A nyugat-nílusi láz vírusfertőzés okozta betegség, melyet a szúnyogok terjesztenek. A vírussal fertőzött szúnyogok ma már megtalálhatók Magyarország területén is, de a betegség csak ritkán válik veszélyessé.
A betegség Afrikában, Közel-Keleten, Észak-Amerikában, Nyugat-Ázsiában és Európa déli területein gyakori. A vírus terjedése a szúnyogok aktív időszakával esik egybe, Magyarországon augusztus-szeptemberben a legjellemzőbb.
A fertőzés emberről emberre még szúnyogcsípés által sem terjed.
A nyugat-nílusi láz főbb tünetei
A betegség a legtöbb esetben tünetmentesen zajlik, nagyjából az érintettek ötödénél alakulnak ki tünetek.
Jellemző tünetek:
- láz,
- fejfájás,
- ízületi fájdalom,
- hányás,
- hasmenés,
- kiütések.
Ritkán a központi idegrendszert érintő betegség, agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás is kialakulhat.
Az ilyen esetekben jelentkező tünetek:
- magas láz,
- fejfájás,
- nyakmerevség,
- görcsök,
- zavartság,
- kóma,
- bénulás,
- látási zavarok.
A súlyosabb tünetegyüttes bárkinél kialakulhat, de 60 éves kor felett gyakoribb, és szintén nagyobb a kockázat a legyengült immunrendszerű embereknél.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, illetve arra gyanakszik, hogy szúnyogcsípéssel terjedő vírusfertőzése van, vegye fel a kapcsolatot háziorvosával, és ossza meg vele a szúnyogcsípés tényét, vagy azt, hogy olyan területen járt, ahol gyakori a megbetegedés.
A nyugat-nílusi láz kiváltó okai
A nyugat-nílusi láz okozója a flavivírusok törzsébe tartozó RNS-vírus. A betegséget a kórokozóval fertőzött szúnyogok terjesztik, a gazdaállatok (rezervoárok) a madarak, a szúnyogok a madarak megcsípésével fertőződnek meg.
A kórokozó a madarak és szúnyogok alkotta körforgáson kívül embereket, lovakat és más állatokat is megfertőzhet. Emberről emberre azonban nem terjed a fertőzés, akkor sem, ha a szúnyog korábban fertőzött embert csípett meg.
A nyugat-nílusi láz lehetséges szövődményei
A betegség a legtöbb esetben ártalmatlan, nagyjából minden 150. esetben jelentkeznek súlyosabb következmények: agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás. Az ezekből való felépülés akár hetekig is eltarthat, és maradandó károsodásokkal is járhat.
A nyugat-nílusi láz diagnosztizálása
A diagnózis a tünetek és a szúnyogcsípés vagy az utazási történet alapján történik. Ha szükséges, vérvizsgálattal vagy gerincvelő-folyadék vizsgálatával igazolható a betegség.
A nyugat-nílusi láz kezelése
A betegség kezelésére nincsen célzott gyógyszeres terápia. Pihenés, bőséges folyadékfogyasztás, a tünetek enyhítésére pedig vény nélkül kapható gyógyszerek alkalmazása javasolt.
Ha a fertőzés agyvelő- vagy agyhártyagyulladássá súlyosbodik, kórházi kezelés szükséges.
A nyugat-nílusi láz megelőzése
A fertőzés a szúnyog csípésének elkerülésével előzhető meg. Ennek érdekében használjon rovarriasztót és minél nagyobb testfelületet takaró öltözéket. A betegség ellen nincsen védőoltás, viszont aki egyszer átesett rajta, az minden valószínűség szerint védett lesz.
Kapcsolódó tartalom: Hogyan kerüljük el a szúnyogcsípést?