A pikkelysömör (pszoriázis) egy krónikus autoimmun betegség. Az immunrendszer nem megfelelő működése miatt a bőrsejtek életciklusa felgyorsul, így a bőrfelszínen ezüstfehér, pikkelyszerű megvastagodások alakulnak ki. A pikkelysömör nem fertőző betegség, és megfelelő kezeléssel a tünetek jól kontrollálhatók.
Pikkelysömör főbb tünetei
A tünetek betegenként változhatnak. Néhány folttól akár egészen nagy bőrterületeket borító elváltozások jellemezhetik a betegséget. A hát, könyök, térd, láb, talp, hajas fejbőr, arc, a nemi szervek területe és a tenyér lehet érintett. Néhány hétig, hónapig tarthat a betegség tünetes szakasza, ezt nevezzük fellángolásnak. Utána csökkennek vagy teljesen megszűnnek a tünetek egy időre, ez az úgynevezett remisszió.
A tünetes szakaszban jellemző:
- piros, gyulladt foltok (léziók), amelyeket vastag, ezüstfehér pikkelyek borítanak;
- kicsi, hámló foltok (gyerekeknél gyakran ilyen formában jelennek meg);
- száraz, berepedezett bőr, amely vérezhet vagy viszkethet;
- viszketés, égő érzés vagy fájdalom az érintett területen;
- megvastagodott vagy elszíneződött körmök, pontozott körömfelszín;
- merev, fájdalmas, duzzadt ízületek.
A pikkelysömörnek több altípusát különböztetjük meg, a rájuk jellemző tünetekkel.
- A leggyakoribb a plakkos pikkelysömör, amely a betegek 80%-át érinti. A száraz, piros, viszkető, égő, gyulladt bőrléziókat megvastagodott, ezüstös pikkelyek borítják. A könyök külső részén, a térden, a hát alsó részén, a hajas fejbőrön jelentkezik.
- A ritkább formák közé tartozik a kéz- és a lábujjakat érintő körömpikkelysömör. A gyermekeknél vagy fiatal felnőtteknél általában fertőzés vagy gyógyszer hatására kialakult forma (guttált pikkelysömör).
- Találkozhatunk még a hajlatokban kialakuló inverz pikkelysömörrel, illetve ízületi gyulladással járó pikkelysömörrel (artritisz pszoriatika) is, amely bármelyik ízületet érintheti.
Mikor forduljon orvoshoz?
A kivizsgálást és az egyes formák elkülönítését általában bőrgyógyász szakorvos végzi. Ha a tünetei alapján úgy gondolja, hogy pikkelysömöre van, forduljon háziorvosához, aki gondoskodik a bőrgyógyászati szakrendelésre történő beutalásról.
Ha Ön már diagnosztizált beteg, és tünetei rosszabbodnak, forduljon kezelőorvosához. Ha az egész testét vagy nagy testfelületet borító, gennyel telt hólyagok vagy piros, hámló, viszkető bőrelváltozások jelennek meg, amit hányinger, láz, szapora szívverés kísér, hívja a 112-t és kérjen mentőt! Ezek a tünetek a pikkelysömör ritka, súlyos, gennyes típusára utalnak.
Pikkelysömör kiváltó okai
A pikkelysömör kialakulásának pontos oka nem ismert. Feltételezhetően az immunrendszer kóros működése okozza: az immunsejtek megtámadják a bőrt, ami a bőr hámsejtjeinek fokozott, gyorsabb ütemű osztódásához és cseréjéhez vezet. Egészséges emberekben a bőr legmélyebb rétegében kialakulnak a hámsejtek, és 3-4 hét kell ahhoz, hogy elérjék a bőr legkülső rétégét, ahol elhalnak és lehámlanak. A betegekben ehhez mindössze 3-7 nap szükséges, így a még nem teljesen érett sejtek plakkokban gyűlnek fel.
Genetikailag hajlamos egyénekben környezeti tényezők is kiválthatják az immunrendszer abnormális működését. Ha egyik vagy mindkét szülő érintett, az növeli a betegség kialakulásának kockázatát.
Kiváltó tényezők lehetnek genetikailag hajlamos egyénekben:
- fertőzések (Streptococcus-fertőzések, HIV);
- száraz, hideg időjárás (pl. télen rosszabbak a tünetek);
- a bőr sérülése (pl. rovarcsípés, napégés, vágás);
- stressz;
- dohányzás vagy passzív dohányzás;
- hormonális változások (menopauza, serdülőkor);
- alkoholfogyasztás;
- gyógyszerek (pl. egyes fájdalomcsillapítók vagy magas vérnyomás elleni gyógyszerek);
- szisztémás szteroidkezelés gyors leépítése.
Pikkelysömör lehetséges szövődményei
A pikkelysömör más betegségekre is hajlamosíthat. Megnő a valószínűsége a következő betegségek kialakulásának:
- szív- és érrendszeri betegségek a krónikus gyulladás miatt;
- magas vérnyomás;
- II-es típusú cukorbetegség;
- elhízás;
- depresszió, szorongás;
- más autoimmun betegségek (pl. Crohn-betegség, lisztérzékenység);
- kötőhártya-gyulladás (konjunktivitisz), szemhéjgyulladás (blefaritisz), a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya gyulladása (uveitis);
- ízületi gyulladással járó pikkelysömör (artritisz pszoriatika).
Pikkelysömör diagnosztizálása
A pikkelysömör bőrtünetei annyira jellegzetesek, hogy általában a fizikális vizsgálat elég a diagnózishoz. Ritka esetekben szövettani mintavételre, biopsziára lehet szükség a bőrből.
Pikkelysömör kezelése
A pikkelysömör jelenleg nem gyógyítható, de kezeléssel a tünetek csökkenthetők, és remisszió – tünetmentes időszak – érhető el. A kezelés célja a hámsejtek gyors növekedésének megakadályozása és az elhalt szaruréteg eltávolítása. Helyi kezelés (krémek, kenőcsök stb.), fényterápia és gyógyszeres terápia (szájon át szedett vagy injekció/infúzió formájában adott) alkalmazhatók a betegség kezelésére.
Az alkalmazott kezelés a tünetek súlyosságától függ, valamint attól, hogyan reagált a korábban alkalmazott kezelésekre. Orvosa a legenyhébb kezelési módokat próbálja ki először, és szükség szerint fokozatosan halad az erősebb gyógyszerek felé. Valószínű, hogy több gyógyszert is ki kell próbálnia, mielőtt a megfelelő kombinációt megtalálják.
Mit tehet pikkelysömör esetén?
Ha Önnek pikkelysömöre van, az alábbi ajánlások betartásával jelentős mértékben javíthatja az életminőségét:
- Szedje gyógyszereit orvosa előírása szerint, hogy a betegség fellángolását megakadályozza.
- Legyen rendszeres kapcsolatban kezelőorvosával, a kontrollvizsgálatokon jelenjen meg.
- Mivel megnő a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, mozogjon rendszeresen, és étkezzen egészségesen.
- Csökkentse az alkoholfogyasztást, ha dohányzik, akkor próbáljon meg leszokni.
- Mivel a stressz ronthatja a tüneteket, sajátítson el stresszkezelési technikákat.
- A bőrtünetek nagy érzelmi teherrel járhatnak – ha azok megjelenése miatt szorong, beszéljen háziorvosával, bőrgyógyászával, ők a megfelelő szakemberhez (pszichológus, pszichiáter) irányítják Önt. Csatlakozzon egy támogató csoporthoz – ha betegtársaival találkozik, az növelheti az önbizalmát, és praktikus tanácsokat kaphat a betegség kezeléséről a mindennapi élet vonatkozásában (lásd még: Pikkelysömör kezelése).
Pikkelysömör megelőzése
A pikkelysömör kialakulását nem lehet megelőzni.
Pikkelysömör gyermekkorban és várandósság idején
A pikkelysömör a páciensek 40%-ában 16 éves kor előtt kezdődik el, 10%-ukban pedig 10 éves kor előtt jelennek meg először a tünetek. Ebben az időszakban a betegség általában enyhe lefolyású, és jól reagál a kezelésre. A plakk típusú és a guttált forma a leggyakoribb gyermekekben (lásd még: Pikkelysömör kezelése).
A pikkelysömör nincs hatással a termékenységre. Ha Ön terhességet tervez, mindenképpen már hónapokkal előtte beszéljen kezelőorvosával. Néhány gyógyszernek ki kell mosódnia a szervezetéből, hogy ne károsítsa a magzatot. A bőrtünetek javulhatnak, vagy nem változnak terhesség alatt. Csak a páciensek kis részében (10-20%) rosszabbodnak a tünetek. A császármetszés miatt a műtéti heg mellett vagy máshol megjelenhetnek, súlyosbodhatnak a tünetek. Ha szoptatni szeretne, mindenképpen beszéljen előtte bőrgyógyászával, hogy milyen gyógyszerek alkalmazhatók szoptatás mellett.