Mire figyeljen porszívózás közben?

Otthonunk tisztán tartásának hasznos eszközei a porszívók és takarítógépek, amelyek nagyban megkönnyítik a takarítás folyamatát. Rendeltetésszerű használatukhoz elengedhetetlen néhány egyszerű szabály betartása, amivel elkerülhetők az esetleges otthoni balesetek, illetve egészségkárosító hatások.

 

Helyes módszer

A porszívó megvásárlása előtt célszerű számba venni a személyes igényeket, a takarítandó lakás vagy épület adottságait (lakók száma, helyiségek és szintek száma, padlóburkolat típusa, szőnyegek megléte stb.), és egyéb fontos szempontokat is. A jól megválasztott porszívó nagyban megkönnyíti a porszívózás menetét, és megkíméli használóját a felesleges bosszúságtól.

 

A nagy igénybevételnek kitett, gyakori porszívózást igénylő otthonok tisztán tartásához érdemes takarítórobotot vagy robotporszívót beszerezni. A konyha morzsamentesítéséhez és a nehezebben elérhető zugok tisztításához kisebb méretű morzsaporszívót, ritkább (legfeljebb heti egyszeri) porszívózási igény esetén vezetékes porszívót célszerű választani. A vezeték nélküli (akkumulátoros vagy elemes) porszívó használata igen kényelmes, hiszen nem kell folytonosan csatlakozó aljzatot (dugalj) váltani a lakás különböző pontjain végzett takarítás közben, azonban néha kompromisszumos megoldás lehet a teljesítményt tekintve.

 

A porzsákkal ellátott és a porzsák nélküli porszívóknak is megvan a maguk előnye, illetve hátránya. A porzsák nélküli porszívó esetében nem kell gondoskodni a porzsák utánpótlásáról, a porzsákkal ellátott porszívó esetében viszont jóval egyszerűbb a porgyűjtő tartály ürítése.

 

Porszívózás során az alábbi alapvető szabályokat érdemes szem előtt tartani:

 

  • Használat előtt mindig ürítse ki a porszívó porzsákját! Akkor is tegye ezt meg, ha a készülék szívóerejének csökkenését tapasztalja.
  • Ha porzsák nélküli porszívót használ, minden használat után ürítse ki a porgyűjtő tartályt!
  • Tartsa tisztán a porszívó keféjét és egyéb tartozékait is! A porszívó tisztítását a gyártó használati utasításán feltüntetett időközönként, de legalább évente egyszer végezze el.
  • Vezetékes porszívó használata során ügyeljen a porszívókábel épségére. Figyeljen arra, hogy ne feszüljön meg a kábel, mert az esetlegesen meglazuló fali csatlakozó kézzel való érintése veszélyes lehet.
  • Amennyiben valamely családtag allergiában vagy asztmában szenved, ún. HEPA-szűrővel rendelkező készüléket célszerű használni. Az ilyen típusú porszívók szűrőjét legalább hathavonta, súlyos allergiás megbetegedés esetén még gyakrabban ajánlott cserélni vagy tisztítani.
  • Házi kedvenc (kutya, macska) lakásban tartózkodása esetén speciális szőrgyűjtő kefével ellátott porszívót használjon.
  • Kisgyermeket nevelő családok számára hasznos segítség a játéktartállyal felszerelt porszívó használata, amelynek révén a véletlenül felszívott apró játékdarabok (gyöngyök, építőjátékok apró elemei, stb.) könnyen kiemelhetők, és elkerülhetővé válik a felszívott szemétben történő keresgélésük.
  • Porszívózást követően alaposan mosson kezet!

 

HEPA-szűrővel ellátott porszívók használata

A nagy hatékonyságú részecskeszűrővel (high-efficiency particulate arrestance, HEPA) ellátott porszívók kiszűrik a legfinomabb porrészecskéket is, ezért használatuk különösen ajánlott az allergiával vagy asztmával élő személyek részére. Az ilyen porszívók tartozéka a finomszűrő, a motorszűrő és a porgyűjtőtartály-szűrő, amelyek rendszeres tisztításra szorulnak a használati utasítás szerinti módon és időközönként.

 

Vízszűrős porszívók használata

A vízszűrős porszívó tartályába töltött vízben azonnal kicsapódnak a levegőben szálló porszemcsék, ezért az ilyen típusú készülékek használata különösen hasznos abban az esetben, ha allergiás vagy asztmás személy él a családban. Használat után javasolt a tartály mosó- vagy fertőtlenítőszeres vízzel történő tisztítása, majd megszárítása.

 

Mit ne tegyen?

 

  • Ne hagyja csordultig megtelni a porszívója porzsákját vagy gyűjtőjét, mert eltömődhet, és az összegyűjtött szemét visszajuthat a lakás légterébe.
  • Vízszűrős porszívó használata esetén sose hagyja bent a készülékben az elhasznált vizet, mert az kedvező táptalajt nyújthat a kórokozóknak.
  • HEPA-szűrővel ellátott porszívó használata esetén ne porszívózzon tovább, ha a tisztítóhatás gyengülését észleli, mert az dugulás jele lehet!
  • Ne feledkezzen meg a HEPA-szűrő rendszeres (évente legalább kétszer történő) cseréjéről vagy – típustól függően – kimosásáról!
  • A nem mosható HEPA-szűrőt ne mossa ki, hanem cserélje le!
  • Ne tisztítsa vízzel a motorszűrőt! Látható, és ütögetéssel nem eltávolítható szennyeződés esetén cserélje le a motorszűrőt!

Kapcsolódó tartalmak

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk