A szembetegségek körében gyakori a szemhéjakat érintő gyulladás (blepharitis).
A szemhéjgyulladás kiterjedhet a szemhéj szélének teljes területére, amikor a szem kötőhártyájával érintkező szemhéjszéli része is gyulladt lehet. Súlyosabb állapotban sűrű pislogást kiváltó, átmeneti homályos látást okozhat a gyulladás következtében keletkező és a kötőhártyára kerülő váladék.
Megkülönböztetünk elülső és hátulsó szemhéjgyulladást: az elülső a szemhéj bőr felőli, vagyis külső részét és a szempillákhoz csatlakozó mirigyeket érinti, a hátulsó szemhéjgyulladás pedig – ez a gyakoribb – a szemhéj belső, szemmel és kötőhártyával érintkező felületén alakul ki. A szemhéj gyulladása – a kellemetlen tünetek ellenére – a látást nem veszélyezteti
Szemhéjgyulladás lehetséges tünetei
- Égő, viszkető, duzzadt szemhéj;
- szemszárazság;
- erőteljes könnyezés;
- pislogáskényszer;
- a reggeli ébredés után fehér színű, beszáradt váladéktól összeragadó szemhéjak;
- fényérzékenység;
- idegentest-érzés a szemben;
- a szemhéj korpás hámlása, kivörösödése, esetleg kisebesedése;
- tartósan fennálló tünetek esetén árpák/?/ kialakulása a szemhéj szélén.
Mikor forduljon orvoshoz?
A néhány nap alatt el nem múló szemhéjgyulladás sok esetben valamilyen egyéb bőrtünethez vagy betegséghez társul – például seborrheás bőrgyulladás, rozácea –, így kizárólag házilagos kezeléssel nem gyógyítható. Társult bőrbetegség híján is orvoshoz kell fordulni, ha a gyulladás makacs, 3-4 napon túl is fennáll.
Szemhéjgyulladás lehetséges okai
- Oka lehet valamilyen bakteriális fertőzés. Baktériumok a bőr felszínén mindenhol megtalálhatók, így a szemhéjakon is. Ezek némelyikének túlszaporodása okozhat szemhéjgyulladást.
- A szemhéjak szélein található mirigyek eltömődése, illetve fertőződése is.
- Allergizáló porok, pollenek, kozmetikumok, szemcseppek.
- Műszempilla – viselésekor különösen ügyelni kell a szemszéli higiéniára.
Szemhéjgyulladás kezelése
A legtöbb esetben a házilagos kezelés is eredményes lehet. Ennek során különös gonddal kell ügyelni a szemhéjak higiéniájára. A gyulladt szemhéjon, szemhéjszélen ne maradjon beszáradt váladék, azt óvatosan el kell távolítani, le kell törölni – például tiszta, langyos vízbe mártott fültisztító pálcikával. A tisztításhoz használható babasampon is: 1 rész sampon 10 résznyi víz hígításban. A gyulladt szemhéj tiszta, langyos vízzel naponta többször, alkalmanként 5-10 percen keresztül borogatható is. A borogatáshoz gyógynövényfőzeteket (pl. kamilla) nem szabad használni.
A szemhéj óvatos masszírozása is javallott – a halántéktól az orr irányába történő mozdulatokkal. Szemszárazság esetén javasolt a gyógyszertárakban kapható műkönny használata. Amennyiben a gyulladás, illetve a társult bőrproblémák orvosi kezelést igényelnek, az orvos antibiotikumokat, esetleg gyulladáscsökkentő szteroidokat is előírhat, ám ezek hosszú időn keresztül nem alkalmazhatók.
Gyulladt, duzzadt szemhéj esetén a szemhéjon, illetve közvetlen környékén kozmetikumokat használni nem szabad, és a gyógyulásig a kontaktlencse viselése is kerülendő.
Szemhéjgyulladás megelőzése
A megelőzés eszköze a szemhéj és a szemhéjszél tisztán tartása, illetve a szemhéjon, szemkörnyéken használt kozmetikumok gondos megválasztása. Minderre különösen azoknak kell ügyelniük, akiknél már előfordult szemhéjgyulladás, mert esetükben a tünetek időről időre visszatérhetnek.