A seb a bőr, illetve a nyálkahártya szövethiánya vagy szöveti károsodása. A kisebb sebek sebkezelése otthoni körülmények között is lehetséges, és nem igényel orvosi ellátást.
A sebek igen változatosak lehetnek. A seb keletkezése szerint lehet metszett, vágott, szúrt, lőtt, zúzott, harapott, szakított, repesztett, esetleg horzsolt sebről beszélni. Ezen kívül a seb kialakulhat égés, fagyás, sugárzás, sav vagy lúg hatása következtében is (lásd még: Marószer okozta sérülések).
A seb lehet heveny (akut) vagy idült (krónikus). Azokat a sebeket nevezzük krónikus sebeknek, amelyek legalább 6 hete nem gyógyultak.
Mikor forduljon orvoshoz?
A legtöbb esetben a kis sérüléseket otthoni körülmények között elegendő ellátni, maguktól meggyógyulnak.
Az alábbi esetekben azonban érdemes orvoshoz fordulni:
- ha a seb mély, például szúrt sérülés esetén minden esetben, illetve, ha a vérzésnyomás ellenére sem csillapodik;
- ha a szennyeződést nem sikerült eltávolítani a sebből;
- ha a sebben idegen test vagy szennyeződés található;
- ha a keze sérült súlyosabban;
- ha a vágás az ízületig hatolt;
- ha a seb pár milliméternél mélyebb, vagy nagyobb szövethiány keletkezett, így a sebszélek egyesítésére öltésre vagy sebzáró ragasztóra van szükség;
- ha a sérülés a szemet, a szem környékét vagy a szemhéjat érinti;
- ha a seb kinézete, állapota változik, például bepirosodik, duzzadtabbá válik, erősödik a fájdalom;
- ha a sebhez láz is társul;
- harapott seb esetén minden esetben orvoshoz kell fordulni;
- ha a seb földdel, nyállal vagy szennyezett vízzel érintkezett (ilyenkor nagyobb az esélye a tetanusz, illetve a veszettség kialakulásának);
- ha a seb nehezen vagy nem gyógyul.
A bőr rétegeit áttörő harapott seb esetén mindig forduljon orvoshoz!
Cukorbetegség esetén mindenféleképpen keressen fel egy orvost, hiszen ebben az esetben a sebek nehezebben gyógyulnak és könnyebben elfertőződhetnek!
A sérülések szakszerű ellátása érdekében keresse fel a területileg illetékes sebészeti vagy traumatológiai ügyeletet. Súlyos sérülés esetén hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
Vérzés és fájdalomcsillapítás
Amennyiben nagyfokú vérzést tapasztal, mihamarabb meg kell állítani azt. Ehhez használjon egy tiszta ruhadarabot vagy kötszert, és gyakoroljon enyhe nyomást a sebre. Ha a kötszer átitatódott, tegyen rá még egy réteget, de ne távolítsa el az átitatott réteget!
Ha a seb a felső végtagon van, tartsa a karját a feje fölé. Alsó végtag esetén feküdjön le, és a lábát emelje a magasba. Ezekkel a gyakorlatokkal némileg csökkenthető az érintett végtag ereiben a nyomás, ami segíti a vérzés csillapítását és elállítását.
A sérülést követő fájdalom olykor akár olyan mértéket is ölthet, hogy fájdalomcsillapító alkalmazására lehet szükség. Vérző seb kezelése esetén kerülje az acetilszalicilsav alkalmazását, mivel az acetilszalicilsav lassítja az alvadási folyamatokat.
Amennyiben a fájdalom a sebkezelést követően fokozódik, forduljon orvoshoz!
A helyes sebkezelés menete
A helyes sebkezelés otthoni körülmények között az alábbi lépések szerint történjen:
- Alaposan mosson kezet a sebkezelés előtt.
- Először folyó víz alatt öblítse ki a sebet, de ne használjon szappant, majd távolítsa el a szennyeződéseket, illetve – amennyiben lehet – az idegen testeket, csipesz segítségével.
- Szárítsa meg a seb környezetét óvatos mozdulatokkal, törölköző vagy vattakorong segítségével, illetve távolítsa el a felesleges bőrfoszlányokat a seb tetejéről.
- Fedje be lazán a sebet. Fontos, hogy olyan anyagot használjon, ami nem ragad bele a sebbe. Érzékeny területen a ragasztótapasz használata nem ajánlott.
- Ha a seb olyan helyen van, amit nem lehet befedni, ügyeljen a seb tisztán tartására.
- A sebet naponta kötözze át.
Fedett állapotban a seb nedves marad, ami elősegíti a seb gyógyulását, illetve megelőzi a seb baktériumokkal való felülfertőződését és begyulladását.
Égési sérülés esetén az érintett területet hideg, folyó víz alatt kell tartani, majd szappanos mosást követően lazán be kell kötözni.
Fertőtlenítő krémek alkalmazása általában nem szükséges, azonban az antibiotikum-tartalmú krémek használata számos előnnyel járhat, például megakadályozhatja a seb fertőzését.
A sebgyógyulást segítő tényezők
Fontos, hogy ügyeljen az egészséges étkezésre és a mértékletes alkoholfogyasztásra, valamint próbáljon meg felhagyni a dohányzással. Ezek mind felgyorsíthatják a sebgyógyulási folyamatokat.
Amíg a seb nem gyógyult be teljesen, kerülje az úszást. A friss heget érdemes a napfénytől védeni (lásd még: Napégés és fényvédelem).
Krónikus seb kezelése esetén mindig tartsa be az orvos utasításait. A terápia minden komponensét szükséges alkalmazni, beleértve a kompressziós terápiát, a keringéstámogató gyógyszereket, a sebgyógyulást segítő tápszereket és az intelligens kötszereket.
A seb lehetséges szövődményei
Sérülés esetén a leggyakoribb szövődmény a sebfertőzés. Ha a seb nem gyógyul, vagy egyre pirosabbá, duzzadtabbá, melegebbé válik, vagy nedvedzik, genny szivárog belőle, vagy kellemetlen szagot áraszt, az a fertőzés és a sebgyulladás jele. A láz, valamint a nyaki, hónalji és lágyéki nyirokcsomó-megnagyobbodás szintén jelezhetik a seb elfertőződését.
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz!
A sebfertőzés egy speciális esete a nekrotizáló fasciitis, melyet a Clostridium és Streptococcus baktériumtörzsek okozhatnak. Ezen kívül orbánc is megjelenhet szövődményként. Mindkét esetben a bőr duzzadt, piros, fájdalmas, fényes, de olykor bevérzésre hasonlíthat, illetve láz is jelentkezhet.
Ha ilyen tüneteket tapasztal, minél hamarabb forduljon orvoshoz!
Egyes esetben az ízületközeli heg a mozgástartomány beszűkülését eredményezheti. Ekkor szintén érdemes orvoshoz fordulni, mert az ízület rehabilitációjára számos módszer áll rendelkezésre. Ilyenkor háziorvosa segíthet a megfelelő szakrendelésre történő beutalásban.
Lásd még: