A májbiopszia gyakori és biztonságos diagnosztikai módszer a máj lehetséges betegségeinek – vagy azok súlyosságának – megállapítására. A vizsgálat során a májból mintavételező tűvel szövetmintát vesznek, amelyet citopatológus értékel.
A májbiopszia alkalmazása
A kezelőorvos májbiopsziát kérhet, ha más módszerrel nem lehetséges a májprobléma diagnosztizálása, kizárása, illetve ha a labor- vagy a képalkotó vizsgálat eredményei alapján felmerül az alábbi betegségek gyanúja:
- májgyulladás,
- májzsugor,
- májdaganat,
- nem alkoholos zsírmájbetegség,
- krónikus hepatitis B,
- krónikus hepatitis C,
- autoimmun hepatitis,
- alkoholos májbetegség,
- primer epeúti cirrózis,
- primer szklerotizáló kolangitisz,
- hemokromatózis,
- Wilson-kór.
Májbiopsziával meghatározható:
- a már diagnosztizált májbetegség súlyossága (stádiumbeosztás),
- a folyamatban lévő kezelés hatékonysága,
- májtranszplantációt követően a máj állapota.
A májbiopszia menete és típusai
Májbiopszia elvégzése előtt előfordulhat, hogy fel kell függeszteni az olyan gyógyszerek vagy étrend-kiegészítők szedését, amelyek növelhetik a vérzés kockázatát, például:
- szalicilsav- vagy ibuprofentartalmú fájdalomcsillapítók,
- véralvadásgátló gyógyszerek.
A beavatkozás előtt ellenőrizhetik a vér alvadási paramétereit, és ha az eredmény aggályokat vet fel, gyógyszeres kezeléssel csökkentik a fokozott vérzés kockázatát. A májbiopsziát helyi érzéstelenítésben végzik, a beavatkozás általában kevesebb mint 30 percet vesz igénybe.
A szövetmintavételhez a szúrás történhet szemből, hátulról vagy oldalról is, aszerint, hogy az elváltozás milyen szögből érhető el optimálisan és biztonságosan. A beavatkozást végezhetik vékonytű-biopsziával, amikor sejteket nyernek ki a májból, illetve vastagtű-biopsziával, amikor kisebb vágásra is szükség lehet a bőrön az eszköz bevezetéséhez. Ilyenkor apró, mikroszkópos szövetdarabot (szövethengert) távolítanak el a májból. A beavatkozás közben és után képalkotó eljárással, például ultrahanggal ellenőrzik a pozíciót, illetve hogy nem maradt-e hátra vérzés vagy bármilyen szövődmény.
A sejt- vagy szövetmintákat citopatológus értékeli.
A májbiopszia lehetséges szövődményei
Mint minden invazív beavatkozásnak, a májbiopsziának is lehetnek szövődményei:
- fájdalom a biopszia helyén,
- vérzés (az erős vérzés kórházi ellátást igényel),
- hashártyagyulladás,
- allergiás reakció (például az érzéstelenítőre),
- fertőzés (baktériumok kerülhetnek a hasüregbe vagy a véráramba),
- májhoz közeli szerv sérülése – ritkán előfordulhat, hogy a mintavételező tű felsért egy másik belső szervet, például az epehólyagot vagy a tüdőt.