A nyelvdaganat a fej-nyaki daganatok egyik típusa. Nyelvdaganatok esetén a nyelv abnormális sejtjei osztódásba és kontrollálatlan növekedésbe kezdenek. A daganat leggyakrabban a vékony felszíni hámrétegből indul, melyet laphámráknak nevezünk.
Manapság egyre gyakrabban a betegséget HPV-fertőzés okozza, ami befolyásolja a prognózist és a terápiát is.
A nyelvdaganatok főbb tünetei
Nyelvdaganatok esetén főleg a szájüregi, elülső részből kiinduló daganatok esetén észlelhetők tünetek.
A nyelvdaganat tünetei lehetnek:
- nyelven megfigyelhető, nem múló piros vagy fehér folt;
- nyelven megfigyelhető, nem múló fekély vagy dudor;
- nem múló torokfájás;
- nyelési fájdalom;
- nem múló ajakzsibbadás;
- fájdalom vagy égő érzés a nyelvben;
- nyelvmozgatási zavar, beszédnehézség;
- nyaki dudor;
- megmagyarázhatatlan vérzés a nyelvből;
- fülfájdalom (ritka).
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tüneteket észleli, forduljon mielőbb háziorvosához. Az időben diagnosztizált nyelvdaganat kezelése egyszerűbb és prognózisa is kedvezőbb.
Fontos kiemelni, hogy ezek a tünetek nemcsak nyelvdaganat esetén jelentkezhetnek, azonban mindig érdemes utánajárni a tünetek kiváltó okának.
A nyelvdaganatok kiváltó okai
A nyelvdaganatok kialakulásának rizikófaktorai a következők:
- dohányzás,
- túlzott alkoholfogyasztás,
- HPV-fertőzés.
A nyelvdaganatok diagnosztizálása
A nyelvdaganatok diagnosztizálásához alapos kórtörténetfelvétel és fizikális vizsgálat (orvosi betegvizsgálat) szükséges. A fizikális vizsgálat során a szájüreg megtekintését követően a fül-orr-gégész orvos tükör segítségével áttekinti a garatot, valamint megtapintja a nyaki nyirokcsomókat.
Szükség lehet orrendoszkópos vizsgálatra is, amikor az orvos egy vékony csőre szerelt kamera segítségével az orron keresztül megtekinti a szájüreget, a nyelvgyököt, a garatot és a hangrést.
A diagnózis felállításhoz az alábbi vizsgálatokra is sor kerülhet:
A nyelvdaganat egyértelmű diagnosztizálásához biopsziára (szövettani mintavétel) van szükség a daganatból. A biopszia általános érzéstelenítéssel történik.
A nyelvdaganatok kezelése
A nyelvdaganatok kezelése függ a daganat típusától, elhelyezkedésétől, az esetleges áttétektől, valamint a beteg általános állapotától.
A nyelvdaganat elhelyezkedése nagy mértékben befolyásolja a kezelés módját:
- szájüregi daganat: a nyelv szájüregi részét (elülső 2/3-át) érintő daganatok esetén a daganat könnyebben érezhető, látható, ezáltal hamarabb, korai stádiumban lehet diagnosztizálni, így a sebészi eltávolítás a leggyakoribb kezelési mód;
- száj-garat (oropharyngeális) daganat: a nyelvgyöki részen (a nyelv hátsó 1/3-án) megjelenő daganatok kevés tünettel járnak, ezáltal később, előrehaladottabb állapotban diagnosztizálhatók, amikor már nyaki nyirokcsomóáttétek is kialakulhatnak, így a sebészi eltávolítás sok esetben nem elegendő.
A korai stádiumú (4 cm-nél kisebb, csak nyelvre kiterjedő) nyelvdaganatok kezelése elsősorban sebészi eltávolítással történik. Az eltávolítást követően alkalmazhatnak sugárterápiát, hogy megelőzzék a daganat kiújulását; ezt nevezzük adjuváns sugárterápiának.
Előfordulhat, hogy a daganat eltávolításának elősegítésére a sugárkezelést a sebészi terápia előtt alkalmazzák.
Szükség lehet a nyaki nyirokcsomó eltávolításra is, hogy ellenőrizzék a daganat terjedésének határait.
Előrehaladottabb esetben a sebészi kezelést kiegészítheti kemoterápia, sugárterápia, célzott terápia vagy ezek kombinációja.
Előrehaladott nyelvdaganatok esetén a kezelést követően beszéd- és evés/nyelési nehézségek jelentkezhetnek, melyek rehabilitációval mérsékelhetők.