A tuberkulózis (tüdőgümőkór) a Mycobacterium tuberculosis baktérium által okozott fertőző betegség, mely elsősorban a tüdőt támadja meg. Ugyanakkor a fertőzés képes testszerte szétterjedni, fertőző gócok (gümők) alakulhatnak ki, többek között a csigolyákban, az ízületekben vagy a vesében is.
A tbc tünetei
A betegség leggyakrabban az alábbi tünetekkel jelentkezhet:
- fáradtság, rossz közérzet,
- köhögés,
- véres köpet,
- testsúlycsökkenés (diéta nélkül),
- láz,
- éjszakai izzadás,
- duzzadt nyirokcsomók.
A tbc által érintett szervek bevérezhetnek, működésük elégtelenné válhat. Attól függően, milyen szervet érint a betegség, az alábbi panaszok jelentkezhetnek:
- mellkasi fájdalom;
- csont- és ízületi fájdalom;
- a vesetuberkulózis hátfájdalommal, gennyes vizelettel járhat;
- a központi idegrendszeri érintettségben (pl. agyi tályognál) epilepszia jelentkezhet, agyhártyagyulladásnál láz, fejfájás, tarkókötöttség, később zavartság, kóma;
- az érintett nyaki nyirokcsomók gyulladása felszínre törhet, sipolyok keletkezhetnek;
- a bőrön a fertőzés többek között éles szélű fekély képében jelenik meg, mely heggel gyógyul.
Aktív és inaktív tuberkulózis
Előfordul, hogy a szervezet leküzdi a fertőzést, és nem jelentkeznek tünetek. Ez a látens vagy inaktív tuberkulózis. A látens beteg nem fertőz.
Az aktív tuberkulózis állapotában a baktérium szaporodik, a beteg tünetes és fertőző. Köhögés, köpetürítés vagy beszéd közben a fertőző személy nyálcseppekkel levegőbe üríti a kórokozót, amit a környezetében tartózkodó fogékony személy belélegezve kaphat el.
Fokozottan veszélyeztetettek azok, akik fertőzött betegekkel dolgoznak, pl. az egészségügyi dolgozók. A rossz életkörülmények, alkoholizmus, kábítószer-használat, illetve a legyengült immunrendszer (például HIV-fertőzés, illetve AIDS-betegség, cukorbetegség vagy tumoros megbetegedés következtében) szintén fokozott kockázatot jelentenek.
Mikor forduljon orvoshoz?
A fentebb felsorolt általános tünetek más betegségekben is előfordulhatnak, de ha a köhögés, láz, izzadás hosszabb ideje fennállnak, vagy akár véres köpetürítés jelentkezik, szakemberhez kell fordulni. Célszerű orvoshoz fordulni, kiváltképp akkor, ha a tünetek azután jelentkeztek, hogy ismert tbc-s beteggel került kapcsolatba.
A tbc lehetséges szövődményei
A fertőzés kapcsán számos gümő alakulhat ki az érintett szervekben. Az egészséges szövetek pusztulnak, a helyükön üregek, úgynevezett kavernák alakulnak ki. A betegség nem csak a tüdő megbetegedését okozhatja, érintheti a nyirokrendszert, a vesét, mellékvesét, a májat. A központi idegrendszer érintettsége esetén kialakulhat agytályog vagy agyhártyagyulladás.
Ha a csontokat, ízületeket érinti, az fájdalomhoz, illetve csonttörésekhez vezethet, a közeli izmokban hidegtályog alakulhat ki. A felköhögött váladék lenyelése a bél fertőződését okozhatja, a kialakult fekélyek miatt hegek, összenövések keletkeznek, ez pedig bélelzáródáshoz vezethet.
Kezelés nélkül a tuberkulózis a betegek felénél halálhoz vezet. Megfelelő kezeléssel a betegség gyógyítható, de a kavernák helyén a szövetek deformálódnak, hegek alakulhatnak ki.
A tbc diagnosztizálása
Ha tbc gyanúja áll fenn, meg kell vizsgálni a beteg köpetét. A tenyésztés a baktérium lassú szaporodása miatt időigényes vizsgálat, az eredményre akár hónapokat is várni kell. A vérvizsgálatokkal kimutathatók a baktérium örökítőanyagának darabjai. Szükség lehet képalkotó vizsgálatokra is (mellkasröntgen vagy CT), és hörgőtükrözésre is sor kerülhet.
A tbc kezelése
A kezelés hosszú ideig tartó, kombinált antibiotikum-terápiával lehetséges. A terápiát megnehezíti, hogy rendkívül ellenálló baktériumról van szó, ezért mindig többfajta antibiotikumot alkalmaznak egyszerre. A tbc baktériuma lassan szaporodik, ezért a gyógyszereket legalább fél évig kell szedni. Ha egy vagy több gyógyszerre rezisztens (ellenálló) a kórokozó (lásd még: Antimikrobiális rezisztencia), a kezelés tovább tarthat.
- A fertőzött személy ne menjen közösségbe, amíg ezt számára a kezelőszemélyzet nem javasolja.
- Köhögéskor a szájat el kell fedni, például papírzsebkendő használatával, amit azonnal el kell dobni zárható műanyagzsákba.
- A beteg kerülje a kontaktust másokkal, ne is aludjon egy helyiségben senkivel!
- A fertőzött személlyel kapcsolatba került személyeket is célszerű kivizsgálni.
- Nagyon fontos a rendszeres orvosi vizsgálat, illetve a pontos gyógyszerszedés.
- A hosszan tartó kezelés során a gyógyszerek szedését nem szabad abbahagyni csak azért, mert a beteg jobban érzi magát.
- A kezelőszemélyzet terápiára vonatkozó utasításait mindig be kell tartani, különben a betegség visszatérhet.
A tbc megelőzése
A megelőzés legfontosabb módszere a védőoltás. Magyarországon a gyermekek oltása kötelező, ez pár napos korban, legtöbbször már a szülészeti osztályon megtörténik. A fertőző betegségek megelőzésének másik módszere, ha felderítjük a potenciális fertőzötteket és azokat, akiknek átadhatták a betegséget. Őket megvizsgálják, kezelésüket megkezdik, így megakadályozva azt, hogy a betegséget továbbterjesszék.
A tüdőszűrés
A tbc korábban nagyon elterjedt betegség volt Magyarországon, ezért kötelező volt mindenkinek évente tüdőszűrésen részt vennie, amely a mellkas röntgenvizsgálatából áll. A védőoltásnak, a szűrésnek és a tüdőgondozó hálózatnak köszönhetően ma már ritkán fordul elő a betegség, ezért a vizsgálat önkéntes alapú lett. Az 51/1997. (XII. 18.) NM rendelet szerint 40 éves kor felett évente biztosított a mellkas-szűrővizsgálaton való részvétel. Ettől függetlenül a rizikócsoportba tartozó személyeknek, illetve bizonyos foglalkozások esetén a munkaköri alkalmassági vizsgálat keretén belül szükséges lehet a rendszeres tüdőszűrés.