A térdízület meglehetősen bonyolult, időnként nagy terheléseknek kitett, azoknak jól ellenálló ízület. Stabilitása, épsége meghatározó arra nézve, hogy a combcsont és az alsó lábszár egymáshoz képest milyen irányú és mértékű mozgásokra képes. Az említett stabilitást különféle inak és szalagok biztosítják. Ezek egyike az elülső keresztszalag (ligamentum crutiatum anterior), mely a különféle sporttevékenységek, megerőltető mozgásformák során a leggyakrabban válik sérülés áldozatává, annak ellenére, hogy elszakításához rendkívüli erő szükséges.
Az elülső keresztszalag teljes szakadása gyakorlatilag a térd összeomlását eredményezi, hisz a mozgás során ez a szalag akadályozza meg a lábszár természetellenes mértékű csavarodását, illetve – részben – a lábszár combcsonthoz viszonyított maximálás előrehajlásának mértékét. Sportsérülés során gyakoribb az elülső keresztszalag részleges szakadása. Az elülső keresztszalag szakadását előidéző – hirtelen és nagy erejű, a térdet ütésszerűen csavarodásra kényszerítő – baleset során gyakran sérülnek a térdízület egyéb részei is: oldalszalagok, porcok, az ízület felszíne, stb.
A szükséges műtéti helyreállítás indokai
Amennyiben a sérülés kisebb mértékű – 50 százalékot el nem érő – részleges keresztszalag-szakadással járt, a páciens életvitelére pedig a mozgásszegénység jellemző – elégséges lehet a speciális gyógytorna végzése és térdmerevítő viselése. Azonban aktív élet folytatásához kielégítő felépülést csak a szakadt keresztszalag műtéti helyreállítása eredményez, lévén a szakadt szalag magától nem regenerálódik, hanem mindössze hegesedik. A hegesedett szövet azonban már nem képes eredeti funkciója betöltésére; szívóssága, rugalmassága elégtelenné válik.
Az elülső keresztszalag helyreállító műtéte
Miután a korábban elvégzett orvosi vizsgálatok és speciális tesztek már igazolták az elülső térdszalag szakadását, sor kerülhet a műtéti helyreállításra. A beavatkozás elvégezhető gerinccsatornába adott érzéstelenítéssel vagy altatásban. Manapság már ezt a műtétet artroszkópiával végzik (ún. kulcslyuk-műtét), a térdízületet, illetve a bőrfelszínt feltárás céljából nem nyitják fel. Az operációt végző ortopédsebész-szakorvos a szakadt szalagot a test más részéről vett, megfelelő tulajdonságokkal bíró szövetfonatra cseréli. A beavatkozás több módon is elvégezhető, ám mindegyik eljárás végeredménye a szakadt szalag cseréje és az új szalag rögzítése csavarokkal a térdízület megfelelő pontjain fúrt lyukakba.
A műtét lehetséges szövődményei
Mint minden műtétnél, az elülső keresztszalag-helyreállító műtétnél is előfordulhatnak szövődmények.
Általános műtéti szövődmények:
- vérrögképződés, embólia,
- vérzés,
- sebfertőzés,
- hegesedés.
Műtétspecifikus szövődmények:
- mechanikailag gyengébb térdkalács törése,
- hosszan megmaradó fájdalom,
- a térd természetes mozgásformáinak megváltozása, merevvé válása,
- térd körüli idegek sérülése,
- térdízület fertőződése.
Utókezelés
A műtétet követően hosszú ideig tartó rehabilitációra kell számítani, az első időkben szükséges térdmerevítő viselése is. A szakszerű fizioterápiás kezelés, edzésmunka elengedhetetlen ahhoz, hogy a térd visszanyerje korábbi használhatóságát, így elmondható, hogy a gyógytornász mellett kellő kitartás és türelem is szükséges a megfelelő felépülés érdekében. A gyógyulás és az újbóli teljes terhelhetőség eléréséig tartó időszak hossza nagyban személy- és gyógytornafüggő, annyi mindenesetre elmondható, hogy az élsportolók elülső térdszalag-műtétet követő rehabilitációja 6-8 hónapig is eltarthat.