A prosztataspecifikus antigén (PSA) egy prosztata által termelt fehérje. A PSA szintje megemelkedhet jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, illetve prosztatagyulladás hatására. Olykor a magas PSA-szint hátterében viszont a prosztata rosszindulatú daganata áll.
A PSA normál értéke 4 ng/ml-ig elfogadott. A PSA-szint ellenőrzését többek között a prosztatarák szűrésére és az állapot alakulásának követésére is alkalmazzák. Fontos azonban kiemelni, hogy daganat diagnosztizálására nem alkalmas, csupán támpontot nyújt a további vizsgálatokhoz (pl. biopszia).
Amennyiben prosztatadaganat áll fenn, akkor a PSA szintje utalhat a terápia sikerességére vagy a daganat viselkedésére is. Ilyenkor a PSA-szint emelkedése a tumor növekedésére, míg csökkenése a tumor visszafejlődésére utalhat. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a PSA-szint alapján nem lehet egyértelműen következtetni a daganat agresszivitására.
A PSA-szint mérésének indikációi
Azoknak a férfiaknak javasolt a PSA-szint mérésének elvégzése, akik az alábbi, prosztataproblémákra jellemző tüneteket észlelik:
- gyakori vagy sürgető vizeletürítés;
- nehéz vagy kellemetlen vizeletürítés;
- vér a vizeletben vagy az ondóban;
- hátfájdalom lumbalis tájékon;
- combban vagy csípőben érzett fájdalom.
A vérvizsgálat előtt 2 nappal kerülni kell a nagy megterhelésű fizikai aktivitást, ami szintén hatással lehet a prosztatára (pl. biciklizés), valamint kerülni kell az ejakulációval járó tevékenységeket is.
A PSA-szint eredményének értékelése
Amennyiben a PSA-szint megemelkedett, az még nem feltétlenül utal prosztatadaganatra. Ráadásul vannak olyan prosztatadaganatban szenvedő betegek is, akiknek normális a PSA-szintjük (az esetek 15%-ában).
A PSA-szintet számos gyógyszer tudja csökkenteni, de ehhez hasonló hatással lehet a kemoterápia, valamint az elhízás is.
A fenti okokból előfordulhat az is, hogy a kapott akár pozitív, akár negatív eredmény téves, ezért nem vonhatók le biztos következtetések pusztán a PSA-szint alapján. A teljes klinikai képet, a többi vizsgálat eredményét is figyelembe véve szükséges értelmezni a teszt eredményét.
A PSA-szint mérésének előnyei és hátrányai
Számos országban a PSA-szint mérése nem része a szervezett szűrővizsgálatoknak, ugyanis a populációszintű vizsgálatok arra utalnak, hogy a tévesen pozitív eredmények viszonylagos magas aránya számos szükségtelen invazív vizsgálat indikációja lehet.
Más kutatások azonban azt mutatják, hogy a PSA-szint mérése segíthet csökkenteni a prosztatarák miatti halálozást populációszinten, ugyanis a PSA-szint rendszeres mérésével gyakrabban fedezik fel a betegséget még korai stádiumban.
A fenti szemléletbeli különbségektől függetlenül fontos hangsúlyozni, hogy egyéni szinten érdemes részt venni a prosztatadaganat megelőzését célzó szűrővizsgálaton 50 év felett. Amennyiben Önnél magasabb a prosztatadaganat kialakulásának kockázata (pl. családban előforduló prosztatadaganat esetén), akkor akár korábban is érdemes lehet elkezdeni a rendszeres szűrést. Ezzel kapcsolatban beszéljen kezelőorvosával.
Lásd még: Szűrővizsgálati összefoglaló férfiaknak