A mandulakövek (detritusz) jellemzően kis méretű kövek (vagy inkább gumiszerű darabkák), amelyek a torok- vagy a garatmandula barázdáiban, a torok hátsó részén vagy a szájpadláson alakulnak ki a felhalmozódó, elhalt sejt- és baktériummaradványokból, váladékból, ételmaradékokból.
Ezek a néhány milliméteres képződmények általában nem okoznak problémát, de felelőssé tehetők például a kellemetlen leheletért. A mandulakövesség a felnőttek körében gyakoribb, mint a gyermekeknél.
A mandulakövesség tünetei
A legtöbb mandulakő nem kemény, inkább gumiszerű anyag, és a mirigyek redőiben képződik. Általában 1-2 mm átmérőjűek, de előfordulhatnak akár 1 cm-es darabok is.
A mandulakövek többnyire nem okoznak semmilyen tünetet, gyakran csak torok- vagy fogászati vizsgálat, esetleg röntgen alkalmával fedezik fel őket.
A jelenlétükre utalhat:
- rossz lehelet,
- rossz szájíz,
- gyakori köhögési inger,
- fülfájás,
- torokfájás,
- nyelési nehézség,
- apró fehér foltok a mandulán.
A mandulakövek kiváltó okai
A mandulakövek a mandulák környezetében (vagy a szájpadláson, a torok hátsó részében) felhalmozódó szövet-, váladék- és baktériumtörmelékből alakulnak ki, meszesedési folyamat eredményeképpen. A mandulák segítik a szervezetet a fertőzések elleni védekezésben, ezért környezetükben a felsorolt anyagokból viszonylag nagy mennyiség fordul elő.
A mandulagyulladást okozó baktériumok vagy gombák is okozhatnak mandulaköveket.
A mandulakövek lehetséges szövődményei
A mandulakövek ritka esetekben fertőzéseket provokálhatnak a szervezetben, vagy krónikus mandulagyulladáshoz vezethetnek.
A mandulakövek eltávolítása, kezelés
A mandulakövekre alkalmazható specifikus kezelés nem létezik, de az általuk okozott tünetek enyhíthetők. Mandulakövesség esetén elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénia, valamint ajánlott a gyakori meleg, sós vízzel vagy citromos, almaecetes vízzel történő gargalizálás, amely során a mandulakövek maguktól leválhatnak, de fültisztító pálcikával (óvatosan!) ki is mozdíthatók a helyükről. Eltávolításukat általában kellemetlen szag kíséri.
Súlyosabb esetben fül-orr-gégészeti segítség kérhető a mandulakövek műtéti eltávolításához, ám – panaszok híján – erre általában nincs szükség. Gyakori kiújulásuk esetén a mandulák eltávolítása, mandulaműtét is szóba jöhet.