A melegkiütés (miliaria) a magas környezeti hőmérséklet hatására bekövetkező intenzív verejtékezéskor kialakuló bőrelváltozás, amely apró, vörös, égő-viszkető foltok, hólyagok formájában jelentkezhet a bőrön.
A bőrpír mellett az érintett terület enyhe duzzanata jelezheti a melegkiütés kialakulását.
Csecsemő- és gyermekkorban gyakrabban fordul elő. Csecsemőknél többnyire a testhajlatok bőrredőiben és a pelenka által szorosan zárt ágyéki hajlatokban alakul ki.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a kiütéses terület duzzanata fokozódik, az esetlegesen keletkezett hólyagok gennyesednek, vagy a kiütéses állapot három nap alatt sem enyhül, keresse fel háziorvosát vagy a területileg illetékes bőrgyógyászati szakrendelést.
Ha a melegkiütések gyermeke bőrén jelentkeznek, és a gyermek állapota három napon belül nem enyhül, kérjen segítséget gyermekorvosától.
Amennyiben a bőrtünetekhez láz, rosszullét, megduzzadt nyirokcsomók társulnak, mihamarabb keresse fel a háziorvosi, bőrgyógyászati vagy gyermekorvosi rendelőt.
A melegkiütés kialakulásának oka
A tüneteket magas hőmérséklet és páratartalom hatására a verejtékmirigyek csatornáinak elzáródása okozza. Csecsemőknél – mivel a verejtékmirigyeik még fejletlenek – a melegkiütés gyakrabban fordul elő, mint felnőttkorban.
A melegkiütés diagnosztizálása
A diagnózisra a kiütések, hólyagok fizikai vizsgálatával (megtekintéssel) és az egyéb betegségek (pl. fertőzések) lehetőségének kizárásával kerül sor.
A melegkiütés kezelése
Orvosi – antibiotikumos – kezelést csak az elfertőződött melegkiütés igényel. Ha a viszketés túlzott mértékű, az orvos szteroidos gyulladáscsökkentő krém alkalmazását is előírhatja.
A tünetek általában különösebb beavatkozás nélkül megszűnnek, ám a gyógyulás gyorsabb lehet az alábbiak figyelembevételével:
- kerülendő a magas hőmérsékletű környezet, ezáltal a verejtékezés;
- a gyapjúból, illetve műszálas textíliákból készült ruhaneműk helyett laza, szellős pamut-, lenvászon öltözet viselete javasolt;
- a hosszan tartó, a bőr felszínén található természetes védőréteget leoldó zuhanyozás, fürdés mellőzendő;
- a gyulladásos tünetek – viszketés – csökkentésére vény nélkül kapható, ún. antihisztaminos krémek (esetleg tabletták) is alkalmazhatók.
A melegkiütés megelőzése csecsemőknél
A kisbabát tanácsos az időjárásnak, hőmérsékletnek megfelelően, nagy melegben szellősen öltöztetni. Fürdetés után a testhajlatok gondos megszárítása is csökkenti a melegkiütés kialakulásának kockázatát. Érdemes kerülni a műszálas matracok használatát is.