Szervezett szűrések

A szűrővizsgálatok népegészségügyi célja, hogy a panasz- és tünetmentes személyek időről időre megismételt vizsgálatával korai szakaszban megtalálják azokat, akiknél betegséget megelőző állapotok vagy tüneteket még nem okozó rákmegelőző állapotok és daganatos betegségek alakultak ki.

A szűrővizsgálat így kettős célt szolgál: kizárja valamilyen abnormalitás vagy betegség fennállását, illetve megerősítheti egy elváltozás jelenlétét, amely további kivizsgálást igényel. Ilyen formában a szűrővizsgálatok a panaszmentes emberek közül kiemelik a valóban egészségeseket, másfelől „kiszűrik” a csak látszólag egészségeseket, akikben a betegség már elkezdett kialakulni, de még nem ad tünetet.

Ha a szűrővizsgálat eredménye további kivizsgálást indokol, akkor az érintetteket a megadott betegutakon további tisztázó, ún. klinikai diagnosztikus vizsgálatra utalják. A vizsgálatok szervezésében az alapellátás szereplőinek, köztük a háziorvosi szolgálatnak is fontos szerepe van.

A szűrőprogramokkal csökkenthető a betegségek miatti halálozások száma, mivel a vizsgálatok során kiszűrt, időben diagnosztizált és kezelésben részesített betegek gyógyulási és túlélési esélyei jelentősen jobbak a korai felismerésnek köszönhetően.

Szűrőprogramokkal vizsgálható betegségek

A többi fejlett országhoz hasonlóan a legnagyobb népegészségügyi kihívást hazánkban is a krónikus, nem fertőző betegségek jelentik. Az elmúlt évtizedekben a daganatos betegségek előfordulása a világ valamennyi fejlett országában jelentősen nőtt. A rosszindulatú daganatos betegségek Magyarországon is különösen súlyos népegészségügyi problémát jelentenek, az összes haláleset közel egynegyedét okozzák. Hazánkban a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás után a rosszindulatú daganatok képezik a második leggyakoribb halálokot: évente mintegy 32-33 ezren veszítik életüket ezek miatt, jóllehet az esetek egyharmada megelőzhető lenne.

A daganatos betegségek haláloki súlya a munkaképes korú lakosság (25-64 év) körében a szív- és érrendszeri betegségekhez viszonyítva mindkét nem esetében magasabb. Ez jelentősen hozzájárul a születések számát meghaladó népességfogyáshoz. Az idő előtti halálozás és az ennek következtében elvesztett egészséges életévek tekintetében a daganatos betegségek vezető helyen állnak hazánkban.

Az orvostudomány mai állása szerint a halálozási mutatók és a betegségteher csökkentésére a korai felfedezés és a korán elkezdett kezelés a legígéretesebb népegészségügyi stratégia, mert a kezelés eredményessége nagymértékben függ a betegség előrehaladottságától.

A daganatos betegségek kialakulása több szakaszból álló, akár évekig elhúzódó folyamat (lásd még: Daganatképződés), mely időszak alatt – egyes betegségek esetén – lehetőség van a kimutatásukra, azaz szűrésükre még a tünetek megjelenése előtt.

Jelenleg három szűrésnem hatékony bizonyítottan:

Lakossági szűrőprogramot jelenleg e három szűrésnemben érdemes szervezni. Az életkor alapján veszélyeztetettnek minősülő célcsoport minél nagyobb számban történő bevonására Magyarországon kiépült a népegészségügyi célú, szervezett szűrővizsgálatok rendszere.

A NNGYK irányításával hazánkban az alábbi szervezett szűrések valósulnak meg.

Jogszabály által előírtan, az 51/1997. (XII. 18.) NM rendelet alapján:

  • emlőszűrés: 45-65 év közötti nők 2 évenkénti mammográfiás vizsgálatával;
  • méhnyakszűrés: 25-65 év közötti nők háromévenkénti citológiai vizsgálatával;
  • vastagbél- és végbélszűrés: 50 és 70 év közötti életkorban kétévenként.

Hazánkban a népegészségügyi célú szervezett szűrésen való részvétel önkéntes, és tájékozott beleegyezésen alapul. A szűrésben rejlő lehetőségek azonban hazánkban sincsenek kellően kiaknázva, mivel mindhárom szervezett szűrés tekintetében viszonylag alacsony a szűrésen való lakossági részvétel. A részvételi arány a szervezett szűrővizsgálatok minőségének egyik fontos mutatója, amely kifejezi, hogy a szűrővizsgálatra meghívottak mekkora hányada tesz eleget a meghívásnak és vesz részt a szűrővizsgálaton.

 

Kapcsolódó tartalom:

Szűrővizsgálati összefoglaló nőknek

Szűrővizsgálati összefoglaló férfiaknak

 

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk