Tüdőszűrés

A tüdőszűrés korábban a tbc-baktérium által okozott tuberkulózis visszaszorításáért vívott harcban játszott fontos szerepet, jelenleg a tüdőt érintő főbb betegségek korai felismerését szolgálja.

 

A tüdőt érintő legsúlyosabb elváltozás, a rosszindulatú tüdőrák korai diagnosztizálása és az időben megkezdett kezelése életet menthet, ezért nagyon fontos és ajánlott az évenkénti tüdőszűrésen való önkéntes részvétel. Kifejezetten ajánlott a szűrővizsgálat az egyes rizikócsoportokba tartozók – erős dohányosok, cukorbetegek, HIV-fertőzöttek – számára.

 

Miért fontos a tüdőszűrés? 

Magyarország világviszonylatban első helyen áll a tüdő rosszindulatú daganatai miatti halálozás terén. A tüdőrák az esetek többségében sokáig tünetmentes, ezért rendszeres szűrővizsgálaton való részvétel nélkül többnyire csak előrehaladott, már nem műthető szakaszban fedezik fel.

 

A tüdőszűrés lehetőséget biztosít az akár halálos kimenetelű tüdőrák korai diagnosztizálására, mert a daganat korai jelei a mellkasröntgen-felvételen jól felismerhetők. A betegség természete miatt az időben felállított diagnózis a sikeres kezelés kulcsa, ezért az önkéntes tüdőszűrés minden egészségtudatos embernek ajánlott! Várandósság idején nem végezhető tüdőszűrés!

 

Fontos tudni, hogy a tüdőszűrés önmagában nem ad biztos diagnózist; az csak egyéb képalkotó eljárásokkal, laborvizsgálatokkal, tüdőrák gyanúja esetén pedig biopsziás minta kórszövettani vizsgálatával együtt állítható fel. A tüdőszűrés arra alkalmas, hogy felderítse, kell-e további vizsgálatokat végezni.

 

Kiknek kötelező a tüdőszűrés?

Az alábbi rizikócsoportokba tartozó személyek évente egy alkalommal kötelesek részt venni tüdőszűrő vizsgálaton (számukra életkortól függetlenül ingyenes a szűrés, de a jogosultságot beutalóval kell igazolni):

 

  • hajléktalanok;
  • hajléktalanok nappali melegedőjének és éjjeli menedékhelyének dolgozói;
  • utcai szociális munkát végzők;
  • népkonyha formájában nyújtott étkeztetésben foglalkoztatottak;
  • önkéntes munkát végző személyek, ha hetente legalább összesen 16 órát hajléktalanokkal foglalkoznak;
  • büntetés-végrehajtási intézetek fogvatartottakkal közvetlenül foglalkozó dolgozói;
  • befogadóállomások és közösségi szállások dolgozói;
  • rendőrségi fogdák és őrzött szállások dolgozói;
  • egészségügyi intézmények patológiai és sürgősségi osztályainak egészségügyi dolgozói;
  • egészségügyi szolgáltatók mikrobiológiai laboratóriumainak egészségügyi dolgozói;
  • egészségügyi intézmények tüdőgyógyászati járó- és fekvőbeteg-szakellátást végző szervezeti egységeinek egészségügyi dolgozói.

 

A tüdőszűrés finanszírozása

A tüdőszűrés igénybevételéért a társadalombiztosítással rendelkező személynek is fizetnie kell, kivéve, ha a vizsgálatra:

 

  • kötelezően elrendelt szűrővizsgálat keretében,
  • korhoz kötött szűrővizsgálat keretében,
  • szakképzési- és felsőoktatási intézményben tanulók szakmai alkalmassági vizsgálatai keretében kerül sor.

 

14-16 éves kor között iskolai alkalmassági vagy szakmai gyakorlaton való részvétel érdekében iskolaorvosi beutalóval és a szülő vagy gondviselő beleegyező nyilatkozatával lehet részt venni a szűrésen, térítésmentesen.

 

40 év alatti lakosok térítéssel vehetik igénybe a szűrést.

 

Az egyes foglalkozásoknál évente kötelező tüdőszűrés elvégzéséért 40 éves kor alatt jogszabályban meghatározott összeget kell fizetni, amelyet a kapott számla alapján a munkáltató megtérít a munkavállalónak.

 

40 év felettiek számára a vizsgálat évente egyszer ingyenes; a részvétel önkéntes alapú, beutaló nem szükséges.

 

A tüdőszűrő vizsgálat menete

A vizsgálat elvégzése a területileg illetékes tüdőszűrő állomás, valamint a területi mozgó szakorvosi szolgálat feladata.

 

Tüdőszűrésre röntgen- vagy CT-(computer tomographia) vizsgálat alkalmas. Mindkét képalkotó eljárás teljesen fájdalommentes és nem igényel semmilyen előkészületet a résztvevőtől.

 

A röntgenfelvételeken a mellkas csontjai és a szöveti állomány válik láthatóvá, a felvételen könnyen észrevehető az esetleges térfoglaló folyamat vagy egyéb elváltozás.

 

A röntgenvizsgálat előnye a gyorsaság. Nem igényel beavatkozást, és minimális sugárterhelés mellett megállapítható a kóros folyamat jelenléte. Hátránya, hogy nem ad pontos diagnózist, a kisebb elváltozások felderítésére nem alkalmas. A szűrés során készült leletet a résztvevő az EESZT felületén is megtalálja.

 

Amennyiben kisebb eltérések diagnosztizálására van szükség, akkor CT-vizsgálat szükséges. Ez magasabb sugárterheléssel jár a beteg számára, továbbá több időt és előkészületet igényel.

 

Országos Tüdőrákszűrő Program

Magyarországon jelenleg elérhető a HUNCHEST2 elnevezésű speciális tüdőszűrő program is, amely keretében alacsony dózisú CT-vizsgálattal szűrik az 50 évesnél idősebb férfiakat és nőket, akik megfelelnek az alábbi feltételeknek:

 

  • nincs ismert daganatos betegségük;
  • jelenleg dohányoznak,
  • a dohányzásról 15 éven belül szoktak le, és életük során 25 évig átlagosan napi 1 csomag cigarettát elszívtak.

 

A HUNCHEST2 szűrőprogramban való részvétel ingyenes.

 

Ha Ön 50 évesnél idősebb erős dohányos, vagy 50 évesnél idősebb dohányos rokona van, ajánlott a kellemetlenséget nem okozó, káros következményekkel nem járó, néhány perces vizsgálaton való részvétel. A vizsgálatra az Országos Onkológiai Intézetben (www.onkol.hu) telefonon foglalható időpont.

Kapcsolódó tartalmak

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk