A gyermekek egészségében az apa is meghatározó

Amikor a gyermekek egészségéről beszélünk, sokszor az anyai gondoskodást helyezzük a középpontba, pedig az apák jelenléte és szerepe ugyanúgy kulcsfontosságú. Nem csupán kiegészítő segítségről van szó: a család egységében mindkét szülő közös és egyenrangú feladata, hogy a gyermek egészséges fejlődéséhez szükséges a fizikai és érzelmi alapokat megteremtse. Az apák mintaként szolgálnak az élet számos területén, beleértve az egészséges szokások kialakítását, a lelki támogatást és a biztonságérzet megteremtését is.

A családokban ma is túlnyomórészt jelenlévő hagyományos modell szerint az anyák azok, akikre a gyermeknevelés terén a nagyobb felelősség és több feladat hárul. Ez magában foglalja azt is, hogy ők veszik magukra annak felelősségét, hogy jó példát mutassanak, és a gyermeket egészséges életmódra tanítsák.

A „képből” sokszor mintha hiányoznának az apák, pedig kutatások által bizonyított, hogy nekik is hatalmas szerepük van abban, hogy gyermekük milyen mintákat követ majd felnőttkorában. A támogató apai jelenlét csökkenti a kockázatos viselkedések (például dohányzás, alkoholfogyasztás, kábítószer-használat) veszélyét, javítja az iskolai teljesítményt és növeli az érzelmi stabilitást.

A gyermeknevelés sok tekintetben a jó példák mutatásáról szól, különösen igaz ez az életmódot érintő témákban, mint az étkezés, a sport, a szabadidő eltöltése, az emberekkel való kommunikáció. A példamutatás mindkét szülő feladata, nem elég, ha csak az anya választ egészséges fogásokat, vagy teszi le a telefonját étkezés közben.

Az anyák szerepéről a gyermekek fejlődésében itt olvashat bővebben.

Az apai szerep ereje: érzelmi és viselkedésbeli minták

A gyermek- és kamaszkorban aktívan részt vevő és jó példát mutató apa szerepe kiemelten fontos; a gyermekek számára rengeteg előnnyel jár, ha így nőnek fel.

A családban az apa által nyújtott minták az alábbi viselkedésekben játszanak fontos szerepet.

Korai kötődés és érzelmi biztonság

A kicsik már csecsemőkoruktól kezdve ugyanúgy képesek kötődni az édesapjukhoz, mint az édesanyjukhoz. Ez a kötődés a mentális egészség fontos alapja, de a kutatások szerint a kötődő apa jelenléte még az olyan, csak anyához köthető tevékenységek sikerességét is növeli, mint például a szoptatás.

Határok és szabályok

A családokban szintén elterjedt viselkedésforma, hogy a határok világos meghúzása és betartatása az anyákra marad, pedig a szerető, de határokat betartató apa gyermeke érzelmileg, értelmileg is jobban fejlődik. Ez az életben való jobb boldogulást, a krízishelyzetek sikeresebb elkerülését vagy kezelését is jelenti.

Példamutatás a stresszkezelésben

Az apák viselkedése mintaként szolgál a problémamegoldásban és a stresszkezelésben. Azok a gyermekek, akik látják, hogy az apjuk nyugodtan, megfontoltan oldja meg a nehéz helyzeteket, maguk is hatékonyabban kezelik majd a stresszes szituációkat. Az apai jelenlét emellett érzelmi stabilitást ad a gyermekeknek: a biztonságot sugárzó, támogató apa jelenléte csökkentheti a gyermekek szorongását és depresszióra való hajlamát.

Anyával szembeni viselkedés

A kamaszkortól pedig egyre nagyobb szerepe van annak a mintának, amelyet az apa az anyával szembeni viselkedésével mutat, hiszen a fiúk nagyrészt azt a kapcsolati modellt viszik tovább, amit otthon látnak. A lányok szintén innen merítenek elképzeléseket arról, mit tartanak elfogadhatónak egy jövőbeli párkapcsolatban.

Önbizalom és társas készségek

Az apákkal való nyílt és támogató kommunikáció javítja a gyermekek érzelmi intelligenciáját, önértékelését és konfliktuskezelési képességeit. Az apai szeretet és elfogadás erősíti a gyermekek magabiztosságát és társas készségeit.

Problémamegoldó képesség

Az apák gyakran más típusú játékokat és tevékenységeket kínálnak, mint az anyák. Olyanokat, amelyek ösztönzik a kockázatvállalást, a problémamegoldást és a társas interakciók kialakítását.

Felelősségtudat és kitartás

Az apák aktív részvétele a mindennapi életben – például házimunkában, munkavégzésben vagy célok kitűzésében – tanítja a gyermekeket a felelősségtudatra és a kitartásra. Ezek az értékek megalapozzák a gyermekek felnőttkori sikerét és önállóságát.

Testi fejlődés: miért számít annyira az apai minta?

Az egészséges életmódra felnőttként is át lehet térni, de sokkal könnyebb már gyermekként elsajátítani. A várandósság az egyetlen időszak, amikor egyedül az anya lehet hatással a gyermeke fizikai egészségre, de a gyerek világra jötte után az apa jelenléte, életmódbeli szokásaival mutatott példája egyértelmű hatással van a gyermek felnőttkori egészségére. Az apák gyakran a fizikai aktivitás és az egészséges életmód példaképei a gyermekek számára.

Az apák által mutatott életmódbeli minták az alábbi módokon lehetnek hatással a gyermek egészséges szokásaira.

Mozgás és sport

A közös sportolás, kirándulás és a szabadban töltött idő hozzájárul a gyermekek mozgásigényének kielégítéséhez, erősíti az izomzatot, és fejleszti a motorikus készségeket.

Egészséges étkezés

Az étkezési szokások kialakításában az apák is jelentős szerepet játszanak. Ha az apa példát mutat a kiegyensúlyozott táplálkozásban – például zöldségeket eszik, egészséges ételeket választ –, a gyermekek nagyobb eséllyel követik ezt a mintát. Az étkezéseknél való aktív részvétel és az étkezések közös családi élményként való megélése is pozitívan befolyásolja a gyermekek táplálkozási szokásait.

Egészségügyi döntések

Az orvosi vizsgálatok, oltások megszervezésében, a betegségek kezelésében és a sérülések ellátásában való aktív részvétel a gyerekek számára egyértelműsíti, hogy az egészség óvása mindkét szülő közös ügye.

Káros szokások mellőzése

A gyerekek lemásolhatják az apa dohányzási vagy alkoholfogyasztási szokásait, illetve, hogy mennyi időt tölt a képernyő előtt, ezért az apa tudatossága és felelős döntései kiemelten fontosak.

Minőségi együtt töltött idő

Természetesen nem mindig könnyű apaként jelen lenni a gyermekek életében, hiszen a gazdasági szükségletek miatt a férfiak általában kevesebb időt töltenek velük, mint a nők. Azonban nem az együtt töltött idő hossza, hanem inkább annak minősége számít. Ha az apa valóban figyel és tevékenyen jelen van, a gyermek mindebből rengeteget profitál a későbbi egészséges életvezetés terén is.

Közös felelősség, közös siker

A szülők egységes fellépése és a kiegyensúlyozott feladatmegosztás a gyermekek számára erős, megbízható családi hátteret kínál.

A szülök közös szerepvállalása az alábbi módokon befolyásolja a család életét.

Erősíti a pozitív mintákat

Ha a gyermek ugyanazt az üzenetet kapja mindkét szülőtől az étkezéssel, mozgással vagy szabályokkal kapcsolatban, sokkal következetesebb és kiegyensúlyozottabb viselkedést alakít ki.

Megoszlanak a terhek

Ha az apa és anya közösen állnak helyt a mindennapokban, a gyermekek azt tanulják meg, hogy a családi feladatok közös felelősséget jelentenek, és természetes módon lesznek együttműködőbbek.

Javuló érzelmi légkör

A harmónia és a konfliktuskezelés közös módjai pozitívan hatnak a családtagok mentális egészségére, ez pedig hosszú távon megelőzheti a stresszből fakadó problémákat.

Példa a külvilág felé

A közösen megosztott feladatok és egységes nevelési elvek modellértékűek a gyermek számára a későbbi kapcsolataiban is, legyen szó párkapcsolatról vagy munkahelyi csapatmunkáról.

Amikor az apai szerep ugyanakkora hangsúlyt kap, mint az anyai, a gyermek fejlődése sokrétű előnyökhöz jut: érzelmi biztonság, szociális stabilitás, egészségtudatos gondolkodás és kiegyensúlyozott személyiség jellemezheti később. Az apa tehát nem „kisegítő”, hanem a nevelésben egyenrangú és meghatározó társ, akinek elkötelezettsége éppúgy nélkülözhetetlen, mint az anyáé. Ha mindkét szülő összehangoltan, közösen dolgozik a gyermek érdekében, a siker nemcsak az egészséges gyermekkorban, hanem a felnőttkori életminőségben is visszatükröződik.

Ajánlott tartalmak:

  • Férfiakat érintő mentális zavarok;
  • Férfiak és társadalmi elvárások: Hatások és kihívások;
  • Szexualitással kapcsolatos férfiakat érintő társbetegségek és lelki kihívások;
  • Férfiak számára ajánlott kalóriabevitel, testtömeg és izomösszetétel;
  • Egészséges érzelmi élet férfiaknál;
  • Lelki egészség és gyakoribb mentális problémák férfiaknál;
  • Férfiként sem szégyen mentális problémával segítséget kérni;
  • Férfi társadalmi szerepek és az egészség;
  • Életmód tippek férfiaknak.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk