A rosacea gyakori bőrbetegség, amely az arcon, orron, állon, esetleg a szemek körül megjelenő gyulladással, értágulattal, égő érzéssel jár.
Kellemetlen pattanások, gennyel telt csomók, értágulatok is kialakulhatnak. A tünetek kezdetben hirtelen, rohamszerűen jelentkeznek pl. hideg- vagy meleghatásra. Leggyakrabban középkorúakat (30-60 év) érint, elsősorban nőket és világos bőrű személyeket, azonban férfiak esetében súlyosabb tünetekkel járhat.
Megfelelő kezeléssel kordában tartható a betegség.
A rosacea tünetei
A betegség korai tünete a bőrpír hő, szél, UV-sugárzás hatására, illetve stresszhelyzetben. Kezdetben ez a bőrpír eltűnik. A bőrpír szimmetrikusan az orron, állon, orcán, ritkábban a szemhéj bőrén jelentkezik. A betegségre a lassú progresszió jellemző.
A piros foltok később összefolyhatnak, és értágulatok alakulnak ki, amelyek már nem tűnnek el. Később az arcon gyulladt, piros csomók jelentkeznek, amelyek szintén összefolyhatnak, mindezt kellemetlen, égő érzés kísérheti az arcon. Hideg, meleg vagy stressz hatására a tünetek tovább súlyosbodnak. Súlyosabb esetben a szemhéjak bőrét és a szemeket is érintheti a betegség.
A tüneteket kiegészítheti még fokozott faggyútermelés, pattanások megjelenése, valamint az orr karfiolszerű megnagyobbodása (rhinophyma).
A rosacea típusai
A betegségnek az alábbi típusait különböztetjük meg:
- papulopusztuláris rosacea;
- fimatózus rosacea;
- okuláris rosacea;
- granulomatózus rosacea;
- eritematoid/teleangiektatikus rosacea.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fent említett tüneteket észleli, mihamarabb célszerű bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni, mert a rosaceát el kell különíteni más kórképektől (pl. bőrgyulladás, autoimmun betegségek, pattanásos bőr), hogy megfelelő diagnózist és kezelést kapjon a páciens.
Amennyiben rosacea esetén szemfájdalom, homályos látás, vörös szem alakul ki, sürgősen orvoshoz kell fordulni.
A rosacea kiváltó okai
A rosacea pontos oka nem ismert, kialakulásában valószínűleg az öröklött hajlamnak, környezeti tényezőknek és a túlműködő immunrendszernek is szerepe van. A betegség nem fertőző.
Hajlamosító tényezők lehetnek a következők:
- örökletes hajlam;
- vérnyomáseltérések, -ingadozások, hypertonia (magasvérnyomás-betegség);
- a gyomor-bél rendszer betegségei, pl. gyomorsavtermelési zavar, idült székrekedés;
- epehólyag-gyulladás;
- hormonális tényezők, pl. klimax, petefészek-rendellenesség;
- izgalom, stressz;
- kortikoszteroid szedése;
- alkohol, feketekávé, vörösbor, forró-fűszeres ételek fogyasztása (kimelegedést okoznak);
- napégés;
- szauna, forró fürdő;
- gyógyszerek, amelyek tágítják az ereket;
- testmozgás, futás;
- bőrflóraeltérések, pl. bőratkafertőzés (Demodex folliculorum).
A rosacea szövődményei
A bőr megvastagodhat az állon és az orron, amelyek így megnagyobbodhatnak. Ez a forma inkább férfiakra jellemző. Szövődménye lehet még szaruhártya-gyulladás, amelyet sürgősen kezelni kell.
A rosacea diagnosztizálása
A tünetek alapján a bőrgyógyász felállítja a diagnózist. A betegséget fontos elkülöníteni a pattanásoktól, szőrtüszőgyulladástól, autoimmun betegségektől (lupus, pikkelysömör). Amennyiben atkára van gyanú, akkor az orvos mintát vesz (bőrkaparék), és mikroszkóp alatt megfestve látható az atka (Demodex folliculorum).
A rosacea kezelése
A rosacea gyógyíthatatlan betegség, a kezelés a tünetek enyhítésére fókuszál. A kezelés hossza a tünetek típusától és súlyosságától függ.
A betegség gyakran kiújulhat.
- Amennyiben valamilyen kiváltó betegség áll a háttérben, először azt kell kezelni (pl. bélbetegség, petefészek-rendellenesség stb.).
- Minden provokáló tényezőt (alkohol, napfény, meleg/hideg hatások stb.) kerülni kell.
- Érösszehúzó hatású krémek ideiglenesen csökkenthetik a kipirosodást.
- Krémek, gélek segíthetnek a gyulladás csökkentésében (pl. kéntartalmú vagy ichtyolos rázókeverékek, illetve antibiotikum-tartalmú oldatok). Fontos, hogy szteroidot ne alkalmazzon a beteg az arc bőrén, mert csak tüneti kezelésként szolgál, és abbahagyásakor újra fellángol a rosacea.
- A bőr hidratáltságára figyelni kell, mert a kiszáradás is fokozza a gyulladásos tüneteket.
- Súlyos esetben szájon át szedett antibiotikumra is szükség van (pl. metronidazol).
- Előrehaladott betegség esetén retinsavszármazék is adható (pl. isotretinoin), terhesség esetén azonban nem szabad szedni.
- A rádiófrekvenciás/lézeres kezelés a tág ereket összehúzza, rosaceában is alkalmazzák.
- A rhinophyma sebészi úton kezelendő.
Mit tehet rosacea esetén?
Mindent érdemes kerülni, ami az arc kipirosodását okozhatja (pl. alkohol, forró ételek, italok, fokhagyma, fűszerek, hideg- vagy meleghatások stb.).
Kerülni kell a szaunát, forró fürdőket, direkt napsugárzást – ezek mind vérbőséget okoznak, és provokálják a tüneteket, rohamokat.
Az arcra használt kozmetikumok esetén törekedni kell arra, hogy a kozmetikum hidratáló, vízbázisú legyen, mert az olajos, vazelines krémek elzárják a faggyúmirigyeket, és még tovább fokozhatják a gyulladásos tüneteket.
Szabadban tartózkodáskor fényvédő krémek használata szükséges. Tanácsos 50 faktorosat választani, és azt a rosaceára használt gyógyszerek után, a sminktermékek előtt kell az arcra kenni. Hideg, szeles időben sál, símaszk viselése javasolt.
Fontos a megfelelő bőrápolás, kerülni kell a bőr túlzott dörzsölését, gyakori piszkálását. Naponta kétszer arctisztító (nem szappan) használata javasolt, és fontos a bőr hidratálása. llatanyagot, alkoholt, mentolt, kámfort, ureát nem tartalmazó kozmetikumok használata javasolt.
A kipirosodás megfelelő alapozóval eltüntethető.
A rosaceás rohamok megelőzése
A helyes arcápolás, krémezés, hidratálás megelőzheti a kipirosodással járó rohamokat. Mindenképpen kerülni kell a direkt napsugárzást, szoláriumot, szaunát, meleg fürdőket. A helyes étrend és életmód kialakítása, az alkohol, dohányzás mellőzése rendkívül fontos.