A feszültség, a krónikus stressz és a fáradtság mind arra utalhat, hogy eljött az ideje egy kis „énidő”-nek. Az énidő – angol kifejezéssel élve „me-time” – az egyedül eltöltött időt jelenti. Az egyedül töltött idő, töltsük azt akár fizikálisan, akár mentálisan távol a környezetünktől, jótékony hatású. Az énidő hiánya okozta jeleket akár tudtunkon kívül is mutathatjuk.
Fontos különbséget tenni az egyedül töltött idő és a magány között. Az egyedül töltött idő egészséges módja a feltöltődésnek és a fókusz újra megtalálásának. A magány azonban akaratlan mentális vagy fizikális izoláció, amely negatívan befolyásolhatja a testi egészséget, az alvást és a kognitív készségeket; ugyanakkor az énidő hiánya is hatással van a mentális egészségre. Ha megtanulja felismerni az énidő hiánya okozta túlterheltség és stressz jeleit, könnyebb lesz időről időre egy kis egyedül töltött időt beiktatni, hogy megőrizze az egyensúlyt az életében.
Az énidő hiányának jelei
Az alábbiak jelezhetik az énidő szükségességét.
Könnyen felbosszantja magát és ideges lesz jelentéktelen dolgok miatt is. Ha gyakran bosszankodik környezetén és a mindennapi dolgokon, például a főnöke, a párja, az eladó vagy bárki más miatt.
Kimerült és fáradt. Ha az egész éjszakát is átalussza, nem biztos, hogy kellően kipiheni testi és lelki fáradalmait. Az énidő lecsendesíti az elmét, teret enged a befelé fordulásnak, és segíti eltávolítani mindazon dolgoktól, amelyek elszívják az energiáját.
Kevésbé lelkesedik. Mindent unalmasnak vagy túl nehéznek tart? Lehetséges, hogy túlzottan sokat ad magából környezetének, és nem marad elég energiája saját magára, hogy élvezze, ahol az életében tart.
Mindig siet, rohan. Ha mindig rohanásban van, egyik feladatot végzi a másik után, akkor nem tud az idegrendszere megfelelően regenerálódni. Akár más, akár a saját irreális elvárásainak próbál így megfelelni, a szervezetének szüksége van a lecsendesedésre, lelassulásra.
Folyamatosan stresszel. A felállított elvárások és ütemtervek nem biztosítanak lehetőséget, hogy az adrenalinszintje csökkenjen. A krónikus stressz korai öregedéssel, inzulinrezisztenciával, nem megfelelő mentális egészséggel és számos egyéb egészségügyi következménnyel járhat.
Az énidő hiányának hatásai
Az énidő hiánya ajtót nyit a krónikus stressz hosszú távú hatásainak. Szorongás és depresszió léphet fel. Ahogy az egyén mentálisan egyre rosszabb állapotba kerül, a testi problémák is megjelenhetnek, kezdve a bőreltérésektől a szív- és érrendszeri betegségekig.
Az énidő hiánya a teljesítményre is hatással lehet, különösen, ha a kreativitás fontos részét képezi mindennapjainak. Mint az élet oly sok területén, a kreativitásban is fontos szerepet játszik a szociális interakciók és az egyedül töltött idő egyensúlya, hogy a környezetéből szerzett inspirációt kibontakoztathassa az alkotói tevékenysége során.
Nemtől, munkától és szociális státusztól függetlenül mindenkinek szüksége van énidőre, hogy olyan dolgokkal foglalkozhasson, amelyek fontosak számára és feltöltik.
Az énidő kedvező hatásai
Amikor egyedül van, akkor nem kell megfelelni a különféle társadalmi elvárásoknak, és van lehetősége „ellazulni”! Az énidő növeli a függetlenséget, a magabiztosságot, elősegíti, hogy megtanulja élvezni saját maga társaságát, és megtalálja az élvezetet az egyedül töltött időben.
A mentális és fizikális eltávolodás segíti a relaxációt és a felszabadulást a nyomás és a terhek alól, teret ad az önreflexióra. Egy korábbi tanulmány szerint, ha az embereknek nem kell semmilyen specifikus feladatot végezniük, csak valamilyen kikapcsoló tevékenységet végeznek, pl. olvasnak, az önreflexiójuk is hatékonyabb működésbe kezd, s ennek hatására lehetőség nyílik a befelé figyelésre, a gondolatok és az érzelmek zavartalan vizsgálatára.
Vizsgálatok szerint az egyedül töltött idő csökkenti a megélt érzelmek amplitúdóját (mind a pozitív, mind a negatív érzelmekét). Az érzelmek központosulnak, könnyebb őket szabályozni, és „meglelni a békét”.
Az énidő a zavartalan problémamegoldásban is segíthet. Sokszor ütközhetünk abba a problémába, hogy idő- vagy energiahiány miatt aktuálisan nem tudunk foglalkozni egy problémával, és napokig, hetekig halogatjuk a megoldást. Az énidő segít priorizálni, és ötletelni a lehetséges megoldásokon.
Szükséges-e az énidő a párkapcsolatban is?
Tanulmányok szerint az énidő hiánya miatt dühöt érezhetünk és agresszív viselkedést tanúsíthatunk partnerünkkel szemben – tehát igen, az énidő mindenki számára fontos, a párkapcsolatban is. Az emberek énidő-szükséglete azonban eltérő lehet; ezért párkapcsolaton belüli konfliktushoz vezethet a partnerek eltérő szükséglete. Fontos, hogy a párok kompromisszumot alakítsanak ki az együtt töltött idő és az énidő tekintetében, hogy megtalálják az egyensúlyt az intimitásban és a függetlenségben.
Az énidő eltöltése
Nincs semmi rossz abban, ha időnként egyedül tölti az idejét és ténylegesen nem csinál semmit (se TV-nézés, se közösségimédia-használat, se olvasás). Kimutatták, hogy azok az emberek, akik naponta 15 percet töltenek „semmittevéssel”, kevésbé hajlamosak az érzelmi fluktuációra.
A digitális detoxikáció, vagyis a közösségi média időről időre történő ignorálása is kedvező hatású. A közösség média felületei összekötik ismerőseivel, folyamatos „nyomás alá helyezik”; és pontosan ez az, amit kerülni szükséges az énidő gyakorlása alatt. Próbálja néha pár órára letenni a telefonját, és szüneteltesse a közösségi médiaappok használatát!
Keressen olyan tevékenységeket, amelyek kikapcsolják! Például:
- olvasson,
- meditáljon,
- szánjon időt a hobbijára,
- menjen el sétálni,
- túrázzon,
- üljön csöndben és hallgasson zenét,
- végezzen el valamilyen régóta tervezett dolgot, pl. egy fiók vagy szekrény tartalmának selejtezését,
- írjon naplót,
- csak lebegjen egy medencében,
- ringatózzon egy függőágyban.
Az énidő célja, hogy lecsendesítse a testet és a lelket, és bármely fenti tevékenység kiváló választás lehet, ha segít az ellazulásban.
Összefoglalás
Az énidő hiánya irritabilitást (ingerlékenységet), stresszt, feszültséget szül. Ha ilyen érzésekkel szembesül, tartson egy kis szünetet a mindennapi rutinjában, álljon meg egy percre, hogy kiszellőztesse fejét és feltöltse energiaraktárait!
Az énidő teret biztosít az önreflexióra és önismeretre, segíthet a felfrissülésben, az érzelmi egyensúly helyrebillentésében, a test relaxációjában. Nemcsak a saját jóllétéhez szükséges az énidő, a környezetében élőkkel való kapcsolatán is javíthat.
Énidejét bármivel töltheti, ami segíti a kikapcsolódásban: lehet az egy új túraútvonal felfedezése, ücsörgés a parkban egy padon, vagy olvasás egy csésze kávé vagy tea mellett. Az énidő végén pedig kipihentebb, feltöltött énjével nézhet újra szembe a napi kihívásokkal és feladatokkal.
Ajánlott tartalom: