Hogyan tartsa tisztán gyermeke kedvenc plüssállatát?

A kisgyermekek általában szorosan kötődnek a kedvenc plüssállatukhoz, gyakran kézbe vagy szájba veszik őket, többnyire velük is alszanak. E tárgyak tisztán tartása különösen fontos, hiszen ennek hiányában a rajtuk megtapadó kórokozók, poratkák és egyéb allergének bejuthatnak a kicsik szervezetébe, és fertőzést vagy más, egészségre káros hatást válthatnak ki.

 

Helyes módszer

A színtartó, kitömött játékállatok és a szövetből készült könyvecskék általában biztonságosan moshatók mosógéppel.  A masszívabb plüssfigurák tisztításához akár fertőtlenítő program is használható, de a legtöbbjüket inkább kímélő programmal ajánlott kimosni. Ennek eldöntéséhez támpontot nyújt az állatkába varrt címke, illetve annak hiányában a gyártó weboldalán található információ.

 

A plüssállatok tisztítása során ajánlott az alábbi egyszerű szabály betartása:

 

  • Mosás előtt távolítsa el a plüssállat ruházatát és azt elkülönítve szintén mossa ki;
  • A figura szerelékei (szem, száj, haj stb.) védelme érdekében helyezze a plüssállatot hálós mosózsákba, vagy annak hiányában párnahuzatba;
  • Ha a játékállat kisebb méretű, vagyis nem tölti ki a mosógép dobját, érdemes néhány törölközőt mellé helyezni;
  • Olyan mosószert helyezzen a mosógép tartályába, amilyet egyébként is használ gyermeke ruhaneműinek tisztításához, így nem fordulhat elő bőrirritáció a játék használata során;
  • Állítsa be a mosógépet lassú fordulatszámú, kímélő programra;
  • Amennyiben gyermeke a közelmúltban beteg volt, javasolt magasabb hőfokra beállítani a mosógépet a fertőtlenítés érdekében;
  • Lehetőség szerint használjon szárítóprogramot is, illetve annak hiányában hajszárítóval szárítsa meg közepes fokozaton a kimosott plüssfigurát;
  • Ha a mosási program után a plüssállatból csöpög a víz, célszerű azt a kádban vagy egy lavórban kinyomkodni belőle, majd ruhaszárítón elhelyezni a játékot.

 

Mosógépbe nem helyezhető plüssállatok tisztítása

A mosógéppel nem mosható – például beszélő, zenélő vagy kényes anyagból készült – plüssállatok tisztításához az alábbi módszert ajánljuk:

 

  • Mártson forró mosószappanos vízbe egy tiszta kendőt (például konyharuhát), majd dörzsölje át vele a játékot.
  • Öblítse át tiszta vízben a mosókendőt, majd csavarja ki, és dörzsölje át vele újra a plüssfigurát;
  • Szárítsa meg hajszárítóval, és borzolja meg kissé az állatka szőrborítását;
  • A baktériumok, poratkák és egyéb allergének eltávolítása érdekében gőzölje át a játékfigurát kézi gőzölővel vagy gőzölőre állított vasalóval úgy, hogy a vasaló talpa ne érintkezzen a plüssállattal.

 

Veszélyek

A kisgyermekek gyakran veszik a szájukba a játékaikat, illetve a testvérek közösen is használhatják azokat, ami növeli a fertőzések kialakulásának kockázatát. A fertőzések megelőzése érdekében javasolt a játékok tisztán tartása és a játszóhely rendszeres takarítása, valamint időnkénti fertőtlenítése. Fontos tudni, hogy a tisztítószerek eltávolítják a szennyeződéseket a különböző felületekről – emberi bőrről, használati tárgyakról –, ám igazolt fertőtlenítő hatással nem rendelkeznek.

 

Használatuk során a szennyeződéssel együtt eltávozik ugyan bizonyos mennyiségű mikroorganizmus is a kezelt felületről, de fertőtlenítő hatásuk nem mért és nem dokumentált. Még a fertőtlenítőszerek között is előfordul olyan szer, amely nem képes valamennyi baktériumot, gombát és vírust is elpusztítani. Ezért minden esetben ellenőrizni kell, hogy az adott készítmény alkalmas-e fertőtlenítésre. A fertőtlenítőszerek az élő szervezetre nézve sokszor irritáló vagy akár mérgező hatásúak, így gondoskodjon a megfelelő helyen történő tárolásukról. Az összes tisztító- és fertőtlenítőszer gyermekektől elzárva tartandó!

 

Amennyiben gyermeke fekvőbeteg osztályon részesült ellátásban, és a kórházban tartózkodása során kedvenc plüssfigurája vagy egyéb játékai is mellette voltak, hazabocsátását követően különösen fontos e játéktárgyak fertőtlenítése. Hosszas kórházi tartózkodás esetén nagy a veszélye annak, hogy a plüssállat felületén kórokozók tapadnak meg, amelyek a hazatérés után bekerülnek a gyermek otthonába. Az ilyen esetek kivédése érdekében érdemes a kedvenc plüssállatból rögtön két darabot vásárolni, és az egyiket tartalékként eltenni. Így a gyermek hazatérését követően a kórházban használt plüssállat eltávolításával (háztartási hulladékok közé helyezésével és elvitetésével), majd a tartalék játékdarab használatba helyezésével kivédhető, hogy az egészségügyi ellátóintézményből kórokozók jussanak az otthonunkba.

 

Mit ne tegyen?

Sose helyezzen mosógépbe vagy mártson vízbe ceruza- vagy gombelemet, illetve elektronikus szereléket tartalmazó játéktárgyat!

 

A fertőtlenítőszereket sokszor erős kémiai anyagok alkotják, így keverésük semmiképpen sem ajánlott, nem biztonságos!

Kapcsolódó tartalmak

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk