A kényszeres hajtépés (trichotillománia) során a beteg rendszeresen tépkedi a saját haját vagy egyéb szőrzetét (szemöldök, szempilla).
A trichotillománia egy viselkedési zavar, amely a szenvedélybetegségek közé tartozik. Az önszabályozás és az önkontroll zavarára vezethető vissza, ezért az impulzuskontroll-zavarok közé sorolják. A beteg tudja, hogy árt magának, mégsem képes ellenállni az ingernek.
A kényszeres hajtépés tünetei
A betegség látható kopaszodáshoz vezet, elsősorban a homlok felett, a szemöldök, szempillák területén, de a testen bárhol előfordulhat. Elsősorban a nőket érinti, és családi halmozódást mutat.
A beteg kényszeresen tépi a haját vagy egyéb testszőrzetét.
Ehhez egyéb tünetek is társulhatnak:
- hajtépés előtt feszült, azt követően megnyugszik;
- kopasz foltok megjelenése a hajas fejbőrön;
- hajrágás, hajevés kísérheti;
- leplezi a betegségét kendővel, sapkával, esetleg műszempillával.
A kényszeres hajtépés okai
A betegség sok esetben együtt jár más kényszeres cselekvéssel, esetleg lelki betegségekkel, például szorongással, depresszióval, obszesszív-kompulzív zavarral (kényszerbetegséggel). Egyre több fiatalt, tinédzsert (gyermeket is) érint a betegség, elsősorban a rájuk nehezedő szociális nyomás következményeként.
Az állapot kialakulásának oka mai napig nem tisztázott, a következőket írják le:
- kiválthatja krónikus stressz vagy szorongás;
- hátterében állhat csalódottság, érzelmi megrázkódtatás, félelemérzet;
- diszharmonikus családi környezet;
- agyi kémiai ingerületátvivő anyagok (neurotranszmitterek) egyensúlyának zavara.
Mikor forduljon orvoshoz?
Keresse fel háziorvosát vagy pszichiáter szakorvost a kényszeres hajtépés tüneteinek észlelésekor, illetve ha gyermeke tépkedi a haját vagy egyéb szőrzetét, esetleg megeszi azt.
A kényszeres hajtépés kezelése
Kezelésének alapja a kognitív viselkedésterápia, amely során a beteg megtanulja a különböző relaxációs technikákat (pl. stresszlabda vagy kéz ökölbe szorítása, lassú, mély légzés, nyugtató fürdő stb.), és kialakít új viselkedésmintákat a különböző stresszhelyzetekkel való megküzdés érdekében.
Ha szükséges, gyógyszert (antidepresszánst, szorongásoldó gyógyszert) is kaphat a beteg.
A kényszeres hajtépés lehetséges szövődményei
A betegség miatt
- bőrbetegségek,
- foltos kopaszság,
- önértékelési zavarok,
- gyomorfájás, hányás és egyéb emésztőrendszeri problémák alakulhatnak ki.
A kényszeres hajtépés megelőzése
Mivel a betegséghez vezető ok nem ismert, így nem megelőzhető. Ezért is nagyon fontos a kényszeres hajtépés felismerése és a betegség korai kezelése.
A gyermekek gyakran kinövik a betegséget, azonban a felnőttek esetében rituálévá válhat, és rendkívül nehéz megszabadulni a kényszeres tevékenységtől. Fontos a család és a barátok támogató, együttműködő hozzáállása.