A lítium hangulatstabilizáló szer, melyet leggyakrabban bipoláris zavar esetén alkalmaznak, amikor a mániás és depressziós epizódok kezelésére a hagyományos antidepresszáns gyógyszerek nem elegendőek.
A lítium vényköteles szer, alkalmazását pszichiáter szakorvos írhatja elő. Alkalmazása mellett fontos a folyamatos szérumszint-ellenőrzés és egyéb kontrollvizsgálatok elvégzése.
A lítium alkalmazása
A lítiumot hangulatstabilizáló szerként alkalmazzák az alábbi betegségek esetén:
- mánia (túlzott izgatottság, gondolattorlódás, extrém aktivitás);
- hipománia (a mánia kevésbé súlyos formája);
- terápiarezisztens depresszió;
- bipoláris zavar (mániás és depressziós epizódok váltakozása).
A lítium alkalmazása segít csökkenteni az agresszív vagy önkárosító magatartást. A terápiás dózis függ a kortól, a betegség súlyosságától, a szedett egyéb gyógyszerektől és a lítium típusától (tabletta vagy folyadék, lásd lejjebb). Általában napi egyszer, lehetőleg este szükséges szedni, de mindig követni kell a kezelőorvos gyógyszer szedésével kapcsolatos utasításait.
A lítium vérszintjét folyamatosan monitorozni kell a megfelelő hatás beállítása és a mellékhatások elkerülése érdekében. Ez különösen fontos akkor, ha a betegnek veseproblémái vannak.
Fontos, hogy a lítium szedését ne hagyja abba azonnal, ha a tünetei megszűntek, mert azok hamar visszatérhetnek. Amennyiben szeretné csökkenteni vagy elhagyni a gyógyszert, erről minden esetben egyeztessen kezelőorvosával!
Amennyiben terhes, szoptat vagy gyermeket tervez, beszéljen kezelőorvosával, gyógyszerészével. Az egyéb gyógyszerekkel való kölcsönhatásokról konzultáljon szakemberrel.
A lítium hatásmechanizmusa
A lítium a periódusos rendszer I. főcsoportjába, az alkálifémek közé tartozó kémiai elem. Természetes módon is megtalálható a Földön, kis mennyiségben az ételeinkben és a testünkben is.
A lítium mentális betegségekben tapasztalható hatásának mechanizmusa nem teljesen ismert, hatékonysága azonban bizonyított. A lítium az agy számos fehérjéjével kölcsönhatásba lép. A szakértők a mai napig nem tudják pontosan, hogy a sok kölcsönhatás közül melyik felel pontosan a hatás kialakulásáért és a hangulat stabilizálásáért. Több elmélet született már a lítium hatásmechanizmusával kapcsolatban: az egyik szerint egy olyan fehérjét vesz célba, amely az idegsejtek közötti kommunikációért felel.
A lítium típusai
A lítiumnak két típusa létezik: lítium-karbonát és lítium-citrát. A lítium-karbonát tabletta formájában elérhető, míg a lítium-citrát folyadék – abban az esetben használandó, ha a betegnek nyelési problémái vannak.
Az orvos utasítása nélkül a két típus nem cserélhető fel, mert a felszívódásuk a forma miatt más, így megzavarhatják a jól beállított terápiát.
Hogyan kell szedni az lítiumot?
Az alkalmazásról és mellékhatásokról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Az alábbiakat érdemes szakemberrel tisztázni, mielőtt elkezdi alkalmazni a készítményt. Ezek egyes készítménytől függően változhatnak, így amennyiben új készítményt próbál ki, frissítse a tudnivalókat szakemberrel, illetve olvassa el a betegtájékoztatóban foglaltakat.
- Hogyan kell alkalmazni?
- Meddig kell alkalmazni?
- Mikor kell alkalmazni?
- Milyen dózisban kell alkalmazni?
A lítium lehetséges mellékhatásai
Mint minden gyógyszernek, a lítiumnak is vannak mellékhatásai. Az itt jelzett mellékhatások általánosak, a pontos mellékhatásokról és azok gyakoriságáról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Amennyiben úgy érzi, nem várt mellékhatást tapasztal a gyógyszer szedése közben, azt lehetősége van bejelenteni, melynek folyamatáról ITT olvashat bővebben.
A lítium leggyakoribb mellékhatásai az alábbiak:
- hányás,
- hasmenés,
- szájszárazság,
- fémes íz a szájban,
- kézremegés,
- fáradtság,
- súlygyarapodás.
A lítium ritka mellékhatásai általában krónikus alkalmazás mellett jelennek meg. Folyamatos kontrollvizsgálatokkal (szérumszint-mérés, pajzsmirigy-működés, elektrolitok, vércukor, vesefunkció) azonban elkerülhetők.
A lítium és egyéb gyógyszerek, étrendkiegészítők kölcsönhatásai
Amennyiben más gyógyszert is szed, a lítium alkalmazása előtt egyeztessen kezelőorvosával, gyógyszerészével! A lítium bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet. Ez eredményezheti a két gyógyszer hatásának gyengülését, elmaradását, vagy a mellékhatások nagyobb kockázatát.
A lítium leggyakrabban az alábbi hatóanyagokkal lép kölcsönhatásba:
- só- és vízháztartásra ható gyógyszerek – vízhajtók,
- nem szteroid gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók,
- bizonyos vérnyomáscsökkentők,
- bizonyos antidepresszánsok,
- bizonyos antibiotikumok,
- bizonyos epilepsziaellenes szerek.
Amennyiben lítiumot szed, kerülje az alkoholfogyasztást!