A mellékhere-gyulladás (epididimitis) a herék mögött tapintható, féregszerűen feltekeredett páros szerv gyulladása. Ez a szerv a hímivarsejtek érésében, tárolásában és az ondófolyadék előállításában játszik szerepet.
A gyulladást gyakran bakteriális fertőzés okozza, amely antibiotikummal kezelhető. A mellékhere-gyulladás a heretáji fájdalmak leggyakoribb oka a felnőtt járóbeteg-ellátásban.
A mellékhere-gyulladás tünetei
A mellékhere-gyulladás során a mellékherék megduzzadnak és fájdalmasak lesznek.
Kísérőtünetek:
- herezacskó bőrének kipirulása,
- hőemelkedés vagy láz;
- ondóürülési zavar,
- vizelési nehézség,
- genny ürülése a húgycsőből.
A herék érintettsége esetén (epididimo-orhitis) a herék fájdalma és duzzanata, a prosztata érintettsége esetén (epididimo-prosztatitisz) alhasi, gáttáji fájdalom csatlakozhat a tünetekhez.
Mikor forduljon orvoshoz?
Hirtelen jelentkező heretáji fájdalom esetén, heretáji duzzanat vagy dudor tapintásakor, illetve a herék méretének vagy alakjának megváltozásakor keresse fel a háziorvosát, vagy a területileg illetékes urológiai szakrendelést!
A heréken tapintható dudor felveti a hererák gyanúját, de az időben felismert hererák gyógyítható!
A mellékhere-gyulladás leggyakoribb okai
A mellékhere-gyulladást kiváltó okok függenek az életkortól, szexuális aktivitástól (pl. rendszeres, védekezés nélküli anális közösülés), az alapbetegségektől (pl. jóindulatú prosztatamegnagyobbodás) és egyéb orvosi beavatkozásoktól (pl. tartós húgyúti katéter).
Fiataloknál a mellékhere-gyulladást a szexuális úton terjedő betegségek (STD) kórokozói idézik elő, leggyakrabban a chlamydia vagy gonorrea, kevésbé gyakoriak a trihomonas és gardnerella vaginalis kórokozók. Szintén fiatalkorban a vírusos eredetű mumpsz is okozhat mellékhere-gyulladást.
Idősebb korban az E. coli és a pseudomonas fajok válnak gyakoribbá. A kórokozókon kívül mellékhere-gyulladást okozhat sérülés vagy autoimmun megbetegedés is.
A mellékhere-gyulladás lehetséges szövődményei
A kezeletlen mellékhere-gyulladás a tünetek elhúzódásával és a gyulladás továbbterjedésével járhat, terméketlenséghez vagy szervelhaláshoz is vezethet. A mellékhere-gyulladás szövődményei lehetnek az alábbiak.
Heretályog esetén a szervezet a tartósan fennálló mellékhere-gyulladást körbeveszi egy kötőszövetes burokkal a továbbterjedés elkerülése céljából, azonban ez további problémákhoz vezethet.
A hereinfarktus a tüneteit tekintve hasonlíthat a herecsavarodáshoz, és egyben a here elvesztésével fenyegető állapot.
Szövődményként termékenységi problémák is jelentkezhetnek, ilyenkor a mellékhere-csatornák elzáródása következtében a spermiumszám lecsökken (oligozoospermia) vagy akár meg is szűnhet a spermiumürítés (azoospermia). Lásd még: Meddőség férfiaknál
A herék sorvadását feltehetőleg a hosszan fennálló vérellátási zavar, a herék megnövekedett hőmérséklete és a fennálló húgyúti fertőzés okozhatja.
Sipolyképződés (fisztulaképződés) akkor jön létre, ha a kötőszövet nem képes teljesen körbevenni a tályogot, és az utat tör magának, például a bőrön a külvilág felé.
Akut mellékhere-gyulladást követően visszatérő mellékhere-gyulladás, krónikus mellékhere-gyulladás és herefájdalom is jelentkezhet.
A mellékhere-gyulladás diagnózisa
Elsődleges a herék fizikális vizsgálata, amit általában ultrahangos vizsgálat követ. Orvosa továbbá kérhet vér- és vizeletvizsgálatokat, illetve nemi úton terjedő kórokozó gyanúja esetén a kórokozó pontos beazonosítására irányuló tesztek.
A mellékhere-gyulladás kezelése
A terápia a betegség súlyosságától függ, a legtöbb páciensnek nem szükséges kórházi kezelés.
Az orvos javasolhatja:
- antibiotikum szedését,
- gyulladáscsökkentő szereket,
- hideg borogatást,
- a herék polcolását.
Mellékhere-gyulladás esetén – ha orvosa úgy véli, hogy szexuális úton terjedő kórokozók állnak a betegség hátterében – a szexuális együttléttől tartózkodni kell. Ebben az esetben partnerének is szüksége lehet kezelésre. A nagyon intenzív megerőltetéssel járó sportot (pl. nehéz súlyok emelése) kerülni kell a gyógyulás időtartamáig.
A mellékhere-gyulladás megelőzése
Fontos az elővigyázatos szexuális élet és a herék kímélete. A húgyúti katétert viselők esetében annak rendszeres tisztítása is lényeges.
Mellékhere-gyulladás gyermekeknél és időseknél
A mellékhere-gyulladás leggyakrabban késő serdülőkorban jelentkezik, azonban előfordul szexuális életet nem élő fiatalabb fiúknál is. Az aktív szexuális életen kívül a megerőltető fizikai aktivitás és a mellékherét ért sérülés (pl. bicikli- vagy motorbaleset) is okozhat mellékhere-gyulladást.
Bakteriális mellékhere-gyulladás a vizeletelvezető rendszert érintő anatómiai elváltozások miatt is kialakulhat. Szexuális életet nem élő fiúknál mikoplazma okozhatja a mellékhere-gyulladást, de a kórokozók között előfordulhatnak adenovírusok és enterovírusok is. Gyermekeknél gyakran előfordul, hogy vizeletből nem mutatható ki a kórokozó, illetve ilyen esetekben antibiotikumra is kevésbé reagálnak.
A gyermekekkel ellentétben az idősek mellékhere-gyulladásával együtt gyakran bakteriális eredetű húgyúti fertőzést is ki lehet mutatni, amely antibiotikumra általában jól reagál. Idősebb férfiaknál sok esetben jóindulatú prosztatamegnagyobbodás áll a háttérben.