Terhességmegszakítás hatásai a lelki egészségre

Egy terhesség megszakítása mindig krízis helyzet, akármilyen okból történik. Sok esetben nem csak fizikailag érinti a nőt, hanem hatással lehet mentális, pszichés és érzelmi szinten is az életére. Nehézséget jelent az is, hogy az érintetteknek nem szívesen osztják meg, hogy abortuszuk volt, így a feldolgozás is nehezebb.

 

Törvényi szabályozás lehetővé teszi, hogy súlyos válsághelyzet esetén az állapotos nő a Családvédelmi Szolgálat (CSVSZ) tanácsadásán keresztül - súlyos válsághelyzetre hivatkozva - kérelmezze a terhesség megszakítását. Súlyos válsághelyzet az, ami testi vagy lelki megrendülést, vagy társadalmi ellehetetlenülést okoz.

 

Saját életét és helyzetét csak az érintett nő ismerheti megfelelő mélységgel, ezért a súlyos válsághelyzet fennállását nem kell igazolnia. A CSVSZ tanácsadásán információkkal segítik a nőt, a párt a magzati élet védelme és a súlyos válsághelyzet feloldása érdekében. A terhességmegszakításnak sokféle oka lehet, a jogszabályok által elismert életkörülményekről, határidőkről és eljárásrendről külön cikkekben olvashat.

 

Bármilyen helyzet miatt kerül sor a terhesség megszakítására, ez a hatással lehet a nő lelkiállapotára, pszichés egészségére. Azért is mert a nők számára a terhesség “kívánt volta” nem végleges struktúraként jelentkezik, hanem egy folyamatosan képlékeny, az idő múlásával változó jelenség. A művi terhességmegszakítás nemcsak akkor megterhelő folyamat, ha egy tervezett, várt magzat betegsége miatt vagy az anya egészségének megőrzése érdekében történik.

 

Ha a gyermek bűncselekmény következtében fogant, a nőnek annak következményeivel is meg kell birkóznia, ilyenkor nem ritka a szorongás, depresszió, PTSD megjelenése.

 

Ha az élethelyzet nem teszi lehetővé a gyermek megszülését, a nő akkor is komoly lelki traumán megy keresztül.

 

Természetesen mindezeket a hatásokat befolyásolhatják, felerősíthetik a terhességgel járó hormonális változások is – ezek néhány hét alatt múlnak el.

 

Fontos! Több kutatás is bizonyította, hogy az átgondolt döntésen alapuló terhességmegszakítás nem növeli a depresszió vagy más hasonló betegségek kockázatát. Az orvosi okok miatt szükségessé váló terhességmegszakítás után azonban növekedett a depresszió gyakorisága, de ez inkább a vetéléseknél megfigyelt mértékű volt.

 

Ugyanakkor vannak olyan kockázati faktorok is, amelyek megléte esetén az abortusz negatív mentális hatást eredményezhet, ilyen például a bizonytalanság, társas támogatottság hiánya, előzetes pszichés problémák, depresszió.

 

Gyakori érzelmi hatások

Ebben az élethelyzetben a nők többféle érzéssel szembesülnek, melyek közül mindegyik jogos és elfogadható. Néhány jellemző érzelem, amelyek egyszerre is megjelenhetnek az alábbiak.

 

Megkönnyebbülés és szomorúság: a két érzelem egyszerre is jelentkezhet, akár hetekkel az esemény után, váratlanul is. A fejben meghozott döntést érzelmileg nehéz lehet elfogadni, kezelni.

 

Bűntudat: azok a nők is érezhetnek bűntudatot, akik saját hibájukon kívül estek teherbe, vagy akik egészségét veszélyeztette volna a terhesség kihordása. A bűntudatot továbbá növelheti a megkönnyebbülés érzése is.

 

Megbánás: vannak, akik megbánást éreznek a terhesség megszakítása után, s utólag gondolnak arra, hogy talán mégis jobb lett volna megszülni a gyermeket.

 

Düh: irányulhat saját magára vagy olyanra, akit a nő a helyzetért hibáztat.

 

Gyász: különösen egy tervezett, várt terhesség megszakítása után jelentkezik gyász, de akkor is gyakori, ha az anya az élethelyzete miatt, saját döntés alapján nem tudta vállalni a gyermeket.

 

Poszttraumás stressz: a rémálmokkal, feltörő emlékekkel járó poszttraumás stresszállapot a beavatkozás képeit hozhatja elő, ami az emlékezés kerüléséhez, ingerültséghez is vezethet.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha úgy érzi, hogy súlyos válsághelyzetbe került a terhességmegszakítás után, forduljon pszichológushoz vagy pszichiáterhez. A területileg illetékes pszichiátriai gondozót közvetlenül is felkeresheti, a szakrendelés beutaló nélkül igénybe vehető.

 

Mit tehet érzelmi egyensúlya helyreállítása érdekében?

 

  • Beszéljen, próbálja megfogalmazni érzéseit, ne fojtsa őket magába.
  • Keressen támogató személyeket, akik meghallgatják és támogatják érzéseiben.
  • Az írás is lehet terápiás hatású, akár szabadon, akár a meg nem született gyermekhez írt levél formájában. A megírt szöveget meg is semmisítheti – csak akkor mutassa meg másnak, ha úgy érzi, hogy az segítene.
  • Támaszt nyújthat, ha listát ír az okokról, melyek a döntésre késztették.
  • Próbáljon megbocsátó, gondoskodó lenni önmagával szemben.
  • Alkalmazzon relaxációs, meditációs, stresszoldó technikákat.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk