A szociális fóbia (más néven szociális szorongásos zavar) olyan pszichiátriai betegség, amikor a beteg tartós és irracionális félelmet, szorongást érez társas helyzetekben vagy nyilvános szerepléskor. Előfordulási gyakorisága kb. 16-20%.
Az emberi természet részeként teljesen normális, ha bizonyos helyzetekben idegesnek, szorongónak érezzük magunkat. Ilyen helyzet lehet például egy nyilvános szereplés, vizsga vagy verseny.
Szociális fóbia esetén azonban a beteg számára a mindennapi társas érintkezések aránytalanul erős szorongást váltanak ki, vagy úgy érzi a beteg, hogy a többi ember negatívan értékeli őt. Ez mindennapi félelemhez, állandó szorongáshoz vezet, így a beteg elkerülő magatartást fog tanúsítani, és ritkítja a társadalmi kontaktusokat. Emiatt a társas kapcsolatai, párkapcsolata, baráti kapcsolatai beszűkülnek.
A szociális fóbia főbb tünetei
A különböző társas helyzetekben érzett félelem nem feltétlenül jelenti szociális fóbia diagnózisát, különösen igaz ez gyermekek esetében. Minden embernek máshol van a tűréshatára, más a komfortzónája, így a tüneteket is csak személyre szabottan lehet értelmezni.
Érzelmi és viselkedésbeli tünetek, amelyek szociális fóbiára utalhatnak:
- félelem az olyan szituációkban, ahol az egyént negatívan ítélhetik meg;
- állandó félelem a kínos és megalázó helyzetektől;
- félelem, szorongás idegenekkel való beszélgetéskor;
- félelem attól, hogy külső szemlélőknek is feltűnik a szorongás;
- olyan helyzetek kerülése, amikor idegenekkel kell beszélni;
- olyan helyzetek kerülése, amikor a figyelem középpontjába kerülhet;
- mindennapi társas helyzetek kerülése (pl. partik, munkahely, randevú stb.).
Fizikai tünetek:
- elpirulás,
- felgyorsult szívverés,
- remegés,
- izzadás,
- hányinger,
- gombócérzés a gyomorban,
- légvételi nehézségek,
- fokozott izomfeszülés.
A szociális fóbia tünetei lehetnek állandóan jelen a beteg életében, de előfordulhat az is, hogy csupán akkor jelentkeznek, amikor valamilyen stresszhatás éri a beteget.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha úgy érzi, hogy a mindennapi társas kapcsolatok és helyzetek szorongást vagy félelmet váltanak ki, nehézséget okoznak, és szeretne ezen változtatni, forduljon bizalommal háziorvosához, aki segít megtalálni a megfelelő szakmai segítséget, vagy keresse fel a területileg illetékes pszichiátriai rendelőt, illetve kérheti pszichológus segítségét is.
A szociális fóbia kiváltó okai
Mint a legtöbb pszichiátriai betegségnek, a szociális fóbiának is számos kiváltó tényezője lehet.
- Genetikai okok. Konkrét gént még nem sikerült azonosítani, ha azonban a beteg családjában előfordult már szociális fóbia vagy egyéb szorongásos betegség, akkor nagyobb a valószínűség a kialakulására.
- Agyi strukturális zavarok. Az agyban az amygdala felelős a félelem kontrollálásáért, amely ha túlműködik, fokozódnak a félelmi reakciók.
- Környezeti hatások. A szociális szorongás tanult viselkedés is lehet – például a gyermek a szülei viselkedési mintázatát tanulja el.
A szociális fóbia lehetséges szövődményei
Kezeletlen esetben a szociális fóbia teljesen átveszi az irányítást a beteg életében: kihat a társas kapcsolataira, valamint számos egyéb személyiségbeli változást is okozhat:
- alacsony önbecsülés,
- határozatlanság,
- negatív önkép,
- túlérzékenység a kritikára,
- elszigetelődés a társadalomtól,
- drog- vagy alkoholabúzus,
- öngyilkossági gondolatok.
A szociális fóbia diagnosztizálása
A kezelőorvos először kikérdezi a beteget a panaszaival kapcsolatban: azok jellemzőit, gyakoriságát, provokáló tényezőit. Megkérheti, hogy vezessen listát a tüneteiről, és alkalmazzon tünetbecslő skálákat, kérdőíveket. Emellett fizikálisan is megvizsgálja, a szorongás jeleit és esetleges testi eredetének vagy következményeinek okait kutatva.
A szociális fóbia kezelése
A kezelés intenzitása függ attól, hogy a beteg egyes szociális funkciói milyen mértékben érintettek. Ezek alapján alkalmazható pszichoterápia, gyógyszeres kezelés vagy mindkettő egyszerre.
A pszichoterápia segít a betegnek felismerni a társas kapcsolatokkal kapcsolatos negatív gondolatokat, ezeket megváltoztatni és fejleszteni a beteg szociális készségeit. A leghatásosabb a kognitív viselkedésterápia, amely során a beteg megtanulja kezelni az addig problémás társas helyzeteket. Végezhető egyénileg vagy csoportterápiaként is. Hatékony kezelési mód az autogén tréning is, amelyet a beteg egyedül is tud végezni.
Ajánlatos fokozatosan felépíteni a gyógyszeres terápiát, hogy minél kevésbé lépjenek fel nem kívánt mellékhatások. A kívánt hatás elérése több hétbe is beletelhet. Emellett vannak egyéb gyógyszeres lehetőségek is, alkalmazható a feszültség akut csökkentésére benzodiazepin típusú szorongásoldó, azonban ez a hozzászokás veszélye miatt csak rövid ideig alkalmazható. A fizikai tünetek mérséklésére egyes béta-blokkoló gyógyszerek is hatékonyak lehetnek.
A szociális fóbia megelőzése
A szociális szorongás megelőzése szinte lehetetlen, azonban lehetséges a tünetek megjelenésének és erősségének a csökkentése:
- Kérjen korán segítséget szakorvostól.
- Vezessen naplót – a naplóvezetés segít a tüneteket kiváltó tényezők azonosításában, és segít a tünetek leküzdésben is.
- Állítson fel fontossági sorrendet – csökkentheti a feszültséget és a szorongást, ha irányítja az életét, beosztja az idejét.
- Kerülje a függőséget okozó, szorongást fokozó szereket (pl. alkohol, koffein, drogok).