Számítógép-, okoseszköz- és internetfüggőség

A számítógép- és internetfüggőség összetett jelenség. Ártalmatlan tevékenységként vagy hobbiként indul, de a használó idővel a rabjává válik, mert a virtuális világ új lehetőségeket teremt, újfajta kapcsolatokat ad.

 

A modern kor viselkedési addikcióinak jelei, tünetei nem különböznek a „klasszikus” függőségekétől. Az internet és a számítógépes eszközök használata azonban a mai életformában, életvitelben társadalmilag elfogadottá, a hétköznapokban szinte elengedhetetlenné vált, így az internet- vagy eszközfüggőséget (pl. a mobiltelefon-függőséget) nehéz szenvedélybetegségként megközelíteni, mert „normális” viselkedésformának tűnhet.

 

Az internet- és számítógép-függőség egyik fajtája a játékszenvedély, amelynek lényege a játék feletti kontroll elvesztése (tipikusan az időkontroll elvesztése: „7 órája nyomom a GTA-t”). Elsősorban a fiatal férfiakat érinti, de egyre több nő is érintetté válik. Az internetfüggőség másik fajtája egyes weboldalakra való vissza-visszatérés, azok állandó „látogatása”, „követése”.

 

A számítógép-, okoseszköz- és internetfüggő személy más függőségekben szenvedőkhöz hasonlóan szintén szenved a megvonási tünetektől (idegesség, nyugtalanság, ingerlékenység – jellemzően, ha „elmegy” az internet, nincs térerő stb.).

 

A függőség kialakulásában számtalan tényező játszhat szerepet (stresszhatások, szocializációs problémák, alkalmazkodási zavarok, családi háttér, genetikai hajlam, gyermekkori bántalmak stb.), de személyiségzavarhoz vagy más pszichés betegséghez társultan is jelentkezhet.

 

A számítógép-, okoseszköz- és internetfüggőség főbb típusai:

  • videojáték-függőség,
  • pornográfiafüggőség,
  • közösségimédia-függőség (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube stb.),
  • online-szerencsejáték-függőség,
  • chatfelületek túlzott használata miatt kialakult függőség (Messenger, WhatsApp stb.),
  • online-aukció-függőség.

 

A számítógép-, okoseszköz- és internetfüggőség tünetei

Az internetfüggő vagy okoseszközfüggő sok esetben észre sem veszi, nem éli meg a függőség problematikáját, a tünetképződés kialakulását, így a tüneteit sem – ezek gyakran csak a környezetének tűnnek fel. A függőség a napi életritmusuk teljesen felborulásával, a tanulmányi vagy munkahelyi teljesítményük romlásával jár.

 

A betegség tünetei lassan alakulnak ki. A tevékenység általában szabadidős tevékenységnek indul, végül szinte minden más megszűnik létezni, vagy másodrangúvá válik a függőség mellett. A függőség kialakulása beszűkíti az életteret, az életvitelt, magányossá tesz, emellett hajlamosít a depresszióra, és akár alkohol- vagy drogfüggőséghez is vezethet.

 

Összefoglalva a tüneteket:

  • a betegnek hangulatváltozásai vannak;
  • az internetre és a digitális médiára összpontosít (a figyelem, koncentráció beszűkül, a környezeti hatások csökkennek, kizáródnak);
  • képtelen kontrollálni, hogy mennyi időt tölt a számítógép előtt (az időérzék megváltozása);
  • egyre több időre vagy újabb és újabb játékokra van szüksége a boldogság érzékeléséhez, érzelmi megéléséhez;
  • a szorongásos állapot, a szorongásos tünetek csökkennek a virtuális „világban”;
  • megvonási tünetek jelentkeznek, ha az internet- vagy az okostelefon-használat nem valósul meg (idegesség, feszültség, szorongás, nyugtalanság, agresszív-impulzív megnyilvánulások, hangulati labilitás, szóbeli és viselkedésbeli változások jelentkeznek);
  • az internet vagy az okoseszköz használata akár az emberi kapcsolatok árán is (eltávolodás, bezárkózás, a kapcsolat leépülése);
  • tanulmányok, munka elhanyagolása, határidők semmibevétele stb.

 

A számítógép-, okoseszköz- és internetfüggőség kezelése

A függőség kezelésében elsődleges a betegség felismerése és az egyéni igény kialakulása a függőségi betegség kezelése iránt. A kezelésében több szakember is részt vehet: elsősorban pszichiáter-addiktológus, valamint pszichológus és mentálhigiénés szakember. A gyógyulásban sokat segíthet a környezet (család, barátok) támogatása is.

 

A terápia része egy új életforma kialakítása, a napirend átszervezése, a határok megszabása. A visszaesések gyakoriak, a rehabilitációs folyamat részét képezik, a kezelési lehetőségeket mindig újra fel kell állítani. Sok esetben a lelki problémák okozta tünetképződés – szorongásos zavar, hangulati zavar – észlelhető, ezért gyakori a gyógyszeres kezelés (hangulatjavítók) alkalmazása is.

 

A számítógép-, okoseszköz- és internetfüggőség megelőzése, segítségnyújtás

A közvetlen környezet szerepe elsődleges lehet a megelőzésben és a segítségnyújtásban is. Fontos a családon belüli kapcsolatok, a családi háttér és viselkedésminták. Sokat segíthet a támogató kommunikáció is – főleg a függőséggel való kialakulás irányába.

 

Fontos az életvitel tudatos szervezése, reális célok kitűzése. Ebben segíthet a pszichoterápiás támogatás, valamint a támogató szervezetekhez való csatlakozás is – ha nem ismer ilyeneket, kérje szakember segítségét!

Kapcsolódó tartalmak

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk