A nyugtalan láb szindróma (restless leg syndrome – RLS) egy idegrendszeri rendellenesség, mely a láb feszítő, húzó fonákérzésével és mozgatási kényszerével jár. A betegség megnehezíti a nyugodt éjszakai pihenést is. Lehet valamilyen betegség tünete, vagy önálló tünetegyüttes. A családi halmozódás gyakori.
A nyugtalan láb szindróma főbb tünetei
A nyugtalan láb szindróma legfőbb tünete a kellemetlen, feszítő fonákérzés, viszketés, fájdalom, égő, bizsergő vagy akár rovarok mozgására emlékeztető érzés a lábban, illetve intenzív kényszer a láb mozgatására, melyet követően a tünetek megszűnnek. Ez az érzés legtöbb esetben elalvás előtt vagy éjszaka, alvás közben jelentkezik, így megzavarják a nyugodt pihenést is. A tünetek gyakorisága és intenzitása egyénenként változó lehet. Az érzések ritkán jelentkezhetnek a karokon is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fentebb felsorolt tüneteket tapasztalja, keresse fel háziorvosát, aki gondoskodik a kivizsgálásáról.
A nyugtalan láb szindróma kiváltó okai
A kiváltó okok nem pontosan ismertek. A nyugtalan láb szindróma az esetek felében önálló tünetegyüttesként jelentkezik, de társulhat betegségekhez is, mint például a krónikus vesebetegség, cukorbetegség, vashiányos vérszegénység vagy Parkinson-kór. Előidézhetik egyes gyógyszerek, vas- vagy magnéziumhiány is.
Feltételezések szerint a tünetek megjelenése összefüggésben lehet az idegrendszer egyik jelátviteli vegyületének, a dopamin egyensúlyának felborulásával.
A nyugtalan láb szindróma lehetséges szövődményei
Bár a nyugtalan láb szindróma nem vezet más súlyos állapotokhoz, a tünetek az alig zavarótól az elviselhetetlenig terjedhetnek. Sokan a tünetek miatt nehezen tudnak elaludni vagy éjszaka gyakran felébrednek. A kialvatlanság túlzott nappali álmossághoz vezethet. A nyugtalan láb szindróma súlyos formája az életminőség jelentős romlását, vagy akár depressziót is okozhat.
A nyugtalan láb szindróma diagnosztizálása
A nyugtalan láb szindróma kivizsgálása a tünetek nagyon részletes átbeszélésén alapul. Ezen kívül az orvos fizikális és neurológiai vizsgálatot végez, esetleg vérvételre is sor kerül az egyéb betegségek kizárása céljából.
A nyugtalan láb szindróma kezelése
Ha a tünetegyüttes valamilyen betegség miatt lépett fel, először az alapbetegséget kezelik (például vashiány esetén vaspótlással.)
Amennyiben meghatározható ok nélkül fordul elő a betegség, a kezelés elsősorban az életmódváltáson alapul. A dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás és a koffeinbevitel csökkentése, valamint a rendszeres testmozgás gyakran segít a tünetek enyhítésében. Jótékony hatással lehet a masszázs, a zsibbadó végtag jegelése vagy borogatása, illetve a stresszkezelés. Ha az életmódváltás nem kielégítő a tünetek csökkentésére, gyógyszeres terápia is szóba jöhet.