A mellékpajzsmirigyek a pajzsmirigy lebenyei mögött szimmetrikusan elhelyezkedő négy darab borsószem nagyságú endokrin mirigyek, melyek feladata a parathormon termelése, ami a kalcium- és a foszforanyagcsere, ezáltal a csontanyagcsere szabályozásáért felel. Ha csökken a vér kalciumkoncentrációja, a mellékpajzsmirigyek több hormont termelnek, ha pedig emelkedik, akkor kevesebbet.
A mellékpajzsmirigy alulműködését hipoparatireózisnak nevezzük, amely alacsony kalciumszinttel (hipokalcémia) és magas foszfátszinttel (hiperfoszfatémia) járó betegség.
A mellékpajzsmirigy alulműködés főbb tünetei
A betegség tünetei általában rejtve maradnak, nem okoznak panaszt a beteg számára, kivéve, ha kiemelkedően alacsony a kalciumkoncentráció a vérben.
Jellemző tünetek lehetnek:
- izomfájdalom,
- bizsergés az ajkakon, nyelven, ujjakban és lábfejben,
- fáradékonyság,
- hangulatingadozás,
- száraz bőr.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fentebb leírt tüneteket észleli, forduljon háziorvosához, aki gondoskodik a kivizsgálásról.
A mellékpajzsmirigy alulműködés kiváltó okai
Ez az állapot leggyakrabban a mellékpajzsmirigyek pajzsmiriggyel együtt történő eltávolítása miatt alakul ki, mivel a két szerv anatómiailag szorosan kapcsolódik egymáshoz. Ilyenkor a pajzsmirigy-eltávolítás jellegétől is függ (részleges vagy teljes), hogy mekkora valószínűséggel alakulhat ki szövődményes hipoparatierózis.
Ritka esetekben az alulműködés hátterében a mellékpajzsmirigy fejletlensége vagy a szervezet parathormon iránti érzéketlensége is állhat, de előfordul ismeretlen okból kialakuló (idiopátiás) változata is.
A mellékpajzsmirigy alulműködés diagnosztizálása
A betegség diagnosztizálása endokrinológiai szakrendelésen történik. A diagnózis felállításához a fizikális vizsgálaton (bizonyos reflexvizsgálatokon) túlmenően laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok elvégzésére van szükség. Laborvizsgálat során, többek között nézik a vér parathormon-, kálium- és foszforszintjeit.
A mellékpajzsmirigy alulműködés kezelése
A betegség kezelése kalcium és a D-vitamin pótlásával történik. Ezek szedése általában egész életen át szükségessé válik.
A mellékpajzsmirigy alulműködés lehetséges szövődménye
Tetániás roham
Amennyiben a vér kalciumszintje veszélyesen alacsonyra csökken, az idegrendszer és az izomsejtek fokozott ingerlékenységével járó tetániás roham alakulhat ki, melynek jellemző tünete a kéz, vagy néha a láb ujjainak görcsös összehúzódása. Emellett görcsbe húzódhat az arc, bármelyik végtag, de görcs állhat be a gégében is, ami fulladáshoz, akár halálhoz vezethet. Előfordulhat görcs a szívizomban is, ami szívritmuszavarokat, akár szívmegállást is előidézhet.
Ha környezetében valakinél a roham tüneteit észleli, azonnal hívják a 112-t és kérjenek mentőt!
A tetániás roham kiváltó okai
Tetániát a vér alacsony kalciumszintje mellet okozhatja alacsony magnéziumszint, a kalcium-anyagcsere zavara és az ún. hiperventillációs alkalózis, amelyben a gyors és mély légzés következtében lecsökkent széndioxidszint miatt lúgossá válik a vér, és felborul a szervezet kalciumháztartása.
A tetániás roham diagnosztizálása
A betegség a vér laboratóriumi vizsgálatával, a szérumkalcium szintjének meghatározásával diagnosztizálható. A mellékpajzsmirigy alulműködés esetén előforduló tetániás rohamot fontos elkülöníteni az ún. hiperventilációs tetániától, amelyben a kalcium szintje normális, és a roham a levegővétel visszatartását, illetve zacskóba történő lélegzést követően megszűnik.
A tetániás roham kezelése
A tetániás rohamot intravénás kalcium adásával lehet megszüntetni.