Minimálintervenció a leszokástámogatásban

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére 1988 óta minden évben május 31-e a Dohányzásmentes Világnap, amely elsősorban a dohányzás veszélyeire hívja fel a világ közvéleményének figyelmét. E jeles napon nemcsak a dohányzás egészségkárosító hatásairól érdemes beszélni, hanem a leszokás kedvező élettani hatásairól is.

 

A dohányzásról való leszokást számos módszer és kétszintű intézményrendszer támogatja Magyarországon. Ezek egyike az ún. minimálintervenció, ami a leszokás elhatározására való ösztönzést, valamint a leszokni vágyók szakellátás felé történő irányítását foglalja magában.

 

Első lépés a leszokás felé

A minimálintervenció célja a rendelésen vagy tanácsadáson megjelenő valamennyi páciens dohányzási helyzetének felderítése, továbbá a dohányzók és közülük azoknak a személyeknek az azonosítása, akik hajlandók a közeljövőben abbahagyni a dohányzást.

 

A leszokástámogatás első lépésének helyszíne az alapellátás (háziorvosi rendelés), de azon túlmenően minden orvos-beteg találkozás során megvalósulhat. A minimálintervenció a leszokás támogatásának rövid, alkalmanként néhány perces formája. A módszer alkalmas a mindennapi egészségügyi ellátásban megjelenő páciensek körében a dohányzás tényének azonosítására, az alapszintű tanácsadásra, és – a leszokás szándékát kinyilvánító személyek esetében – a további teendők közös meghatározására.

 

Már egy-egy rövid beszélgetés is megerősítheti a dohányos ember leszokási motivációját. Ha nem is dönt rögtön arról, hogy abbahagyja a dohányzást, előbb-utóbb megérik a gondolat, és akár egy heveny légúti fertőzés vagy egyszerű meghűlés hatására is tovább erősödhet benne az elhatározás. A minimálintervenció azon egyének esetében is célravezető lehet, akik korábban sikertelenül próbáltak leszokni a dohányzásról.

 

A minimálintervenció menete

A leszokástámogatásban alkalmazott minimálintervenció folyamata az alábbi öt lépésből áll:

 

  • Tudakozódás: az orvos vagy egészségügyi szakember rákérdez a páciens dohányzási szokásaira;
  • Tanács: dohányzás esetén a leszokás tanácsolása a dohányzás mellőzése következtében kialakuló kedvező élettani hatások ismertetése mellett;
  • Tájékozódás: az orvos vagy egészségügyi szakember rákérdez a leszokás szándékára;
  • Támogatás: személyre szabott javaslattétel a leszokás módjára vonatkozóan, elindítás a leszokási folyamat útján;
  • Tervezett követés: támogatás átmeneti sikertelenség esetén, bátorítás a leszokás folytatására.

 

A mindennapi gyakorlatban az orvos vagy egészségügyi szakember és a páciens között lezajló ilyen irányú rövid beszélgetésnek akkor is jelentősége van, ha az egyénben még nem érett meg a leszokás gondolata. Ebben az esetben annak feltérképezése történik, hogy miért lenne fontos az egyén számára a dohányzásról való leszokás. Az orvos vagy egészségügyi szakember és a páciens beazonosítják, hogy az illető esetében milyen veszélyeket hordoz magában a dohányzás. Ugyanakkor arról is szó esik, hogy milyen személyes előnyöket jelenthet az egyén számára a leszokás.

 

Az egészségre gyakorolt jótékony hatásokon kívül ugyanis élethelyzetük szerint más-más körülmény motiválhatja az embereket arra, hogy letegyék a cigarettát. Egyesek a súlyos betegségek kialakulását szeretnék elkerülni, másokat a családi körülményeik sarkallják az elhatározásra, például szeretnék látni az unokájuk felnövekedését, vagy meg kívánják kímélni a velük együtt élő családtagokat vagy születendő gyermeküket a passzív dohányzás káros hatásaitól stb. A megbeszélés arra is kiterjed, hogy milyen objektív tényezők akadályozhatják az egyént leszokásban – ilyen lehet például a dohányzó baráti kör –, és azok milyen módon orvosolhatók.

 

Lásd még: Dohányzás mellőzése 

 

A minimálintervenció szereplői

A minimálintervencióban szerepet vállalhatnak a felnőtteket és serdülőket ellátó háziorvosok, az iskola-egészségügy és várandósgondozás területén közreműködő védőnők, a tüdőgondozókban vagy a területi leszokást támogató központokban dolgozó tüdőgyógyász szakorvosok, valamint azok a népegészségügyi szakemberek, akik különböző színtereken – például az Egészségfejlesztési Irodák (EFI) hálózatában – megvalósuló életmód-tanácsadás keretében támogatják a leszokni vágyókat.

 

Út a leszokás felé a minimálintervenciót követően

Mindazoknak, akik fontolóra veszik a cigaretta elhagyását, tudniuk kell, hogy ez az egyik legjobb dolog, amit az egészségük és a jóllétük érdekében tehetnek. Akikben már megérett az elhatározás, folyamatos segítségre számíthatnak, vagyis nem maradnak magukra a leszokás nehéz folyamatában.

 

Amennyiben a dohányos egyén kellően motivált, a további teendőket a leszokást támogató szakemberrel közösen határozzák meg. A programszerű leszokástámogatás keretében speciálisan képzett szakemberek segítik a dohányzás elhagyását egyéni és csoportos tanácsadás, valamint telefonos vagy internetes tanácsadás formájában.

 

Ha abba szeretné hagyni a dohányzást, akkor a következő honlapon és ingyenesen hívható telefonszámon kaphat segítséget, illetve tájékoztatást a lehetőségekről:

www.leszokastamogatas.hu

ZÖLD SZÁM: 06-80-44-20-44

Kapcsolódó tartalmak

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk