aki télen „felszed pár kilót”, a jó idő beköszöntével azonban veszít a súlyából.
Az orvosok jelenleg úgy gondolják, hogy a fogyás akkor válik problémává, ha hirtelen, akaratlanul történik, más okkal nem magyarázható, és a súlyvesztés tartós. Kivizsgálásra akkor van szükség, ha testsúlya több mint 5%-át veszíti el valaki hat hónap, egy év leforgása alatt. (Pl. 5%-os fogyás egy 72 kilogrammos felnőtt esetén 3,6 kilogrammos súlycsökkenéssel jár, míg egy 90 kilós felnőtt esetén ez 4,5 kilogramm.)
A testsúly 5%-ának elvesztése malnutrícióra, azaz kóros tápláltsági állapotra utal. A hirtelen fogyás még inkább aggodalomra adhat okot.
Mindenképpen keresse fel háziorvosát, ha a fogyás mellé a következő tünetek társulnak:
- általános fáradtság;
- étvágytalanság;
- a székelési szokások megváltozása;
- gyakori fertőzések,
- éjszakai izzadás,
- láz.
A kóros fogyás lehetséges okai
A hirtelen fogyás gyakori okai lehetnek:
- depresszió,
- pajzsmirigy-túlműködés vagy az alulműködő pajzsmirigy „túlkezelése”,
A hirtelen fogyás kevésbé gyakori okai:
- egyes gyógyszerek mellékhatása;
- alkoholizmus vagy más drogok abúzusa;
- vesebetegségek;
- májbetegségek;
- tüdőbetegségek (pl. COPD, tbc);
- szívelégtelenség, szívbelhártya-gyulladás;
- Addison-kór (a mellékvesekéreg elégtelensége);
- diagnosztizálatlan cukorbetegség;
- krónikus gyulladásos állapot (pl. lupus, reumatoid artritisz);
- fogászati problémák (fogak elvesztése, új protézis, nyálkahártyafekélyek a szájban stb.);
- olyan állapotok, amelyek nyelési nehézséghez vezetnek (pl. szisztémás szklerózis);
- gyomor- és bélrendszeri betegségek: gyomorfekély, Crhon-betegség, colitis ulcerosa, cöliákia (lisztérzékenység) stb.;
- baktériumok, vírusok vagy paraziták okozta fertőzések (pl. krónikus gyomor-bél hurut, tuberkulózis, HIV-fertőzés és AIDS);
- demencia;
- Parkinson-kór;
- motoneuron-betegség;
- a szaglás vagy az ízlelés megváltozása.