A pozitronemissziós tomográfia – PET-vizsgálat – során szájon át belégzéssel vagy injekció formájában pozitronokat sugárzó izotópot juttatnak a szervezetbe, és egy készülékkel felvételeket készítenek a sugárzás követésével.
A bejuttatott izotóp egy speciális cukor, amely részt vesz a sejtek élettani folyamataiban, így az izotóp hasznosulásának követésével kórossá vált élettani, biokémiai és sejtes anyagcsere-folyamatok vizsgálhatók.
A PET-készülék az izotóp sugárzását észleli, és a számítógép ennek erősségét analizálva alkotja meg a képet. Magyarországon önmagában már nem végeznek PET-vizsgálatot, azt általában kombinálják CT- vagy MR-vizsgálattal.
A PET (illetve a PET-tel kombinált CT-, MR-vizsgálatok) elsődleges felhasználási területe a daganatos elváltozások kivizsgálása (onkológiai diagnosztika), de a szívizomzatot, illetve a központi idegrendszert érintő megbetegedések azonosítására is gyakran alkalmazott képalkotó eljárás.
A daganatos sejtek energiaigénye jóval meghaladja a normál sejtekét, így azok cukorból is többet fogyasztanak. Mivel a vizsgálat során felhasznált izotóp speciális cukormolekula, nagyobb koncentrációban lesz megfigyelhető a daganatos területen.
A szívvizsgálat során ezzel szemben kimutathatók azok a területek, ahol valamilyen oknál fogva éppen csökkent a sejtek anyagcseréje, ami arra utalhat, hogy az érintett terület károsodott.
A vizsgálat alkalmas az agydaganatok kimutatására is, valamint fontos szerepet játszhat egyes epilepsziás betegségek, illetve az Alzheimer-kór korai diagnosztizálásában is azáltal, hogy megmutatja, az agy mely területei aktívabbak, és melyek kevésbé aktívak.
A PET segítségével számos megbetegedés már korai stádiumban azonosítható, valamint használható a kezelés hatásosságának ellenőrzésére is.
A PET-vizsgálat menete
A vizsgálat megkezdése előtt a szakembereknek feltétlenül tudniuk kell arról, ha a páciens várandós, szoptat vagy klausztrofóbiás.
Fontos továbbá megemlíteni az orvosnak:
- ha a betegnek előfordult már súlyos allergiás reakciója;
- ha az elmúlt időszakban vagy a vizsgálat végzésekor olyan krónikus betegségben szenved, mint például a cukorbetegség;
- ha vitaminokat, táplálékkiegészítőket vagy gyógynövénykészítményeket szed.
A vizsgálatot megelőző esetleges étel-ital fogyasztási tilalomról előzetesen tájékoztatják a beteget. Ezeket az instrukciókat feltétlenül be kell tartani.
A vizsgálat során először a speciális izotópot a szervezetbe juttatják. Ezt követően a páciensnek nyugalomban kell feküdnie a PET-szkennerben. A szkenner rögzíti, hogy mely szövetek, sejtek milyen mennyiségben használják fel a bejuttatott „nyomjelző” anyagot.
A vizsgálat időtartama hozzávetőleg 20 perc.
A PET-vizsgálat nem kívánt hatásai
A vizsgálat során nagyon ritkán a beadott izotóp hatására túlérzékenységi reakció alakulhat ki. Az ilyen jellegű allergiás reakciók ellátására azonban a vizsgálatot végző intézmény fel van készülve.
Bár a vizsgálat során a sugárzás mértéke csekély, az mégis beavatkozhat a magzat fejlődésébe, így terhesség során a PET-vizsgálat általában ellenjavallt. Fontos közölni az orvossal azt is, ha a beteg szoptat, mert az anyatejes táplálással is többletsugárzásnak teheti ki az újszülöttet.