A poszttraumás stressz zavar (röviden PTSD) felzaklató, félelmetes vagy stresszes életesemény hatására alakulhat ki. Sok nő számára a szülés is olyan traumát jelent, amit nehéz feldolgozni – ez a PTSD speciális formájához vezethet.
A poszttraumás stressz zavar (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) lényege, hogy az azt kiváltó esemény során átélt érzelmeket – félelem, tehetetlenség, rettegés – később újra meg újra átéli az érintett. A szülés utáni PTSD a szülések 3-4 százalékánál alakul ki, elsősorban az anyánál, de érintheti azokat az apákat is, akik végigkísérik a szülést.
A szülés utáni PTSD tünetei
A PTSD tünetegyüttest háborúk, természeti katasztrófák, fegyveres támadás, közlekedési balesetek túlélőinél fedezték fel, de később egyértelművé vált, hogy más traumatikusan megélt események – bántalmazás, szexuális abúzus, szülés – is okozhatnak PTSD-t.
A betegség fő tünete, hogy az érintett a traumát állandóan újraéli, újrajátssza, vagy rendszeresen azzal álmodik, csak arra tud gondolni. Jelentkezhetnek szervi okok nélkül valós testi panaszok is: fájdalmak, görcsök, hasmenés, esetleg pánikroham, verejtékezés, szívritmuszavarok, heves szívdobogásérzés, illetve tipikus tünet az alvás- és a koncentrációszavar.
A PTSD tünetei a szülés után néhány héttel is jelentkezhetnek, de előfordul, hogy csak hónapokkal később alakulnak ki, és akár éveken keresztül is megmaradhatnak.
A szülés utáni PTSD tünetei lehetnek:
- a szülés emlékeinek rendszeres újraélése tolakodóan feltörő, képzeletbeli képek formájában, gyakran akaratlanul,
- rémálmok,
- elkerülő magatartás (minden olyan személy, hely, dolog kerülése, amely a traumára emlékezteti),
- a következő szülés kerülése (az anya nem vállal több gyermeket),
- alvászavar,
- állandó szorongás, veszély érzése,
- ingerlékenység,
- apátia,
- pánikroham, sírásroham,
- szívritmuszavarok, heves szívdobogás, fulladás, mellkasi szorítás.
A tünetek egy része megegyezik a depresszió tüneteivel: a kutatások szerint a PTSD-s nők több mint fele depresszióval is küzd.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a PTSD-re jellemző tüneteket tapasztalja, amelyektől több mint két hétig nem tud szabadulni, forduljon mielőbb pszichológushoz vagy pszichiáterhez.
A megfelelő szakember megkeresésében kérje háziorvosa segítségét, vagy keresse fel a területileg illetékes pszichiátriai szakrendelést. A pszichiátriai rendelés beutaló nélkül felkereshető.
Tartósan fennálló, visszatérő lelki gondok esetén hívhatja a 0–24 órás, ingyenesen elérhető Lelki Elsősegély Szolgálatot is a 116-123-as számon. A szolgálat munkatársai krízishelyzetekben és tanácsadás céljából is rendelkezésre állnak.
A szülés utáni PTSD diagnosztizálása
A pszichológus vagy pszichiáter az anyával való beszélgetés során tárja fel a PTSD tüneteit. A diagnózis felállításánál fontos a betegség megkülönböztetése a szülés utáni depressziótól, mert a tünetek gyakran mutatnak átfedéseket, de kezelésükben különböző módszerekre van szükség.
A szülés utáni PTSD okai
Az emlékek eltárolása és feldolgozása bonyolult agyi folyamat, amelynek központja a hippokampusz. Ha az emlékhez trauma is társul, akkor a folyamatba egy másik agyterület, a félelemérzetért felelős amygdala is bekapcsolódik. Ennek következménye, hogy ha a PTSD-ben szenvedőt az adott eseményre emlékezteti valami (pl. kép, hang, szag, gondolat, érzelem), akkor azt szinte valós élményként újra átéli.
A PTSD kialakulásában szerepet játszó tényezők:
- a szülés közben átélt trauma ( sürgősségi császármetszés),
- a szülés szubjektív megélése (az anya mennyire élte meg negatívan az eseményt),
- a támogatás hiánya (pl. az anya szülés közben magára maradt).
A PTSD kialakulására hajlamosító tényezők:
- várandósság alatti depresszió, egészségügyi szövődmények,
- nem várt terhesség,
- a szüléstől való intenzív félelem,
- az anya hajlama a pszichiátriai betegségekre,
- az anya a várandóssága előtt már átélt PTSD-t okozó eseményt,
- házassági problémák (pl. hirtelen szakítás, válás),
- az anya bántalmazása a várandósság idején,
- a támogató partneri, baráti, családi háttér hiánya,
- az újszülött betegsége (különösen, ha műtéti beavatkozást igényel).
A szülés utáni PTSD szövődménye
A PTSD kezdeti időszakában a traumán átesett anya az újszülöttet is elutasíthatja, ezért sérülhet az anya–gyermek kötődés, illetve megromolhat a partnerrel vagy az idősebb gyermekkel (gyermekekkel) való kapcsolat is.
A szülés utáni PTSD kezelése
A szülés utáni PTSD kezelésénél elsődleges, hogy az érintett anyák megfelelő szakorvosi és lelki támogatást kapjanak. Ha a környezetük biztonságos, a tünetek mégis elhúzódnak, akkor kezelése elsősorban pszichoterápiával, ezen belül a kognitív viselkedésterápia és az EMDR módszerével történik.
Az EMDR egy viszonylag új és rendkívül hatékony traumafeldolgozási technika, hatására a pszichés panaszok erőteljesen csökkennek vagy teljesen megszűnnek.
A pszichoterápia mellett a PTSD gyógyszeresen is kezelhető: a tünetek enyhítésében hatékony az SSRI típusú antidepresszánsok egy része (a szerek többsége viszont szoptatás alatt nem ajánlott, lásd még: Gyógyszerbiztonság várandósság és szoptatás idején).
A szülés utáni PTSD megelőzése
A szülés utáni PTSD-t leginkább a kockázati tényezők kizárásával lehet megelőzni, amelyek azonban nem feltétlenül küszöbölhetők ki teljesen. Sokat segíthet a várandósság és a szülés alatti megfelelő, udvarias tájékoztatás a védőnők és az orvosok részéről, az egészséges életmód, illetve hogy a csecsemőgondozás és az egyéb elfoglaltságok mellett is maradjon az édesanyának elegendő ideje a pihenésre, kikapcsolódásra.
Lásd még:
- Gyermekvárás egészségesen
- Pihenés baba mellett